Nowe nagrody dla małżeństw. Kiedy wypłacą pieniądze?

i

Autor: Pixabay.com

finanse

Małżeństwa z nagrodą za staż! Kiedy wypłacą pieniądze? Znamy konkretne kwoty!

Złote gody to piękna, okrągła rocznica małżeństwa. Do tej pory w Polsce jest nagradzana medalem od prezydenta. Zgodnie z projektem ustawy, takie uhonorowanie to nie wszystko, na co mogą liczyć jubilaci. Jaka nagroda czeka małżeństwa z pięćdziesięcioletnim stażem? Znamy konkretne kwoty!

Jakie nagrody dostają długoletnie małżeństwa?

Złote gody, czyli pięćdziesiąta rocznica małżeństwa to okazja nie tylko do rodzinnego świętowania, ale też nagroda doceniająca wkład w polskie społeczeństwo. Medale od prezydenta czyli formalnie od Kancelarii Prezydenta medale za długi staż wspólnego pożycia wręczają jubilatom prezydenci miast, burmistrzowie czy wójtowie w danej gminie. Okazja jest też zwykle spotkaniem towarzyskim, czasem drobnym upominkiem od samorządu. To może się jednak zmienić, a oprócz medalu do małżonków trafi też nagroda pieniężna. 

Małżeństwa z nagrodą za staż

Do jubileuszowych medali na złote gody trzeba się zgłosić do gminy, by otrzymać świadczenie pieniężne zapewne też trzeba będzie złożyć wniosek. Ale wszystko po kolei. Komu będzie przysługiwać nowe świadczenie dla małżonków?

Nagroda za Złote Gody

W 2023 roku wydano blisko 80 tys. medali jubileuszowych dla małżeństw z ponad pięćdziesięcioletnim stażem. W Polsce jest jednak takich małżeństw zdecydowanie więcej, medale przyznawane są tylko tym, którzy złożą odpowiedni wniosek do gminy. Być może, w 2024 roku nagród będzie więcej, bo oprócz medalu małżeństwa otrzymają też nagrodę finansową, a to powinno zmotywować seniorów. 

Nowe nagrody dla małżonków

W poprzedniej kadencji do Senatu wpłynęła petycja dotycząca rozszerzenia nagród dla małżeństw. Mieliby oni jednorazowo otrzymywać świadczenie w kwocie min. 5 tys. zł. Byłoby ono wypłacane co 5 lat, za każdym razem w kwocie wyższej o 500 zł.

Niewykluczone, że już wkrótce seniorzy będą otrzymywać od Kancelarii Prezydenta nie tylko medale. W poprzedniej kadencji do Senatu wpłynęła petycja o ustanowienie świadczenia dla małżeństw z długoletnim stażem - podaje biznesinfo.pl. Zgodnie z tym dokumentem emeryci co pięć lat mieliby otrzymywać nagrodę pieniężną w wysokości:

  • po 50 latach małżeństwa - 5 tys. zł;
  • po 55 latach małżeństwa - 5,5 tys. zł;
  • po 60 latach małżeństwa - 6 tys. zł;
  • po 65 latach małżeństwa - 6,5 tys. zł;
  • po 70 latach małżeństwa - 7 tys. zł;
  • po 75 latach małżeństwa - 7,5 tys. zł;
  • po 80 latach małżeństwa - 8 tys. zł.

Masz rocznicę ślubu? Możesz dostać nagrodę!

Jak podaje portal Biznes Interia, prace nad ustawą nie zostały zakończone w poprzedniej kadencji, może nimi zająć się ówczesny parlament. Parlametarzyści jak do tej pory wypowiadali się pozytywnie o pomyśle, wciąż brak jednak konkretów. 

GALERIA: Najlepsze memy o żonie

Izabela Trojanowska czeka na ślub córki i marzy o wnukach
Listen on Spreaker.