zdjęcie poglądowe

i

Autor: Monika Czekańska

Kulinaria

Ta ryba to prawdziwy skarb z Bałtyku! Niewiele osób o niej wie!

Tą rybą można zaskoczyć! W środku bajecznie kolorowa, długa niczym wstęga i do tego smaczna! Taka jest belona czyli wyjątkowa gratka dla wędkarzy oraz rybnych smakoszy. W białym mięsie znajdziemy bajecznie kolorowe zielone ości! Wędkarze co roku chcą złowić najdłuższy okaz z Bałtyku!

Co to za ryba z zielonymi ościami?

Co jest niezwykłego w tej rybie? Belona to ryba atlantycka, jednak raz w roku przypływa do Bałtyku. Właśnie w maju rozpoczyna się prawdziwy szał i poszukiwanie tej niezwykłej ryby. Czekają na nią wędkarze, co roku zjeżdżający do Pucka na Belonadę czyli festiwal połowu belony. Czekają również podniebienia głodne ryby, z której ości wybiera się z przyjemnością!

Magiczne ości belony

Belona, oprócz tego krótkiego czasu występowania ma jeszcze inną cechę: ma szalenie kolorowe ości. Kaszubi mówią, że to kolor syreni, spierają się czy zielony czy niebieski. Przypomina szmaragdowe wody i jedno jest pewne - te ości są wyjątkowe i wybiera się je z wielką przyjemnością.

Czy belona jest smaczna?

Belona przypływa tylko raz w roku. Płynie z Atlantyku - w Bałtyku woda jest cieplejsza i właśnie tu odbywa tarło, przypływa tylko po to, by się rozmnożyć. Wyróżnia się, ma białe delikatne mięso. 

- mówi Dawid Rybka, właściciel stoiska Hali Rybnej w Gdyni.

W 2023 roku Belonę można było znaleźć w Bałtyku jeszcze w czerwcu. Jak dodają sprzedawcy, są klienci, którzy wracają co roku tylko po belonę. Od lat to bardzo popularny zakup. Belonę można kupić na lokalnych stoiskach rybnych i zjeść w nielicznych restauracjach.

Belona - cena. Gdzie kupić belonę?

Swoją ofertę jeszcze w czerwcu często poszerzają restauracje. Przez krótki czas można kupić u nich dania z Beloną. Sezonowy rarytas zawsze zyskuje wielu chętnych. W 2023 roku w sezonie belonę można było kupić już od 17 zł za kilogram - to niewiele, ale cena wynika z tego, że ryby w krótkim czasie w Bałtyku jest naprawdę dużo. Najlepszej jakości rybę można kupić na hali rybnej w Gdyni lub bezpośrednio u rybaków: na przykład w Mechelinkach, Pucku lub w Gdyni Orłowie.

Belonada czyli rekordowo długie ryby w Bałtyku

Co roku do Pucka zjeżdżają wędkarze z całej Europy by wziąć udział w konkursie połowu belony. To tradycyjna Belonada. W tym roku w wydarzeniu wzięło udział 42 osoby. Wędkarze z całek Polski ale też Niemiec i Anglii. W tym roku na zawody po raz pierwszy nie dojechali przedstawiciele z Węgier - zatrzymała ich choroba. W czasie dwudniowych zawodów Belonada 2023 złowiono 346 belon. Nagrody trafiły jednak do Macieja Romińskiego, który otrzymał nagrodę za najdłuższą belonę złowioną podczas Belonady 2023. Złowiona przez niego ryba miała 79,8 centymetrów! Wyróżniono też dwie kobiety - to pierwsze w historii uczestniczki puckich zawodów.  -  który.  Belonada 2023 była 19 edycją imprezy, która jest jedną z ważniejszych w kalendarzu wędkarzy.

Impreza na celu ma propagowanie wiedzy na temat fauny morskiej. Ciekawostką regionalną , niespotykaną gdzie indziej w Polsce są połowy belony. Najlepszym tarliskiem tej ryby jest właśnie rejon Zatoki Puckiej, gdzie najczęściej od połowy maja można zobaczyć widowiskowe połowy, np. na spinning z dryfujących łodzi.Belona - ryba z charakterem - jest coraz rzadszym trofeum wędkarskim. Prawdziwi wędkarze po złowieniu ryby i udokumentowaniu tego faktu wypuszczają ją na wolność.

- czytamy na stronie organizatora.

Jubileuszowa, XX Belonada 2024

Co roku miłośnicy wędkarstwa i smakosze dobrej ryby odwiedzają Puck na tradycyjnej Belonadzie. W 2024 zawody w połowie Belony oraz towarzyszące wydarzeniu atrakcje dla turystów i fanów kulinariów mają już ogłoszoną datę. Belonada 2024 odbędzie się w dniach 18-19 maja 2024. Ponieważ to okrągła, XX edycja, zaplanowano specjalne atrakcje.

Belonada 2024, plan imprezy w Pucku:

18 maja 2024 Belonada w Pucku:

 • 12:00 otwarcie stoisk
 • 13:30 uroczyste otwarcie zawodów
 • 13:40 występ zespołu „Kubryk” - szanty
 • 14:00 – 19:00 I tura zawodów
 • 15:00 konkursy dla dzieci i dorosłych
 • 15:20 występ 𝐒𝐭𝐮𝐝𝐢𝐚 𝐒𝐳𝐭𝐮𝐤𝐢 𝐃𝐚 𝐂𝐚𝐩𝐨 𝐀𝐥. 𝐅𝐢𝐧𝐞
 • 16:00 występ 𝐏𝐮𝐜𝐤𝐢𝐞𝐣 𝐎𝐫𝐤𝐢𝐞𝐬𝐭𝐫𝐲 𝐃𝐞̨𝐭𝐞𝐣
 • 17:00 występ 𝐊𝐚𝐫𝐨𝐥𝐢𝐧𝐲 𝐒𝐭𝐚𝐧𝐤𝐨𝐰𝐬𝐤𝐢𝐞𝐣 – 𝐊𝐀𝐒𝐙𝐔𝐁𝐒𝐊𝐀 𝐈𝐍𝐅𝐋𝐔𝐄𝐍𝐂𝐄𝐑𝐊𝐀
 • 18:00 zakończenie

19 maja 2024 Belonada w Pucku:

 • 7:00 – 11:00 II tura zawodów,
 • 11:00 – 12:00 mierzenie i ważenie złowionych ryb
 • 12:00 otwarcie stoisk
 • 14:00 ogłoszenie wyników zawodów
 • 14:20 spektakl dla najmłodszych „𝐑𝐮𝐬𝐚ł𝐤𝐚 𝐢 𝐬𝐤𝐫𝐳𝐚𝐭 𝐰𝐲𝐫𝐮𝐬𝐳𝐚𝐣𝐚̨ 𝐰 𝐦𝐨𝐫𝐳𝐞, 𝐚𝐛𝐲 𝐬𝐨𝐥𝐧𝐲 𝐦ł𝐲𝐧𝐞𝐤 𝐳ł𝐨𝐳̇𝐲𝐜́”
 • 15:15 konkursy dla dzieci i dorosłych
 • 15:30 występ zespołu„𝐒𝐩𝐢𝐧𝐚𝐤𝐞𝐫” - szanty
 • 17:00 zamknięcie stoisk

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: redakcja.trojmiasto@eska.pl.

Pomorskie. Gdynia Orłowo wiosną

GALERIA: Ryby prosto z kutra. W Orłowie, trzeba tylko mieć szczęście