Bonda o Iwonie Wieczorek

i

Autor: mat.prasowe/mat.policji

To się czyta

Katarzyna Bonda powiedziała to o Iwonie Wieczorek. Niewiele osób się z tym zgodzi

Najnowsza książka Katarzyny Bondy inspirowana jest zaginięciem Iwony Wieczorek. W jej kryminale udaje się znaleźć sprawców. Ile ma to wspólnego z rzeczywistością opowiedziała w wywiadzie.

Czy odnalezienie Iwony Wieczorek jest możliwe?

Katarzyna Bonda wydała ostatnio książkę inspirowaną historią zaginięcia Iwony Wieczorek.  W związku z publikacją była gościem programu "Domowy Kryminał" gdzie odniosła się do sprawy zaginięcia Iwony Wieczorek. Podobnie jak rzesze internautów w całej Polsce, Katarzyna Bonda też wierzy w odnalezienie Iwony Wieczorek. "Mam nadzieję, że sprawa Iwony Wieczorek kiedyś zostanie rozwiązana" – powiedziała w programie „Domowy Kryminał” Katarzyna Bonda. 

Internauci, którzy od lat przyglądają się sprawie są bardziej sceptyczni.

W rozmowie pojawił się też temat opieszałości i nieskutecznej pracy służb, źle prowadzonego śledztwa i tego, że internauci często są bardziej skuteczni niż Policja.

Książka Bondy o Iwonie Wieczorek?

Impreza, nastolatka, wielkie poszukiwania - to wszystko łączy Iwonę Wieczorek i bohaterkę najnowszej książki Katarzyny Bondy. Premiera "Efektu morza" to czerwiec 2024. Zarówno w prawdziwym życiu, jak i w książce śledztwo po kilkunastu latach zostało wznowione. Tu jednak podobieństwa się kończą. W powieści ciało dziewczyny zostało odnalezione, w realu wciąż trwają poszukiwania Iwony Wieczorek a Policja prowadzi śledztwo "w sprawie". "Efekt morza" był inspirowany tą najgłośniejszą sprawą zaginięcia w Polsce.

Pisząc „Efekt morza”, Bonda chcąc czy nie chcąc włączyła się w ogólnopolską dyskusję nad sprawą Iwony Wieczorek, choć - jak deklaruje - właściwie nie chciała brać tego tematu na warsztat.

Bonda odniosła się wprost do zaginięcia Iwony Wieczorek w wywiadzie:

Za zaginięciem zawsze kryje się mroczna historia. W przypadku zaginięć to po prostu balansujesz pomiedzy nadzieją i grozą. Odpychasz od siebie myśli, ze stało się coś najstraszliwszego i masz nadzieję, że ta nadzieja wróci. Sprawca ukrywa się w tle tych wszystkich podejrzanych, świadków, których policjanci już przesłuchali. To nie jest tak, że on jest kompletnie znikąd. Sprawy, które na szczęście znalazły rozwiązanie, dobitnie pokazują, że hipotezy śledcze są często zbyt szerokie, nie jest ograniczone grono podejrzanych bądź też, i to jest najstraszniejsze, policjanci operacyjnie wiedzą, kto jest sprawcą, ale nie mogą tego udowodnić. I ta osoba jest zaginiona, kiedy tak naprawdę chodzi o zabójstwo

- powiedziała.

Pracując nad książką Bonda rozmawiała z osobami, które przeżywają zaginięcia swoich dzieci. Dla niej osobiście "Efekt Morza" to jest historia o strażnikach sekretu. Rozmówczyni Angeliki Swobody podkreśla, że zaginięcia stawiają bliskich ofiar w stanie dramatycznego zawieszenia między życiem a śmiercią, między nadzieją a przerażeniem. Rodzice zaginionych dzieci mają tak wielką potrzebę poczucia, że dzieci z nimi są, że oprawiają w ramki i traktują jak zdjęcie rekonstrukcje prawdopodobnego przyżyciowego wyglądu twarzy, które tworzy podinsp. Dariusz Zajdel, ekspert antroposkopii, do poszukiwań.

"Domowy Kryminał" to program, którego przewodnim tematem jest bezpieczeństwo osobiste w codziennym życiu. To pierwszy talk show, który zaspokaja głód emocji odbiorców pasjonujących się true crime, ale prawdziwe historie kryminalne ze zwykłych, polskich domów zestawia z informacjami o zagrożeniach, które czają się w zwyczajnej codzienności.

Więcej artykułów na temat zaginięcia Iwony Wieczorek znajdziesz w zakładce Iwony Wieczorek.

GALERIA: Matka Iwony Wieczorek w programie "Domowy Kryminał"

Pomorskie. Tereny przeznaczone pod budowę elektrowni jądrowej. Plaża Lubiatowo i Słajszewo
Listen on Spreaker.