Nowe terminale samoobsługowe w sklepach. Firmy czekają duże zmiany

i

Autor: pixabay

Zakupy

Nowe terminale samoobsługowe w sklepach. Firmy czekają duże zmiany

Polski rząd wprowadza dyrektywę UE, która wymaga, aby urządzenia samoobsługowe dostosować do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Ustawa o dostępności rozszerza ten obowiązek na wszystkie terminale. To może generować ogromne koszty dla przedsiębiorców.

Dyrektywa UE nakłada na wszystkie państwo członkowskie obowiązek dostosowania terminali samoobsługowych dla osób z niepełnosprawnościami. Polska ustawa o dostępności rozszerza tą dyrektywę również o terminale obsługiwane przez kasjerów.

Jak podkreślają eksperci na łamach Business Insider, zmiany te będą wymagać od firm sporych kosztów.

Ustawa nie uwzględnia też zmian technologicznych, jakie nastąpiły w ciągu ostatnich 5 lat, tj. od czasu opracowania dyrektywy do czasu jej implementacji. Jako przykład wskazuje wymóg, aby terminal płatniczy zapewniał możliwość podłączenia słuchawek przewodowych. Innymi słowy, terminale trzeba będzie wyposażyć w osobne gniazda słuchawkowe

— mówi Joanna Seklecka.

Osoba z dysfunkcją narządu wzroku, korzystająca z samoobsługowej kasy sklepowej, do której jest podłączony terminal płatniczy, będzie musiała przełączać swój przewodowy zestaw słuchawkowy pomiędzy kasą fiskalną — na czas dokonywania zakupu a terminalem płatniczym — w celu realizacji płatności i na powrót kasą fiskalną — by sfinalizować transakcję

— wskazuje Joanna Seklecka.

Nowe terminale samoobsługowe. Kiedy pojawią się w sklepach?

Zgodnie z zapisami w ustawie, wprowadzenie nowych terminali samoobsługowych podlega okresowi przejściowemu. Przedsiębiorca będzie miał czas na zmianę. Według regulacji, dostosowanie urządzeń do nowych wymagań jest czas do 28 czerwca 2030 roku. Zmiany dotyczą tylko terminali wprowadzanych na rynek. Firma nie będzie miała obowiązku wymiany starych urządzeń na nowe.

GALERIA: Oto 15 najbardziej irytujących manier Polaków

Kacper zabił ciężarną dziewczynę