Plaża w Dębkach wrzesień 2023

i

Autor: Monika Czekańska

portret polaka

Tak Polacy chcą oszczędzić nad Bałtykiem. Nie uwierzysz, czego szukają

Ponad połowa Polaków wybierze się w tym roku na urlop. Ale większość z nich spędzi ten czas na własnych zasadach, wakacje zorganizują samodzielnie. Jakie będzie lato 2024? Czy powtórzy się scenariusz z poprzednich wakacji? Nie uwierzysz, czego szukają Polacy!

Pomorskie - to tu najczęściej Polacy jeżdżą na wakacje

Jak wynika z danych opublikowanych przez GUS za 2022, najlepiej rozwiniętą bazą noclegową mogą pochwalić się województwa:

  • małopolskie,
  • zachodniopomorskie
  • pomorskie.

W tych też regionach swoje urlopy spędza najwięcej Polaków. Latem w tym plebiscycie popularności prym wiodą województwa nadmorskie, ponieważ Bałtyk niezmiennie wygrywa w rankingu naszych wymarzonych, wakacyjnych destynacji. W tym roku wybiera się tam co trzeci Polak. Pod tym względem 2024 nie będzie inny, ale jakie miejsca dokładnie wybiorą Polacy i jak dużo czasu spędzą na urlopie?

Deklaracje, które składano w badaniach, znajdują swoje odzwierciedlenie w realnych zrachowaniach, co potwierdzają dane OLX. Od początku maja do końca czerwca 2023, na ogłoszenia w kategorii noclegi OLX, zlokalizowane w samym tylko Gdańsku, wysłano ponad 400 tys. odpowiedzi. W tym samym województwie ogromnym zainteresowaniem cieszyły się również: Władysławowo, Sopot oraz Łeba. W województwie zachodniopomorskim jest to Kołobrzeg.

Wakacje 2024, co wybiorą Polacy?

Ostatnie wakacje pokazały jednak, ze urlopy skracamy i szukamy oszczędności. 

Ponad 77 proc. turystów korzystało z noclegów w pokojach gościnnych, 22,4 proc. skorzystało z kwater agroturystycznych. W miesiącach wakacyjnych - w lipcu i sierpniu 2023 w małych obiektach noclegowych przebywało 33,6 proc. ogółu osób korzystających z noclegów w ciągu całego roku.

Turyści w małych obiektach noclegowych spędzali średnio 3,3 doby, w 2022 r. było to 3,4 doby. To niepokojący trend, wskazujący na skracanie wyjazdów.

Jak wynika z danych OLX, chociaż niezmiennie chcemy wypoczywać w dużych nadmorskich miastach, to obok nich coraz większą popularnością cieszą się urokliwe, kameralne, miejscowości. W nich też zdecydowanie łatwiej o noclegi, w których jednocześnie przebywać może więcej osób. A to istotny argument, ponieważ, jak podaje serwis, w kategorii noclegi OLX, najpopularniejsze ogłoszenia to te na więcej osób (4+), a więc domki nad morzem, z aneksem kuchennym i atrakcjami dla dzieci. Rekordowe wzrosty odnotowują zapytania o domki nad morzem czy domki letniskowe.

Obecna sytuacja ekonomiczna zmusza wielu z nas do poszukiwania oszczędności. Ale równocześnie nie chcemy rezygnować z wakacyjnego wypoczynku. W poszukiwaniu złotego środka zwróciliśmy się w kierunku pragmatycznych rozwiązań. W efekcie poszukujemy noclegów, w których równocześnie może przebywać więcej osób. Częściej decydujemy też się na samodzielne przygotowywanie posiłków, co przekłada się na wzrost zainteresowania ofertami z dostępem do kuchni lub aneksu kuchennego. Chętniej wybieramy też miejsca, które dysponują udogodnieniami dla dzieci, np. plac zabaw

- mówi Konrad Grygo analityk biznesowy OLX.

Ale nie tylko Bałtyk przyciąga turystów. Jak wynika z danych OLX już kolejny rok, swoją pozycję na wakacyjnej mapie Polski umacniają miejscowości zlokalizowane nad jeziorami. Obok tych rozsianych na Warmii i Mazurach, na nowe letnie gwiazdy wyrastają wielkopolski Skorzęcin oraz lubelska Okuninka. W przypadku Skorzęcina, od maja do czerwca 2023 wysłano ponad 150 tysięcy odpowiedzi na ogłoszenia zamieszczone w kategorii noclegi OLX, a w tym samym czasie wypoczynek w Okunince rozważało ponad 140 tysięcy osób. Jadąc na Kaszuby, trudno zdecydować, czy wybrać morze czy jezioro. Wczasowicze podejmują więc decyzję w oparciu o udogodnienia w miejscu noclegu.

W zeszłym roku użytkownicy OLX najczęściej wybierali noclegi, w których mile widziane były zwierzęta. Poszukiwaliśmy też miejsc, które oferują parkingi. Udogodnienia dla dzieci były dopiero trzecim kryterium wyboru noclegu. Dzisiaj to właśnie udogodnienia dla dzieci oraz dostęp do kuchni bardzo często decydują o wyborze miejsca wypoczynku, co świadczy o tym, że nie chcemy odmawiać dzieciom wakacji, ale poszukujemy takich noclegów, które pozwolą nam zmniejszyć koszty pobytu

- analizował w połowie wakacji 2023 Konrad Grygo.

Dane potwierdzały opinie lokalnych przedsiębiorców, którzy zauważają, że zdecydowana większość wypoczywających oszczędza na urlopie na jedzeniu

GALERIA: Miasto zaślubione morzu. Co warto zobaczyć w Pucku?

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: redakcja.trojmiasto@eska.pl.

Euro 2024. Byliśmy na treningu reprezentacji Polski
Listen on Spreaker.