Gdynia

U Maxima w Gdyni hula wiatr. W co zamieni się po wyborach? Kandydaci do Rady Miasta z karuzelą pomysłów

2024-04-23 7:53

Wymieniany jako jeden z symboli Gdyni. Klub Maxim w Orłowie mimo dwudziestu lat popadania w ruinę, w pamięci mieszkańców miasta i nie tylko, zakotwiczył się na dobre. Kandydaci do Rady Miasta w swoich programach wyborczych nie zapominają również o nim. Czym chcą zastąpić legendę Gdyni?

Gwiazdy i gangsterzy pod jednym dachem 

Jeszcze trzydzieści lat temu był owianym tajemnicą i często złą sławą najbardziej popularnym klubem w Trójmieście. To tam bawiły się gwiazdy kina i estrady, wśród których nie brakowało choćby Jerzego Gruzy czy Violetty Villas. Było to również ulubione miejsce członków mafii, którzy w latach 80. mieli czas swojej świetności. Częstym gościem „Maxima” był jeden z najbardziej znanych trójmiejskich gangsterów czyli Nikodem Skotarczak – pseudonim „Nikoś”.

Wielki upadek legendy

W latach 90. lokal przestał być już tak popularny i zaczął podupadać. W ostatnich latach swojej działalności był wykorzystywany jedynie jako „dziupla” na skradzione samochody. Działka z ruiną po Maximie stanowi teraz własność miasta, które bezskutecznie, od kilkunastu lat, stara się ją sprzedać.

Ruiny klubu Maxim w Gdyni [Galeria]:

Co zrobić z dawnym Maximem?

Gdynia od lat podtrzymuje ten sam pomysł na zagospodarowanie tego miejsca. Władze chcą je sprzedać z przeznaczeniem na działalność turystyczno-kulturalną. Trwa kampania wyborcza. Kandydaci do Rady Miasta Gdyni wśród wielu pomysłów na zmiany w mieście nie zapominają również o słynnym klubie.

W przedwyborczych deklaracjach wspomina o nim choćby Gdyński Dialog, którego członkowie, w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Nasze Orłowo proponują, by w miejscu po klubie powstał amfiteatr.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenów po Maximie stał się jednym z najgorętszych tematów mijającej kadencji nie tylko w Orłowie, ale w całej Gdyni. Już wtedy zrodził się wyjątkowy pomysł - Zielony Amfiteatr w Orłowie, który jest obecnie jednym z kluczowych postulatów Gdyńskiego Dialogu w zakresie rozszerzania terenów zielonych w Gdyni. Postulujemy nie tylko przedłużenie szerokiej Promenady Królowej Marysieńki, która w tym miejscu jest przewężona, ale również o wykorzystanie unikatowego ukształtowania terenu, który umożliwia stworzenie naturalnego, zielonego amfiteatru skierowanego na zatokę, który byłby projektem unikalnym w skali całej Polski.

- mówił na konferencji prasowej Adam Stelmaszewski z Gdyńskiego Dialogu i Stowarzyszenia Nasze Orłowo

Inne stowarzyszenie – Towarzystwo Przyjaciół Orłowa postuluje z kolei o powstanie w tym miejscu lokalu gastronomicznego i placówki kulturalnej.

Lewica stawia na pałac ślubów

Przedstawiciele KO, Lewicy, Zielonych i Koalicji Ruchów Miejskiej najchętniej widzieliby w tym miejscu nowy pałac ślubów.

Wszyscy wiemy, że nowożeńcy bardzo często robią swoje sesje zdjęciowe w Orłowie - na plaży, w okolicach klifu lub na orłowskim molo. Dlatego wychodzimy z propozycją budowy nowoczesnego pałacu ślubów w Orłowie, w miejscu po restauracji Maxim. Będzie to jedyne takie miejsce w kraju. Liczymy również na pary z całej Polski i zagranicy.

- mówił dla Gazety Wyborczej Sławomir Januszewski z Koalicji Ruchów Miejskich.

Pomorskie. Nowe pociągi w Trójmieście. IMPULSY na trasie

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: redakcja.trojmiasto@eska.pl.