Ta dzielnica w Gdańsku dostanie 100 tys. złotych. Tutaj była najwyższa frekwencja w mieście!

i

Autor: pixabay/Anna Gawrońska

Wybory samorządowe 2024

Ta dzielnica w Gdańsku dostanie 100 tys. złotych. Tutaj była najwyższa frekwencja w mieście!

2024-04-27 17:41

Aby zachęcić mieszkańców do wzięcia udziału w wyborach samorządowych Miasto Gdańsk przeznaczyło nagrodę dla dzielnicy, w której frekwencja będzie najwyższa. Wiemy, gdzie powędruje 100 tys. złotych.

Choć wybory samorządowe powinny być obywatelom najbliższe, gdyż to właśnie w nich wybierają przedstawicieli decydujących o codziennych sprawach i jakości życia w miejscu zamieszkania, to frekwencyjnie zawsze przegrywają z wyborami ogólnopolskimi. Samorządność jest jednak w Polsce na tyle młoda i nieokrzepła, że wciąż potrzebuje bodźców i zachęt. Wyborczą zachętę dla mieszkańców zaproponował więc i gdański samorząd, zapewniając bezpłatną komunikację miejską w dzień wyborów oraz proponując nagrodę frekwencyjną.

Dotychczas, od 1990 roku, wybory samorządowe cieszyły się niestety stosunkowo niską frekwencją. Dlatego po sukcesie kampanii profrekwencyjnej prowadzonej przy okazji zeszłorocznych jesiennych wyborów parlamentarnych, także w tym roku zachęcamy wyborców do tego, żeby brali swoje sprawy w swoje ręce, czyli korzystali z prawa wyborczego

 – ogłosiła na początku marca prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Samorząd postanowił nagrodzić najbardziej aktywną przy urnach wyborczych dzielnicę kwotą 100 tys. zł na upiększenie przestrzeni publicznej – stworzenie zieleńca, placu zabaw czy siłowni pod chmurką – o szczegółach zdecydują radni zwycięskiej dzielnicy. To patent sprawdzony już przy jesiennych wyborach parlamentarnych, z tym że wtedy nagrody były trzy – po 50 tys. zł. Nagrodzono wówczas trzy dzielnice, w których znalazły się komisje wyborcze z frekwencją wyższą niż 90 proc.: Kokoszki, Jasień i Zaspa-Rozstaje. Ich przestrzeń wzbogaciła się o nowe zieleńce.

Najwyższa frekwencja w wyborach samorządowych. Gdzie powędruje nagroda? 

Frekwencja wyborcza w Gdańsku wyniosła 52,31 proc. Najwięcej mieszkańców oddało głos w następujących obwodowych komisjach wyborczych:

1. Szkoła Podstawowa nr 84 (nr komisji: 160) - 68,41%

2. Szkoła Podstawowa nr 81 (181) - 63,29%

3. Rada Dzielnicy Strzyża (125) - 62,95%

4. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 (182) - 62,84%

5. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 8 (76) - 62,78%

6. Akademicka Spółdzielnia Mieszkaniowa (95) - 62,58%

7. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 (183) - 62,29%

8. Szkoła Podstawowa nr 81 (179) - 61,70%

9. Zespół Szkół Specjalnych nr 2 (153) - 61,69%

10. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 (135) – 61,67%

Nagroda 100 tys. zł na poprawę wspólnej przestrzeni trafi do dzielnicy Kokoszki, w której znalazła się najliczniej odwiedzana komisja nr 160. W jej skład wchodzą ulice: Bieszkowicka, Borucińska, Charzykowska, Czerwcowa, Egiertowska, Gołuńska, Goplańska, Gostyńska od nr 1 do nr 120Z, Karlikowska, Karsińska, Kiszewska, Kolbudzka, Kortowska, Kwietniowa, Lipcowa, Lipuska, Lublewska, Łagowska, Łapalicka, Łapińska, Malachitowa, Franciszka Mamuszki, Marcowa, Mezowska, Niegocińska, Otomińska, Sierakowicka, Sierpniowa, Somińska, Sudomska, Sulmińska, Tuchomska, Wdzydzka, Węsierska, Widlińska, Wiecka, Wielewska, Wiosenna, Wrześniowa.

GALERIA: Trójmiejskie restauracje przyjazne dzieciom

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: redakcja.trojmiasto@eska.pl.

Pomorskie. Gdynia Orłowo wiosną