Gdynia. Woda na plaży jest żółta

i

Autor: Monika Czekańska

przyroda

Żółta woda w Bałtyku. Jest gorzej niż z sinicami. Co się dzieje?

2024-06-03 15:02

Żółta woda w Bałtyku. Brzeg wygląda odstraszająco, fale przynoszą tego coraz więcej, a kolor wody nasuwa tylko jedno pytanie: skąd się wziął? Maj raczy piękną pogodą, pierwsi odważni weszli też do Bałtyku, ale przyjemności z choćby moczenia stóp wiele osób sobie odmówiło. Powodem jest to, jak wygląda woda w Bałtyku. W Zatoce Gdańskiej jest tragicznie.

Dlaczego woda w Bałtyku jest żółta?

Morze Bałtyckie na początku sezonu ściągnęło wielu turystów. Plażowania na plaży nie zabrakło, ale wchodzenia do wody większość osób sobie odmówiła i to nie ze względu na temperaturę. To jak wygląda brzeg, zwyczajnie odstrasza. Woda w morzu jest żółta i mętna. Gołym okiem widać, że coś pływa po jej powierzchni. Co to takiego? Dlaczego woda w Bałtyku jest żółta? Sprawdziliśmy, skąd wziął się dziwny kolor wody w polskim morzu.

Żółta woda w Bałtyku. Co pływa w Morzu Bałtyckim?

Na plażach wybrzeża wyraźnie widać żółty osad. Zanieczyszczenie w Zatoce Gdańskiej zauważyli turyści i mieszkańcy w Gdańsku, Gdyni, ale też Mechelinkach i półwyspie. Czy w takiej wodzie można się kąpać i co jest przyczyną odpychającego wyglądu? Woda w Bałtyku jest brązowo żółta - co spowodowało, ze tak wygląda?

Żółta woda w morzu maj 2024

Odpowiedzi na pytanie dlaczego woda w morzu jest żółta szukają wszyscy. Nie brakuje odpowiedzi, że to saharyjski piasek, prawda jednak jest inna, a powód całkiem prozaiczny. Właśnie teraz pyli coraz więcej drzew, a ciepłe dni spowodowały, że szczególnie intensywnie kwitną sosny, które mają wyraźnie żółty pyłek. Właśnie ten pyłek, niesiony z drzew, gdy wpadnie do Bałtyku, unosi się na powierzchni wody. Podobny osad zauważymy po deszczu wokół kałuż gdzie zbiera się więcej wody - naokoło pozostaje żółty pyłek, to właśnie czas kwitnienia drzew jest powodem tego stanu rzeczy. Osad który widzimy to nieszkodliwy pył z drzew, chociaż wygląda odpychająco, kąpiel jest całkowicie bezpieczna.

Sosnowy „kurz” czyli pyłek pokrywa dosłownie wszystko dookoła, tworzy zielonkawą pokrywę na samochodach, dachach budynków, balkonach i tarasach, kałużach itd. Widzimy to też na powierzchni Bałtyku. Sosna pyli zazwyczaj od połowy maja do połowy czerwca, z powodu ciepłych dni już w kwietniu okres pylenia wypadł wcześniej niż zwykle, ale te pyłki mogą być widoczne jeszcze przez kilka tygodni. Zwykle Bałtyk jest żółty również w czerwcu, pokrywa się to z czasem intensywnego pylenia roślin. 

Niektórzy się zachwycają i nazywają to "niesamowitym zjawiskiem". Żółta woda w Bałtyku jest bezpieczna, a kąpiel w pyłkach może mieć nawet dobroczynny wpływ na naszą skórę. Zdecydowanie nie jest jednak polecana alergikom. Lokalna Grupa turystyczna z Krynicy Morskiej pisze, że "Żółta woda Bałtyku na wiosnę jest spektakularnym zjawiskiem natury! Rozległe obszary intensywnie zabarwionej wody, które rozciągają się na kilometrach, to rezultat uroczego tańca roślinnego pyłku – absolutnie nie ma tu miejsca na chemię!".

Najpiękniejsze jeziora w Pomorskiem. Te miejsca warto odwiedzić!