Morze Bałtyckie

Fioletowy piasek nad Bałtykiem! Te zdjęcia wyglądają wygenerowane przez AI

2024-06-25 15:04

Media społecznościowe zalała fala zdjęć z mocno wyróżniającym się kolorem fioletowym. Wszystkie wykonane zostały na plaży między Ustką a Orzechowem w województwie pomorskim. Piasek, który zazwyczaj jest biały, niespodziewanie nabrał koloru fioletowego. Przebywający na plaży turyści osłupieli.

Fioletowy piasek? To naturalne!

Jak się okazuje, to, co nas zaskakuje, dla naukowców jest całkowicie wytłumaczalne. To fascynujące zjawisko jest skutkiem segregacji mineralnego materiału przez fale morskie. Piasek składa się z różnych drobinek minerałów różniących się od siebie m.in. wagą. To przede wszystkim krzemionka i inne surowce.

Minerały te mają ciężar właściwy rzędu 2,55 — 2,65 gramów na centymetr sześcienny. Natomiast są minerały ciężkie, odznaczają się właśnie interesującą barwą: są barwy fioletowe, granatowe. Ich ciężar właściwy oscyluje w granicach 3 gramów na centymetr sześcienny. Wskutek przenoszenia minerałów przez fale morskie, w zależności od ciężaru, są one oddzielane od siebie, tworząc różnokolorowe smugi.

- wyjaśnił na antenie RMF FM prof. Leszek Łęczyński z Katedry Geofizyki Uniwersytetu Gdańskiego

Fioletowy piasek niebezpieczny dla człowieka?

Naukowiec podkreśla, że to naturalne zjawisko i nie należy się go obawiać, gdyż nie stanowi żadnego zagrożenia w zetknięciu ze skórą człowieka.

GALERIA: Fioletowy piasek nad Bałtykiem

Euro 2024. Byliśmy na treningu reprezentacji Polski

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: redakcja.trojmiasto@eska.pl.