Trwają prace na terenie gdzie powstanie Elektrownia jądrowa w gminie Choczewo

i

Autor: mat.prasowe/Bałtyckie SOS

energetyka

To już widać, praca wre. Tu stanie elektrownia jądrowa w gminie Choczewo

Pozwolenia na budowę elektrowni jądrowej na Pomorzu jeszcze formalnie nie ma, ale zmiany, które widzi każdy już są. Sprawdzamy co dzieje się na terenie gminy i na jakim etapie formalnie jest cała inwestycja.

Co się dzieje w gminie Choczewo, w miejscu gdzie stanie elektrownia?

Teren, na którym powstać ma elektrownia atomowa oraz cała towarzysząca infrastruktura zmienia się już dziś. Na koniec kwietnia każdy może zobaczyć połacie lasu, który jest już wycięty, usunięta jest też ściółka i wszystko co pod nią. Po sosnowym lesie ni a ma śladu, jest za to więcej ogrodzeń, płotów i blachy falistej - z blachy powstało ogrodzenie, które skutecznie zasłania widok. Ma być ładniej - bo płot przykryć mają wizualizacje - takie informacje przekazują osoby związane z Urzędem Gminy w Choczewie. Co tak naprawdę się dzieje? Od miesięcy spółka mówi o tym samym: "trwają pogłębione prace geologiczne". Zadawanie dodatkowych pytań w tym temacie to wciąż ta sama odpowiedź, a o sprawie pisaliśmy już jesienią 2023 roku:

W lokalizacji inwestycji trwają ostatnie przygotowania terenu przed rozpoczęciem przez spółkę Bechtel pogłębionych badań geologicznych. Ww. prace geologiczne rozpoczną się w maju i będą prowadzone na powierzchni ok. 30 hektarów. W ramach podjętych działań wykonane zostanie ok. 220 punktów badawczych o głębokości od ok. 20 do ok. 210 metrów. W trakcie realizacji powyższych prac droga na plażę z miejscowości Słajszewo pozostanie otwarta dla mieszańców oraz turystów.

- czytamy wciąż w odpowiedziach spółki Polskie Elektrownie Jądrowe.

23 kwietnia 2024 roku podczas uroczystego spotkania w nowym biurze Bechtel w Warszawie firma ogłosiła rozpoczęcie badań geologicznych związanych z projektem pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.

Tak wygląda teren gminy Choczewo w miejscu inwestycji?

Polska potrzebuje dalszej transformacji miksu wytwarzania energii elektrycznej, a energetyka jądrowa jest ważną częścią procesu obniżania emisyjności naszej gospodarki. Dlatego też rozwijamy projekt elektrowni jądrowej na Pomorzu, który wchodząc obecnie w kolejną fazę, będzie miał korzystny wpływ zarówno dla regionu Pomorza, jak i dla całego kraju

- powiedział Maciej Bando, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej obecny na spotkaniu.

Projekt budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej nabiera tempa. Do tej pory prace wykonywane przez stronę amerykańską ograniczały się głównie do kwestii przygotowawczych i analitycznych realizowanych w siedzibie firmy. Teraz firma Bechtel rozpoczyna prace geologiczne w terenie, w lokalizacji „Lubiatowo-Kopalino”. Przed nami więc bardzo ważny i pełen wyzwań czas związany z projektowaniem i budową pierwszej elektrowni jądrowej w naszym kraju – mówi Leszek Juchniewicz, członek zarządu p.o. prezesa Polskich Elektrowni Jądrowych.

W miejscu gdzie stanie elektrownia, a właściwie w okolicy zachodzi wiele zmian, które niepokoją mieszkańców i turystów. Wiemy jednak coraz więcej o samej inwestycji. 

Celem pogłębionych badań geologicznych, które Bechtel przeprowadzi w lokalizacji „Lubiatowo-Kopalino” w gminie Choczewo, jest uszczegółowienie przeprowadzonego dotychczas rozpoznania warunków geologiczno-inżynierskich i hydrogeologicznych terenu.Na początku kwietnia Bechtel podpisał kontrakt na prace geologiczne z firmą P.S.D. z siedzibą w Słupsku. Badania będą prowadzone od maja do listopada i obejmą obszar około 30 hektarów. Ich wyniki zostaną wykorzystane w projekcie robót ziemnych dla elektrowni, w tym trzech bloków jądrowych, basenu napływowego i kanałów wody chłodzącej. Posłużą również do sporządzenia Raportu Lokalizacyjnego, który jest podstawą do uzyskania przez inwestora, spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe, zezwolenia na budowę od Państwowej Agencji Atomistyki.

 Prace obejmą obszar o powierzchni ok. 30 ha. W ich ramach wykonanych zostanie ok. 220 punktów badawczych o głębokości od 20 do 210 m.

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando wyraził nadzieję, że polski projekt stanie się przykładem, jak można odwrócić tendencje występujące ostatnio we wszystkich projektach jądrowych, czyli opóźnienia i przekroczenia kosztów. Zapewniał wszystkich interesariuszy, że polska administracja zrobi wszystko, aby nie było żadnych przeszkód o charakterze biurokratycznym. Gotowość administracji do współpracy deklarowała też wojewoda pomorski Beata Rutkiewicz. Zadaniem administracji jest też pokazanie korzyści, takich jak miejsca pracy; infrastruktura, jak drogi i koleje; nowe kierunki w szkołach i na uczelniach.

Prokurent PEJ Jan Chadam dodał, że to najbardziej skomplikowany rodzaj projektu w inżynierii lądowej - wymaga kompetencji, zarówno finansowych i inżynieryjnych, determinacji, niezwykle potrzebne będą też wzajemne zaufanie i zrozumienie stron.

Kto buduje polską elektrownię?

Wykonanie pogłębionych badań terenowych jest częścią kontraktu na zaprojektowanie elektrowni (ESC - Engineering Service Contract), którą konsorcjum Bechtel-Westinghouse podpisało z inwestorem i przyszłym operatorem siłowni, spółką Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ).

Bechtel jest w trakcie angażowania polskich przedsiębiorców w łańcuch dostaw projektu elektrowni jądrowej. Firma podpisała już pierwsze umowy z polskimi podwykonawcami, w tym z: Energoprojekt-Katowice S.A., Prochem SA oraz Summa Linguae Technologies S.A.

D firm, które podpisały umowy o współpracy przy tym projekcie, należy Energoprojekt-Katowice S.A. "EPK będzie świadczyć usługi w zakresie regulacji i standardów oraz wsparcia w wydawaniu pozwoleń środowiskowych" - poinformowano w komunikacie.

Bechtel wymienił także Prochem S.A., który "zapewni wsparcie w pozyskiwaniu dokumentacji pozwoleniowej" oraz firmę Summa Linguae S.A., która będzie wspierać projekt, zapewniając usługi tłumaczeniowe.

"Bechtel będzie wspierał rozwój polskiego rynku, angażując lokalnych dostawców w realizację projektu budowy elektrowni jądrowej. (...) Transparentny i konkurencyjny proces wyboru firm to podstawa tworzenia trwałego partnerstwa między Bechtel a polskimi przedsiębiorstwami" - podkreślił Bechtel.

Wszystkie teksty związane z budową elektrowni jądrowej w gm. Choczewo znajdziesz w jednym linku elektrownia jądrowa w Polsce.

GALERIA: Tu stanie pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa. Byliśmy na plaży

Pomorskie. Wycinka drzew w gminie Choczewo