Fioletowy piasek? To naturalne!
Jak się okazuje, to, co nas zaskakuje, dla naukowców jest całkowicie wytłumaczalne. To fascynujące zjawisko jest skutkiem segregacji mineralnego materiału przez fale morskie. Piasek składa się z różnych drobinek minerałów różniących się od siebie m.in. wagą. To przede wszystkim krzemionka i inne surowce.
Minerały te mają ciężar właściwy rzędu 2,55 — 2,65 gramów na centymetr sześcienny. Natomiast są minerały ciężkie, odznaczają się właśnie interesującą barwą: są barwy fioletowe, granatowe. Ich ciężar właściwy oscyluje w granicach 3 gramów na centymetr sześcienny. Wskutek przenoszenia minerałów przez fale morskie, w zależności od ciężaru, są one oddzielane od siebie, tworząc różnokolorowe smugi.
- wyjaśnił na antenie RMF FM prof. Leszek Łęczyński z Katedry Geofizyki Uniwersytetu Gdańskiego
Fioletowy piasek niebezpieczny dla człowieka?
Naukowiec podkreśla, że to naturalne zjawisko i nie należy się go obawiać, gdyż nie stanowi żadnego zagrożenia w zetknięciu ze skórą człowieka.
GALERIA: Fioletowy piasek nad Bałtykiem
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].