Druga tura wyborów w Gdyni

i

Autor: mat.prasowe

wybory samorządowe 2024

Druga tura w Gdyni bez Wojciecha Szczurka! Po latach czas na zmiany

Wojciech Szczurek, wieloletni prezydent Gdyni przegrał wybory i nie weźmie udziału w drugiej turze. Oficjalne wyniki potwierdzają, że wyprzedziło go dwoje innych kandydatów. Sprawdź dokładne wyniki i sylwetki kandydatów.

Oficjalne wyniki wyborów w Gdyni 2024

PKW podała już wyniki wyborów, znane jest już 100% głosów w Gdyni. Najwięcej uzyskała Aleksandra Kosiorek. 34,43 % czyli dokładnie 33 010 głosów. W drugiej turze zmierzy się z  Tadeuszem Szemiotem, który zdobył 25,85 % głosów. W drugiej turze nie będzie Wojciecha Szczurka.

Frekwencja w Gdyni wyniosła 54,31%.

Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni jako pierwszy poinformował, że nie weźmie udziału w drugiej turze wyborów - tak wynikało już z nieoficjalnych wyników. Wojciech Szczurek był prezydentem w Gdyni od 26 lat.

Według nieoficjalnych wyników, w Gdyni będzie druga tura wyborów. Niestety beze mnie. Przyjmuję to z pokorą, jestem wdzięczny za każdy oddany głos i gratuluję kontrkandydatom.Na podsumowania przyjdzie jeszcze czas. Jedno jest pewne: to było niezapomniane 26 lat i największy z możliwych zaszczytów. Wszystko, co robiłem, robiłem z myślą o Was - gdyniankach i gdynianach. Dziękuję. Kocham Gdynię.

- napisał prezydent Wojciech Szczurek. 

Takie wybory w Gdyni były pierwsze od lat. Wielu liczyło na zmianę na stanowisku prezydenta Gdyni, lub co najmniej drugą turę. Szansę na ponowne zwycięstwo Wojciecha Szczurka pierwszy raz utrudniła tak duża ilość zarejestrowanych komitetów. W 2024 roku o stanowisko prezydenta Gdyni w wyborach samorządowych stanęła rekordowa liczba, pięcioro kandydatów. Do drugiej tury wejdzie dwoje, ale bez Wojciecha Szczurka. W drugiej turze zmierzą się:

  • Aleksandra Kosiorek (KWW Gdyński Dialog) 
  • Tadeusz Szemiot (KWW Koalicja Obywatelska).

Wojciech Szczurek oraz Aleksandra Kosiorek i Tadeusz Szemiot uzyskali zbliżony wynik, obecnego prezydenta zabraknie jednak w drugiej turze wyborów.

Wybory samorządowe 2024 w Gdyni

Aleksandra Kosiorek z ramienia Gdyńskiego Dialogu oraz Tadeusz Szemiot reprezentujący koalicję PO, Lewicy i Zielonych oraz Koalicję Ruchów Miejskich wezmą udział w drugiej turze. O ich sylwetkach przeczytacie w naszym artykule. Czekamy na ich komentarze, klikając z nazwiska kandydatów przeczytają państwo wywiady, które przeprowadziliśmy przed pierwszą turą.

Kto wygrał wybory w Gdyni 2024? Oficjalne wyniki wyborów w Gdyni

W wyborach na prezydenta Gdyni oficjalne wyniki głosowania PKW:

  • Aleksandra Kosiorek (KWW Gdyński Dialog) uzyskała 34.43 procen
  • Tadeusz Szemiot (KWW Koalicja Obywatelska) uzyskał 25,85 procent
  • Wojciech Szczurek (KWW Wojciecha Szczurka Samorządność) uzyskał 23,53procent
  • Marek Dudziński (KWW Prawica i Społecznicy) uzyskał 12,77 procent
  • Przemysław Olczyk (KWW Konfederaci Bezpartyjni Polska jest Jedna) uzyskał 3.42 procent

Druga tura wyborów w Gdyni odbędzie się 21 kwietnia 2024. Na listach do wyboru będzie dwoje kandydatów: Tadeusz Szemiot i Aleksandra Kosiorek.

Czy w Gdyni będzie druga tura wyborów na prezydenta?

Głosowanie jest potrzebne. Zgodnie z prawem druga tura wyborów na wójtów burmistrzów i prezydentów jest konieczna tylko wtedy, jeżeli żaden z kandydatów nie otrzyma poparcia wyższego niż 50 procent wszystkich głosujących. W wyborach 7 kwietnia 2024 roku w Gdyni nikt takiej przewagi nie zebrał, a w drugiej turze udział biorą dwie osoby, które zyskały największą ilość głosów. Druga tura wyborów w Gdyni odbędzie się w niedzielę, 28 kwietnia. 

Druga tura w Gdyni: Aleksandra Kosiorek

Wybory samorządowe w Gdyni pokazały jedno – w tym mieście ważna jest bezpartyjność. Aleksandra Kosiorek jest kandydatką niezależną, niezwiązaną z żadną z partii politycznych, reprezentuje federację Gdyński Dialog gdzie od lat rozmawia się o przyszłości miasta i codziennych jego problemach.

Miesiące zaangażowania zakiełkowały licznymi głosami – Gdyński Dialog, którego przedstawicielką jest Aleksandra Kosiorek przygotowywał się do kampanii na stanowisko prezydenta Gdyni od ubiegłego roku. To Gdyński Dialog organizował cykliczne spotkania z mieszkańcami i przeprowadził prawybory wybierając spośród swoich członków najlepszego kandydata.

Kto zmierzy się w drugiej turze wyborów w Gdyni?

Aleksandra Kosiorek ubiega się o stanowisko prezydenta Gdyni z ramienia federacji Gdyński Dialog. Ma 39 lat i jest radcą prawnym. W Orłowie współprowadzi kancelarię prawną, specjalizującą się w prawie medycznym. Jest autorką 4 publikacji naukowych oraz kilkudziesięciu artykułów o tematyce prawnej.

Od kilku lat zajmuje się również walką na rzecz praw kobiet oraz pracą aktywistyczną na rzecz miasta.

Prywatnie żona i mama dwójki dzieci w wieku szkolnym. Uwielbia rodzinne wyjazdy z przyczepą kempingową – zarówno niedalekie wycieczki, ale szczególnie wyprawy w góry. Odpoczywa szydełkując i spacerując ze swoim psem – Kropką.

O swoich planach i pomysłach na Gdynię opowiedziała nam szeroko w przedwyborczym wywiadzie. Pytana, o to czego w Gdyni brakuje najbardziej odpowiedziała:

Partnerstwa pomiędzy mieszkańcami a władzami miasta. Obecnie gdynianki i gdynianie czują się w mieście jako obywatele drugiej kategorii, sublokatorzy. Decyzje są podejmowane ponad ich głowami, bez wysłuchania ich głosu i opinii. Wiem, że nigdy nie zadowoli się wszystkich, ale stara dobra paremia łacińska, będąca jednocześnie zasadą procesów sądowych, mówi, że zawsze należy wysłuchać drugiej strony (audiatur et altera pars). Zasadę tę stosuję zawodowo od lat, chcę ją przenieść do działania naszego samorządu.

Druga tura wyborów  w Gdyni: Tadeusz Szemiot

W wyborach na prezydenta Gdyni pierwszy raz szansę ma zdobyć kandydat, który reprezentuje partię polityczną. Tadeusz Szemiot reprezentuje KWW Koalicja Obywatelska, ale od początku był najszerzej popieranym kandydatem na prezydenta. Startując w wyborach jego kandydaturę wsparli liderzy gdyńskiej Lewicy, Razem, Zielonych, Platformy Obywatelskiej i Koalicji Ruchów Miejskich. Ruchy miejskie, które popierają Tadeusza Szemiota to Bryza, Miasto Wspólne, Gdynianka i Marzę o Gdyni. W momencie ogłoszenia tej kandydatury mówiono o najszerszej koalicji w Polsce. Jak się okazało, jest efekt tej wspólnej pracy, a start w drugiej turze oznacza niewątpliwy sukces.

Druga tura w Gdyni: Tadeusz Szemiot

Tadeusz Szemiot urodził się w 1976 roku w Gdyni. Wychował się na Osiedlu Moniuszki. Absolwent Szkoły Podstawowej nr 23 na Wzgórzu Św. Maksymiliana. Ukończył III Liceum Ogólnokształcące w Gdyni, a następnie Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego. Zawodowo zajmuje się zagadnieniami z zakresu audytu, kontroli i nadzoru właścicielskiego. Mąż Kasi. Ojciec Leny i Olgi. Radny Dzielnicy Wzgórze Św. Maksymiliana w latach 2003 – 2006. Radny Miasta Gdyni od 2006 roku. Przewodniczący Klubu Radnych Koalicja Obywatelska. Członek Platformy Obywatelskiej RP w Gdyni.

Historyk amator. Fan gier planszowych i komputerowych. Ceni sobie gdyńskie restauracje i knajpki. Miłośnik prozy Tolkiena, Sapkowskiego i Franka Herberta. Na urlopie zwiedza, a nie leży. Liberał o umiarkowanych poglądach.

Tadeusz Szemiot walczy o fotel prezydenta

Tadeusz Szemiot wielokrotnie podkreślał, że po zmianie w Polsce i zawiązaniu szerokiej koalicji marzy mu się, by w Gdyni to również się zrealizowało. Rozmawiając ze wszystkimi środowiskami postuluje sprawowanie stanowiska prezydenta łącząc, a nie dzieląc. Podkreślał jednocześnie, że ponieważ reprezentuje koalicję rządzącą w kraju, widzi sukces w rozwiązaniu gdyńskich problemów na arenie krajowej. O swoich planach na miasto opowiadał nam w wywiadzie:

Moją wizją jest, by Gdynia wygrywała najważniejszą konkurencję z innymi miastami – o mieszkańców. Dziś mamy wizję miasta, które za 26 lat zamiast obecnych 241 tysięcy mieszkańców ma mieć 190 tysięcy mieszkańców. Temu celowi - uratowaniu Gdyni przed realizacją czarnego scenariusza, jaki nakreślili nam demografowie, podporządkowuję swoją politykę.

- mówił nam Tadeusz Szemiot w wywiadzie przed pierwszą turą. 

Czy to ostatnia kadencja Wojciecha Szczurka?

Wojciech Szczurek 1998 r. nieprzerwanie jest prezydentem Gdyni. Wybory 2024 przynoszą ogromną zmianę. Wojciech Szczurek, odkąd objął urząd prezydenta Gdyni w 1998 roku jest włodarzem miasta niezmiennie, przez lata w czołówce wśród poparcia w Polsce.

Już pierwsze wybory Wojciech Szczurek wygrał w pierwszej turze, w 2002 roku (wcześniej był wskazany na to stanowisko przez Radę Miasta Gdyni). Zawsze wygrywał w pierwszej turze, deklasując przeciwników. W poprzednich wyborach, w 2018 roku zwyciężył w Gdyni uzyskując 68,88 procent głosów. Jego poparcie wyraźnie spadało.

Wybory samorządowe 2024 były ostatnimi, w których mógł wziąć udział. Zakładają tak zmienione przez rząd PiS przepisy dotyczące ilości kadencji pełnionych przez jednego włodarza na szczeblu samorządowym.

Wojciech Szczurek od lat reprezentuje Samorządność, która od lat ma również większość w radzie Miasta w Gdyni. W wyborach 2024 również Samorządność straciła silną pozycję w mieście. Wybory do Rady Miasta wygrała Koalicja Obywatelska, 39,71 procent głosów, na drugim miejscu Gdyński Dialog zdobywając 23,80 procent. 

Pomorskie. Gdynia Orłowo wiosną