Miasto zaślubione morzu. Co warto zobaczyć w Pucku?
Puck jest niewielką, malowniczą miejscowością na Pomorzu, w której mieszka niespełna 11 tysięcy mieszkańców (dane z 2022 roku). Nazwa miasta jest pochodzi od nazwy rzeki Płutnicy, którą zapisywano m.in. jako Pulnitza, Putnicza, Plutnica. Jeszcze kilka lat temu nie można było powiedzieć o nim jako o mieście turystycznym, ale z roku na rok w tym temacie wiele się zmienia.
Wiele osób może kojarzyć to miasto za sprawą daty 10 lutego 1920. Wtedy odbyły się tu tzw. zaślubiny Polski z morzem z udziałem generała Hallera. 1 lipca 1920 w Pucku utworzona została także Baza Lotnictwa Morskiego – pierwsza jednostka polskiego lotnictwa morskiego.
Co warto zobaczyć w mieście?
Puck
Stary Rynek o unikatowym klimacie i formie
Rynek posiada średniowieczny układ urbanistyczny z kamienicami z XVIII/XIX w. oraz ratuszem z XIX w. Wyjątkowość miejsca podkreśla też monumentalnie wznosząca się ponad rynkiem wieża kościoła powstałego w XIV w. Część budynków okalających płytę rynku wzorowane były na mieszczańskich kamienicach Gdańska. Dawniej centrum miasta pełniło istotniejszą rolę tj. skupiało działalność handlową oraz kulturo-twórczą, dziś to najpopularniejsze miejsce spotkań mieszkańców oraz zwiedzających miasto turystów.
Obecnie teren Starego Rynku jest w trakcie prac rewitalizacyjnych.
– Ratusz (1863-65) wzniesiony wg projektu arch. Blaurocka z Wejherowa Rynek
Puck
Pucka Fara p.w. św. ap. Piotra i Pawła, gotycka ceglana budowla z bogatym wyposażeniem wnętrza gł. barokowym
Pucka Fara to najstarszy i najistotniejszy obiekt zabytkowy w Pucku, charakteryzujący się potężną bryłą z niską wieżą. Kościół z cegły i ciosów granitowych budowano etapami pomiędzy XIII a XV wiekiem, znajduje się na skraju nadmorskiego wzniesienia. Dzięki takiemu położeniu kościół najpiękniej prezentuje się od strony morza. W halowym wnętrzu masywne filary podtrzymują sklepienia gwiaździste. W nawie głównej zwraca uwagę ambona z pięknym baldachimem wykonana w XVII w. Całą wschodnią ścianę prezbiterium zakrywa ołtarz główny o dwu kondygnacjach. Bardzo ciekawa jest chrzcielnica parawanowa z końca XVII w., wielki krucyfiks na ścianie tęczowej z około 1700 r. oraz bogato zdobione rokokowe konfesjonały. Kaplicę Judyckiego zdobią barokowe rzeźby i obrazy. Najbardziej interesujący zespół dzieł sztuki prezentuje kaplica grobowa Wejherów, ufundowana w 1597 r.
Puck
Port jachtowy- barwny i nowoczesny
To niezwykle atrakcyjny i nowoczesny obiekt sportowo-rekreacyjny, którego wyjątkowe usytuowanie oraz malowniczość tworzą jeden z najpiękniejszych zakątków miasta. W panoramę portu wpisują się liczne, dynamiczne łódki, białe żagle i sportowcy, którzy wykorzystując dogodne warunki atmosferyczne, sprawdzają swoje umiejętności i mierzą się z żywiołem.
Wietrzność terenu gwarantuje optymalną sprawność żeglarzom, windsurfingowcom i kitesurfingowcom. Dzięki temu odbywają się tu prestiżowe zawody na poziomie mistrzostw świata i Europy, doskonalą się tu olimpijczycy oraz międzynarodowa elita żeglarska. Zimą obiekt staje się rajem dla szybkich bojerów.
Tutaj horyzont wyznacza linia Półwyspu Helskiego, który przedziela błękitne niebo od tafli wód Zatoki Puckiej. Jest to idealne miejsce nie tylko dla uprawiających sporty wodne, ale i dla amatorów pięknych widoków, fotografii, wrażeń estetycznych.
Puck
Puckie molo, tworzące charakterystyczny i niepowtarzalny krajobraz miasta
Molo stanowi idealny punkt obserwacyjny. Rozpościarają się z niego widoki na puckie porty, plaże, znaczną część kościoła, obszary z wiatrakami oraz ciągnący się kilometrami Półwysep Helski. Na głównym molo stoi nietypowa „Bursztynia”- okrągła restauracja z przeszklonymi ścianami, za którymi rozciągają się zewsząd wody Zatoki Puckiej.
Bardzo popularne miejsce spacerów mieszkańców Pucka i gości spoza miasta.
Puck
Port rybacki- miejsce o wyjątkowej i ogólnopolskiej symbolice
O specyfice, symbolice i wyjątkowości tego miejsca zaświadcza jego piękna i wzniosła historia. Port skupiał bazę floty królewskiej, pełnił rolę portu wojennego II Rzeczypospolitej, ponadto był historycznym miejscem Zaślubin Polski z Morzem w 1920 r. O wydarzeniu tym do dziś przypomina pomnik gen. Józefa Hallera.
Obecnie to spokojna i cicha przystań z barwnymi i leciwymi łódeczkami, która wciąż przyciąga mieszkańców oraz turystów, zachęcając do rodzinnych spacerów oraz romantycznych, wieczornych przechadzek.
– pomnik gen. Józefa Hallera, dowódcy frontu pomorskiego, który w 1920 r. przejmował z rąk administracji pruskiej Pomorze; realizator Zaślubin Polski z Morzem
– słupek zaślubinowy ustawiony na pamiątkę Zaślubin Polski z Morzem 10 lutego 1920 r.
puk
Park im. Feliksa Nowowiejskiego
W latach 80-tych XIX w. Towarzystwo Upiększania Miasta Pucka zainicjowało utworzenie rekreacyjnego parku w strefie nadmorskiej miasta. Obecnie park przyciąga uwagę szatą roślinną i przepięknym nadmorskim krajobrazem. Dominują tu ciągi stuletnich buków, kasztanowców i topoli. Turysta znajdzie tu erodowany klif, który w wielu miejscach odkrywa swoje wnętrze, pozwalając na zagnieżdżenie się ptaków, ale niestety także na degradację drzewostanu. O tym wszystkim można dowiedzieć się z plansz i zdjęć usytuowanych wzdłuż pieszego i rowerowego szlaku turystycznego. Wędrując plażą spotkasz liczne kamienie i głazy, które kiedyś nazywano Aleją 12 Apostołów.
Nazwa park im. Feliksa Nowowiejskiego (kompozytora i muzyka epoki późnoromantycznej) nadana została w dowód wdzięczności za utwory mówiące o odtworzeniu Polski po I wojnie światowej w połączeniu z Morzem Bałtyckim. Piękny „Hymn do Bałtyku” mówi o dumie, radości i nadziei płynącej z odzyskania niepodległości.