Pieniądze dla gospodarstw

i

Autor: pixels

fundusze

Nawet 79 tysięcy dofinansowania. Sprawdź o jakie dodatkowe cele chodzi!

Rekordowe środki popłynęły do Polaków z dofinansowań popularnego programu. Oprócz tych pieniędzy wiele osób będzie teraz oszczędzać na rachunkach! A to podwójny zysk dla portfelów Polaków.

W całym programie chodzi o to, by oszczędzić. Państwo dopłaca, by rachunki były niższe, ogrzewanie bardziej wydajne, a w rezultacie cały bilans energetyczny się poprawił. Każde gospodarstwo może otrzymać nawet 79 tysięcy złotych!

Dofinansowania dla gospodarstw

Każde gospodarstwo rolne może liczyć na dodatkowe pieniadze. W kwietniu br. minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz przekazała informację o uruchomieniu rekordowych wypłat środków z KPO, w tym m.in. 507 mln zł na program "Czyste Powietrze".

Program "Czyste Powietrze" – z budżetem 103 mld zł – to największy program antysmogowy w Polsce. Właściciele domów jednorodzinnych mogą otrzymać środki na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła, a także na poprawę efektywności energetycznej budynku np. poprzez jego docieplenie.

Beneficjenci uprawnieni do podstawowego lub podwyższonego poziomu dotacji mogą zdecydować się na jedną z trzech opcji termomodernizacyjnych, które zawierają dofinansowanie do wymiany okien. Program Czyste Powietrze pozwala uzyskać dofinansowanie do wymiany okien na energooszczędne modele.

Według szacunków przygotowanych przez serwis termomodernizacja.pl, choć są i okna, których cena za metr z montażem to nawet 2,5 tys. złotych, to przedział cen okien w ofertach internetowych waha się obecnie w zakresie 600-800 zł/m2.

Najlepiej zlecić audyt energetyczny, w którym zostanie wskazane okno z najbardziej uzasadnioną ekonomicznie wartością Umax (czyli przenikania ciepła). Dzięki temu, a także innym inwestycjom wskazanym w audycie nasz budynek będzie generował mniej kosztów eksploatacyjnych.

By uzyskać 100 procent dofinansowania na wymianę okien trzeba spełnić dwa warunki:

  • być właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego starszego niż 10 lat,
  • mieć dochód w rodzinie, który nie przekracza 1090 zł miesięcznie na osobę.

W 2024 kwota dofinansowania zależy od dochodu. 

Czy opłaca się korzystać z dofinansowań czyste powietrze?

Wymiana okien na nowocześniejsze w ramach dofinansowania dla gospodarstwa pozwoli na ograniczenie wydatków na ogrzewanie. Jednakże korzyści, które z tego wynikną, będzie widać dopiero po dłuższym czasie. Mimo to taka inwestycja podniesie komfort życia, przy jednoczesnym ograniczeniu wydatków na ten cel.

Dofinansowanie gdy mieszkasz w bloku

Jeśli mieszkamy w bloku, również możemy ubiegać się o dofinansowanie do wymiany stolarki okiennej - tym razem z programu Ciepłe Mieszkanie. Tu dopłata może wynieść do 17500 zł.

Maksymalna dotacja w programie "Ciepłe mieszkanie" dla właścicieli i najemców lokali to ok. 44 tys. zł; dla wspólnot - 375 tys. zł.

Dzięki programowi "Ciepłe mieszkanie" można wymienić m.in. przestarzałe, wysokoemisyjne, a tym samym nieekologiczne piece na kotły gazowe, kotły na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, ogrzewanie elektryczne, pompy ciepła. Z pieniędzy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) można też lokal podłączyć do efektywnego zbiorczego źródła ciepła w budynku czy do sieci ciepłowniczej. Dofinansowywana jest też wymiana okien i drzwi, a także wykonanie lub modernizacja instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

GALERIA: Jak oszczędzać na jedzeniu? Oszczędzaj na codziennych zakupach

Pomorskie. Gdańskie Juwenalia 2024