Pierwsza polska elektrownia jądrowa to poza faktycznymi korzyściami w kwestiach zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju, obawy o bezpieczeństwo w ogóle. Wciąż żywe w pamięci wielu Polaków są wspomnienia z wybuchu elektrowni atomowej w Czarnobylu w 1986 roku. Do spraw związanych z bezpieczeństwem dochodzą jeszcze, równie istotne, wątpliwości związane ze skalą ingerencji inwestycji w środowisko naturalne.
Rośliny i zwierzęta zagrożone?
Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna profesor Jacek Piskozub i profesor Karol Kuliński z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie przedstawili ekspertyzy. Wynika z nich, że zaplanowany system chłodzenia elementów elektrowni może zaszkodzić bałtyckiemu ekosystemowi. Jacek Piskozub zauważa, że podwyższenie temperatury wody w morzu skutkować może tworzeniem się na dnie stref beztlenowych pozbawionych życia. Z kolei Karol Karol Kuliński z Instytutu Ocanologii PAN wskazuje, że raport i decyzja środowiskowa nie uwzględniają dostatecznie oddziaływania zrzutu ocieplonych wód pochłodniczych z elektrowni atomowej na wzrost fitoplanktonu w morzu. Naukowiec uważa, że nie ma dobrej analizy wpływu inwestycji na świat roślin i zwierząt.
Elektrownia jądrowa - kiedy powstanie?
Elektrownia jądrowa ma powstać w lokalizacji 'Lubiatowo-Kopalino'. Zgodnie z harmonogramem budowa elektrowni ma rozpocząć się w 2026 roku. Do 2033 roku ma powstać w Polsce pierwszy blok elektrowni jądrowej w oparciu o amerykańską technologię reaktorów AP1000.
Hel u progu wiosny [Galeria]:
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: redakcja.trojmiasto@eska.pl.