Książka o zaginięciu Iwony Wieczorek

i

Autor: mat.prasowe/ kadry z filmu

zbrodnie

Co powstało o Iwonie Wieczorek? Książki i dokumenty to nie wszystko!

Filmy dokumentalne i książki, wiele wątków, śledztwa. Życie prywatne Iwony Wieczorek i analiza minuta po minucie jej zaginięcia. To wszystko można znaleźć w produkcjach filmowych i publikacjach, które powstały po zaginięciu Iwony Wieczorek. Jest też zapowiedź o nowych faktach. W tym artykule zebraliśmy informacje o tym, co warto obejrzeć.

Sprawa zaginięcia Iwony Wieczorek to wiele wątków, jeszcze więcej niewiadomych i scenariusz jak z filmu. Młoda blondynka ginie w kurorcie. Rozpływa się w powietrzu po tym, jak samotnie wraca do domu. Dziewiętnastolatka imprezowała w sopockim Drem Clubie z grupą przyjaciół. Tam doszło do kłótni, po której dziewczyna sama wracała do domu. Nigdy do niego nie dotarła, telefon zamilkł, w nocy z 16 na 17 lipca 2010 zaginęła bez śladu. 4:12 i wejście na plażę numer 63 w Gdańsku Jelitkowie - tu ostatni raz zarejestrowała ją kamera monitoringu.

Zaginięcie Iwony Wieczorek w Sopocie

Sprawa od lat interesuje dziennikarzy i śledczych, domowych detektywów internetowych i rozgrzewa fora internetowe. Popularność tematu zaginięcia i odnalezienia Iwony Wieczorek to jedna z częstych fraz wpisywanych w polskie wyszukiwarki internetowe. Dyskusje w sieci nie milkną, wciąż podawane są nowe hipotezy. Temat, który cieszy się taką popularnością doczekał się oczywiście ekranizacji oraz powstało kilka książek opisujących zaginiecie, śledztwo i wątki z tym związane. 

Katarzyna Bonda o Wieczorek

Katarzyna Bonda napisała książkę inspirowaną historią Iwony Wieczorek. To nowa publikacja, z czerwca 2024 roku. Autorka zabiera nas do nadmorskiego kurortu, gdzie ginie 19-letnia kobieta. „Efekt morza” jest już w księgarniach.

"Tajemnicze zniknięcie dziewiętnastolatki wstrząsnęło całym krajem. Mimo intensywnych działań prowadzonych przez policję, detektywów, jasnowidzów i rodzinę – dziewczyny nie udało się odnaleźć.

Kilkanaście lat później w tym samym nadmorskim miasteczku znaleziono zwłoki. Sprawa wygląda na beznadziejną – denat ma zmasakrowaną twarz i nie wiadomo, czy to samobójstwo, wypadek, czy może inscenizacja.

Wśród lokalnej społeczności nie milkną głosy, że mężczyzna mógł wiedzieć, co się stało z zaginioną" - czytamy.

Iwona Wieczorek - nowy serial

O Iwonie Wieczorek cały czas opowiada jej matka. Udziela wywiadów i porusza nowe wątki o tajemniczych telefonach w programie "domowy kryminał" na platformie Voydylla. Tam gościem była również Katarzyna Bonda. 

Iwona Wieczorek nowe fakty

Najwięcej nowych informacji i dokładne informacje o śledztwie to książki pisane przez dziennikarza śledczego Janusza Szostaka. Przez lata badał sprawę zaginięcia Iwony Wieczorek, oraz wszystkie wątki sugerujące, że Iwona Wieczorek żyje. Książka już tytułem odpowiada na pytanie czy zdaniem osoby, która tak dobrze jest zagłębiona w śledztwo, czy Iwona Wieczorek będzie odnaleziona? Tytuł książki to "Kto zabił Iwoną Wieczorek?". To druga publikacja Janusza Szostaka, wcześniej napisał "Co się stało z Iwoną Wieczorek?".

Janusz Szostak publikował na łamach "Reportera" oraz wydał dwie książki o zaginięciu Iwony Wieczorek. Był wielokrotnie przesłuchiwany i odkrywał powiązania, na które nie wpadała policja. 

Janusz Szostak przeczytał całość akt dotyczących zaginięcia Iwony Wieczorek. To on odkrył, że koledzy byłego chłopaka Iwony uderzyli ją tydzień przed jej zaginięciem i że ten właśnie były chłopak był w Parku Reagana, kiedy ona przez niego przechodziła (nie wiadomo, czy z niego wyszła), a potem strasznie plątał się w zeznaniach i okłamywał śledczych.

Dziennikarz założył Fundację na Tropie, zajmującą się odnajdywaniem zaginionych.

Książka "Co się stało z Iwoną Wieczorek" (HARDE Wydawnictwo) powstała po 8 latach poszukiwań, zaangażowania Policji, jasnowidzów, detektywów. Janusz Szostak przeczytał wszystkie akta, odnajdywał tropy  kontaktował świadków z Policją. Druga książka zawiera kolejne wnioski ze śledztwa. 

W pierwszym książkowym reportażu „Co się stało z Iwoną Wieczorek” autor zamknął wyniki swojego śledztwa dziennikarskiego jesienią 2018 roku. Od tego czasu w tej sprawie pojawiły się nowe, zaskakujące kwestie, fakty oraz wątki, które Szostak ujawnia po raz pierwszy w tej książce. Między innymi wskazuje tropy, które prowadzą do morderców 19-latki. Autor zdradza również, kto i dlaczego chroni sprawców i kto od początku wiedział o tym, co stało się z młodą gdańszczanką. Wyjaśnia, dlaczego ta zbrodnia jest tak trudna do wyjaśnienia i komu zależy, byśmy nigdy nie poznali prawdy. Jednak, jak twierdzi Szostak, ta mroczna historia zmierza do finału, który zaskoczy wiele osób. Także czytelników tej książki, i to już od pierwszych jej stron. Książka będzie zawierała także wiele niepublikowanych dotąd dokumentów oraz fotografii.

- to opis wydawnictwa Miellenium Media  dla publikacji "Kto zabił Iwonę Wieczorek".

Nowe fakty o Iwonie Wieczorek

Nowe informacje o Wieczorek, jej zaginięciu i śledztwie mają zostać zawarte w książce, którą zapowiedzieli Marta Bilska i Mikołaj Podolski. Oboje w 2015 roku rozpoczęli wspólną pracę nad sprawą zaginięcia Iwony. Napisali cykl artykułów na ten temat, za które zostali nominowany do nagrody Grand Press. Teraz powracają do współpracy. Jej efektem będzie nowa książka o zaginionej Iwonie Wieczorek. 

Powiększamy je o nowe materiały, do których udało nam się dotrzeć przez niemal dekadę, odświeżając porzucone przez nas niegdyś tezy. Wbrew wszelkiej maści "przeszkadzaczom", udało nam się też przekonać wielu ważnych rozmówców do tego, że warto w końcu zabrać głos w sprawie i zacząć powoli przerywać zmowę milczenia.Chcemy na chłodno przedstawić realia sprawy zaginięcia Iwony Wieczorek, a także obalić wiele mitów, które przez lata wokół niej narosły. Dodatkowo przekazując nowe informacje, które dla wielu mogą być dużym zaskoczeniem

- zapowiedziała Bilska.

O nowej książce zrobiło się głośno latem 2023, gdy autorzy zdradzili kilka szczegółów. Bilska o książce napisała w swoich mediach społecznościowych 20 maja. Nie podano daty publikacji, ale zapowiedzi brzmią obiecująco. W 2024 roku okazuje się, że wywiadu Bilskiej nie chce udzielić mama Iwony Wieczorek, która później odpowiada, że pytania się powtarzają a o poruszanych wątkach już się wypowiadała.

Niektóre informacje, które na temat tego zaginięcia funkcjonowały przez lata, okazały się nieprawdziwe. W książce zostanie to ujawnione – stwierdza Mikołaj Podolski.

Matka Iwony Wieczorek

Wciąż w mediach wypowiada się matka Iwony Wieczorek. To właśnie ją możemy zobaczyć w cyklu filmowym o zaginięciu nastolatki.

Filmy o Iwonie Wieczorek

Od 30 czerwca na platformie Viaplay można oglądać trzyodcinkowy serial "Sprawa Iwony Wieczorek". Prawa do serialu wykupił Netflix i produkcja osiągnęła prawdziwy sukces. Serial szybko stał się popularny na streamingu i wskoczył na pierwsze miejsce w rankingu TOP seriali w Polsce.

Serial "Sprawa Iwony Wieczorek" to historia zaginięcia 19-letniej dziewczyny w Trójmieście. Pytanie o to, co się stało, nadal jest otwarte. W serialu analizujemy prawdopodobne poszlaki i śledztwo

- opisują autorzy.

Co wiadomo o Zaginięciu Iwony Wieczorek?

Twórcy serialu o zniknięciu Iwony Wieczorek rozbili swój dokument na trzy kilkudziesięciominutowe odcinki. Pierwszy z nich dowiedujemy się w szczegółach o przebiegu wydarzeń, do których doszło w nocy z 16 na 17 lipca 2010 r. Kolejny odcinek skupia się na śledztwie i przedstawia jego przebieg. Ostatni odcinek poświęcono na przedstawienie najpopularniejszych teorii w sprawie zaginięcia sprzed 13 lat.

Kto wystąpił w serialu "Sprawa Iwony Wieczorek"?

W serialu wypowiadają się m.in. mama Iwony Wieczorek - Iwona Kinda, detektyw Krzysztof Rutkowski, dziennikarka Marta Bilska, dyrektor Collegium Gedanense Grzegorz Nocoń, Anna Trojanowska, Ewa Gruza, Aldona Szostak, Marek Sterlingow, dziennikarka Natalia Grzybowska, były dyrektor Biura Kryminalnego KGP Marek Dyjasz, był nadkom. wydziału zabójstw Marek Siewert, adwokat i były szef MSWiA Janusz Kaczmarek.

Film o dzieciństwie Iwony Wieczorek

Produkcja, w której dowiadujemy się więcej o życiu prywatnym Iwony Wieczorek to dokument "Dzieciństwo Iwony Wieczorek". 

Produkcja przedstawia osobiste wspomnienia matki Iwony Wieczorek oraz prezentuje niepublikowane do tej pory zdjęcia. Sprawę w dokumencie relacjonują Janusz Szostak (zmarły w 2021 roku dziennikarz śledczy), Arkadiusz Andała (prywatny detektyw) oraz Dr hab.Jacek Wasilewski (medioznawca z Uniwersytetu Warszawskiego).

Dwuczęściowy dokument (każda część liczy ponad 40 minut) o dzieciństwie Iwony Wieczorek dostępny jest na platformie Vodylla.pl. Film został opublikowany 26 maja 2023 roku.

Jak się urodziła była prześliczna. Miała czarne, krótkie loki…”, „Lubiła schabowego z mizerią i ziemniakami…”, „Chciała być bardzo dorosła, ale była jeszcze bardzo dziecinna…” – mówi mama Iwony Wieczorek. Opowiada też o strasznych chwilach tuż po zaginięciu córki, rozpaczliwym poszukiwaniu prawdy przez lata i o żałobie, która jej nie opuszcza

- czytamy w opisie filmu na Cinema.pl.

Platforma Voydylla opublikowała też program skupiony wokół crime story - już w kilku odcinkach poruszona była sprawa wieczorek. Przeprowadzono wywiad z matką Iwony oraz Katarzyną Bondą, która wydała ostatnio książę inspirowaną historią zaginięcia.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: redakcja.trojmiasto@eska.pl.

GALERIA: 11 teorii na temat zaginięcia Iwony Wieczorek z Sopotu

Janusz Szostak NIE ŻYJE Robił wszystko by odnaleźć Iwonę Wieczorek

Więcej artykułów na temat zaginięcia Iwony Wieczorek znajdziesz w zakładce Iwony Wieczorek.

Listen on Spreaker.

Gdańsk, Gdynia czy Sopot? Rozpoznaj jakie miasto jest na zdjęciu!

Pytanie 1 z 10
Jakie miasto jest na zdjęciu?
Gdańsk, Gdynia czy Sopot?