Będzie bon energetyczny w 2024 roku. Kto może skorzystać? Jaka będzie jego wysokość?

i

Autor: pixabay

Ceny prądu

Będzie bon energetyczny w 2024 roku. Kto może skorzystać? Jaka będzie jego wysokość?

Bon energetyczny to pomoc dla najbiedniejszych rodzin. Osoby niezamożne będą mogły ubiegać się o dofinansowanie do rachunku za prąd. Kto go otrzyma i jaka będzie jego wysokość? Wszystko będzie uzależnione od dochodu.

Bon energetyczny 2024. Jest zapowiedź ministerstwa

Wicepremier i szef Ministerstwa Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski poinformował, że rząd przyjął projekt ustawy o bonie energetycznym. We wtorek (7 maja) wyjazdowe posiedzenie rządu odbyło się w Katowicach.

Rozmawialiśmy o wsparciu energetycznym dla Polek i Polaków. Jest dobra decyzja rządu, bo będzie to wsparcie

– powiedział Gawkowski dziennikarzom po posiedzeniu rządu.

Wprowadzenie w okresie lipiec-grudzień 2024 r. ceny maksymalnej za energię elektryczną na poziomie 500 zł/MWh, a także bonu energetycznego dla mniej zamożnych rodzin - takie m.in. rozwiązania przewiduje przyjęty we wtorek przez rząd projekt ustawy o bonie energetycznym.

Zgodnie z ostatnim opublikowanym projektem, cena maksymalna prądu w drugiej połowie 2024 r. ma wynieść 500 zł za MWh dla gospodarstw domowych oraz 693 zł za MWh dla jednostek samorządu, podmiotów użyteczności publicznej oraz dla małych i średnich przedsiębiorców.

Z możliwości rozliczenia po cenie maksymalnej wyłączeni zostali jednak ci odbiorcy prądu, którzy zawarli umowy na sprzedaż tej energii elektrycznej z ceną dynamiczną. Obecnie cena maksymalna energii dla gospodarstw domowych to 412 zł netto – bez VAT i akcyzy - za 1 MWh w przypadku odbiorców, którzy nie przekraczają wyznaczonych limitów.

Bon energetyczny 2024. Kto otrzyma? Wysokość dofinansowania

Nowe przepisy zakładają ponadto wprowadzenie również bonu energetycznego, który będzie skierowany dla odbiorców zagrożonych tzw. ubóstwem energetycznym. Bon będzie można otrzymać po spełnieniu kryterium dochodowego, a jego wysokość będzie zróżnicowana, w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym. Podwyższonym wsparciem objęte zostaną mniej zamożne gospodarstwa domowe, których źródła ogrzewania zasilane są energią elektryczną (np. pompami ciepła, piecami akumulacyjnymi).

Bon energetyczny będzie świadczeniem pieniężnym dla gospodarstw domowych, których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym albo 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

W przypadku gospodarstwa jednoosobowego, bon będzie miał wysokość 300 zł; w gospodarstwie składającym się z 2 do 3 osób – 400 zł; w gospodarstwie składającym się z 4 do 5 osób – 500 zł; w gospodarstwie składającym się z co najmniej 6 osób – 600 zł.

Jeśli w gospodarstwie domowym wykorzystywane są źródła ogrzewania zasilane energią elektryczną, to bon energetyczny wzrośnie o 100 proc.

Bon energetyczny 2024. Kiedy wniosek?

Projekt przewiduje, że wnioski o wypłatę bonu energetycznego trzeba będzie złożyć od 1 sierpnia do 30 września 2024 r.

Według resortu klimatu i środowiska, na mocy projektowanej ustawy o bonie energetycznym, od 1 lipca 2024 r. dla odbiorców taryfowanych rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć o 29 proc., a za gaz o 15 proc., przy założeniu odpowiedniego obniżenia cen w taryfach.

GALERIA: Oto 15 najbardziej irytujących manier Polaków

Ponad 1,5 miliona ludzi w jednym miejscu! Madonna pobiła koncertowy rekord The Rolling Stones
Listen on Spreaker.