Jak oszczędzać na jedzeniu? Oszczędzaj na codziennych zakupach
Jak oszczędzić na jedzeniu? Jedz sezonowo!
Żeby wydać mniej warto kupować produkty sezonowe: latem owoce są najtańsze, różne pory roku to też tańsze warzywa. Warto również sprawdzić lokalne ogłoszenia: działkowicze często sprzedają swoje płody, gdy mają za dużo owoców i nie są w stanie ich "przerobić". W zamian za zebranie porzeczek, czereśni czy truskawek możemy dostać darmowe owoce, taką ofertę ma też część plantatorów. Powstają również specjalne strony ja na przykład "My zbieramy" gdzie można zaleźć ogłoszenia lokalnych przedsiębiorców rolnych i sadowników.
Jak oszczędzać na jedzeniu? Kupuj świeże produkty z krótką datą
Kupowanie produktów z krótką datą ważności to świetny sposób na oszczędzanie. Auchan, Kaufland czy Netto mają specjalną półkę na której znajdziemy przecenioną żywność, której zbliża się termin ważności, lub owoce, które są już tak dojrzałe, że zostaną wyrzucone z marketu. Warto tam zajrzeć, ceny są 50 % niższe. W Lidlu przecenione produkty leżą na półkach obklejone specjalną etykietą.
Jak oszczędzać na jedzeniu? Aplikacje
W aplikacjach sprawdzisz aktualne promocje, ale też kupisz produkty taniej. Niektóre sklepy oferują specjalne kupony na tańsze zakupy - żeby z nich skorzystać musisz mieć odpowiednią apkę. Są też aplikacje pozwalające na kupowanie żywności z krótkim terminem przydatności. To Too Good To Go lub Foodsi. Kupisz tam produkty spożywcze, owoce, pieczywo, które sklepy następnego dnia wyrzuciłyby do śmieci. W ten sposób uratujesz też dania z restauracji i cateringów - gotowy obiad kupisz w połowie ceny lub wydając tylko 1/3 jej wartości. To prawdziwe okazje i świetny sposób na tanie uzupełnienie lodówki.
Jak oszczędzać na jedzeniu? Karty lojalnościowe
Warto założyć karty lojalnościowe: specjalne programy przygotowują sklepy, ale też banki.
Jak oszczędzać na jedzeniu? Nie kupuj napojów w butelkach
Wodę można pić z kranu, lub filtrowaną - kupowanie tej butelkowanej jest całkowicie zbędne. Zrezygnuj też ze słodkich napojów - zrób domowy kompot lub sok - w ten sposób można dużo zaoszczędzić.
Jak oszczędzać na jedzeniu? Kupuj od lokalnych producentów
Sprawdzaj ceny w okolicznych sklepach i wybierz najtańszy warzywniak. Może się okazać, że opłaca się pójść nieco dalej od domu, by zaoszczędzić. Sprawdzaj ceny: często kupując worek ziemniaków cena za kilogram będzie niższa.
Jak oszczędzać na jedzeniu? Kup wczorajsze pieczywo
W wielu piekarniach można kupić pieczywo z poprzedniego dnia. Jest przecenione, a wciąż smaczne.
Jak oszczędzać na jedzeniu? Wykorzystaj przetwory
Kupuj owoce i warzywa w promocjach i rób z nich przetwory. Zrobienie samodzielnie dżemu wcale nie jest takie trudne, a zimą nie będzie trzeba wydawać pieniędzy na konfitury. Możesz też zjeść to, co masz jeszcze w piwnicy, lub zrobić porządki w spiżarni u babci.
Jak oszczędzać na jedzeniu? Szukaj promocji
Zakupy warto zaplanować wcześniej i robić je wspólnie ze znajomymi, rodziną czy kolegami z pracy. Kupując kilka produktów zazwyczaj jest taniej. Pamiętaj tylko, by nie kupować na zapas, bo wydając pieniądze zmarnujesz żywność kupioną w zbyt dużej ilości i stracisz pieniądze. Pomyśl też, które produkty możesz zamrozić, by zachować ich świeżość
Jak oszczędzać na jedzeniu? Kupuj od lokalnych producentów
Dobrej jakości produkty kupione bez pośredników mogą być o wiele tańsze. Poszukaj lokalnych firm, rzeźników czy małych detalicznych producentów. W tej chwili inflację nakręcają też koszty transportu i duża ilość pośredników. Im bliżej producenta, tym taniej.
Jak oszczędzać na jedzeniu? Kupuj jakościowo
Taniej nie zawsze znaczy lepiej. Dokładnie analizuj proporcje jakości do ceny. Nie trzeb odmawiać sobie luksusowych dań - można je kupić tanio na przecenie. Droższą bułką pełnoziarnistą z piekarni najesz się bardzie i dostarczysz więcej energii oraz zdrowych składników niż bułeczką z marketu, która jest napompowana powietrzem.
Jak oszczędzać na jedzeniu? Rób mądrze zakupy
By ograniczyć wydatki warto zrezygnować ze słodyczy i niezdrowych przekąsek - zaoszczędzisz i wyjdzie to na dobre dla Twojego zdrowia. Warto też iść do sklepu po posiłku - gdy jesteśmy godni na pewno kupimy więcej oraz z dobrze zrobioną listą zakupów.
Jak oszczędzać na jedzeniu? Jajka
Zwracaj uwagę na wielkość jajek. Przygotowując wypieki zamiast dwóch mniejszych użyj jednego dużego. Kupując jajka na rynku lub od gospodarza w większych ilościach możesz negocjować cenę.