Nie będzie darmowe autostrad w Polsce? Ceny za przejazd mogą nawet regularnie wzrastać

i

Autor: pixabay

Darmowe autostrady

Nie będzie darmowych autostrad w Polsce? Ceny za przejazd mogą nawet regularnie wzrastać

Co jakiś czas mamy możliwość przejazdu wybranymi odcinkami autostrad za darmo. Ekspercie przekonują jednak, że całkowite darmowe autostrady nie są możliwe. Wynika to z kosztów utrzymania.

Zarządca odcinka autostrady A4 na trasie Katowice-Kraków podniósł opłatę za przejazd od 1 kwietnia. Kierowcy samochodów osobowych będą teraz płacić 16 złotych.

To już kolejna podwyżka opłat za wjazd na autostradę. W styczniu tego roku zniesiono zniżkę za płatność automatyczną. A w marcu zmieniła się płata za korzystanie z odcinków A2 z Nowego Tomyśla do Konina. Tutaj za przejazd na każdym z odcinków trzeba zapłacić 32 złote.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad neguje podwyżki. Jak pisała w swoim komunikacie, „wzrost ten jest niezasadny oraz uderzający bezpośrednio w kierowców i transport samochodowy. Może też wpłynąć na poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego na trasach lokalnych”.

Andrzej Kaczmarek, prezes spółki Stalexport Autostrada Małopolska, która zarządza koncesyjnym odcinkiem autostrady A4, przekonuje, że autostrady muszą być płatne, a wzrost cen jest rzeczywistością.

Model, w którym nie ma żadnej odpłatności za drogi, jest nie do utrzymania. Jest wbrew coraz powszechniej obowiązującej zasadzie, że za produkt, w tym przypadku jest nim droga o wysokich parametrach, płaci korzystający

- mówi w rozmowie z serwisem wnp.pl.

Dzisiaj mamy w Polsce szczególną sytuację, bo dysponujemy siecią nowo wybudowanych dróg autostradowych i ekspresowych. Ich koszty utrzymania są relatywnie niskie. Ale tak nie będzie zawsze. W pewnym momencie będą wymagały poważnych nakładów

- dodaje Andrzej Kaczmarek.

GALERIA: 15 najbardziej irytujących manier Polaków

K.GAWKOWSKI: SZMYDT BYŁ POD OPIEKĄ SŁUŻB