Tania Książka

i

Autor: materiały prasowe

Gdańszczanie kochają kryminały. Biblioteka zrobiła ranking wypożyczeń

2022-01-19 8:15

Po kryminały, sensację i literaturę obyczajową najczęściej w ubiegłym roku sięgali mieszkańcy Gdańska. Dotyczy to czytelników, którzy regularnie odwiedzali i korzystali ze zbiorów Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Hitem 2021go roku nad Motławą było „Żmijowisko” Wojciecha Chmielarza.

– Mówimy tu o rankingu najpoczytniejszej beletrystyki pomorskiej za ubiegły rok. I faktycznie, najczęściej mieszkańcy Gdańska wybierają kryminały – mówi Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. – Co ważne, odbijamy się od tego COVID-owego dna. Za 2020 r. mieliśmy nieco ponad 900 tys. wypożyczeń. Za 2021 r. mamy już ich ponad milion. To bardzo cieszy, że mieszkańcy wracają – dodaje Zalesiński.

Statystyki biblioteki pokrywają się z gustem gdańskich czytelników.  

– Ja w domu mam całą kolekcję książek Remigiusza Mroza. Dotychczas czytałam zazwyczaj takie typowe romansidła. Teraz te książki zupełnie mnie pochłonęły – mówi jedna z mieszkanek. – Ja obecnie czytam „Milenium”. Trzy grube tomy. Polecam każdemu – dodaje inna z kobiet.

Od tego roku książkę w Gdańsku można wypożyczyć jeszcze łatwiej. W czterech miejscach stanęły tzw. książkomaty, w których można odebrać wcześniej zamówioną pozycję.

– Dowozimy też książki do domów. Chętnie z tej możliwości korzystają m.in. osoby starsze – konkluduje Zalesiński.