Szemiot czy Kosiorek? Druga tura wyborów w Gdyni

i

Autor: Monika Czekańska/mat

wybory 2024

Prezydent czy prezydentka Gdyni? Komentarze po pierwszej turze wyborów

2024-04-18 8:28

Tadeusz Szemiot i Aleksandra Kosiorek zmierzą się w drugiej turze wyborów w Gdyni. Jakie są jego pierwsze komentarze po ogłoszeniu wyników wyborów? Oboje są zaskoczeni i oboje liczą na wygraną w drugiej turze.

Tadeusz Szemiot i Aleksandra Kosiorek staną do rywalizacji o fotel prezydenta miasta. W Gdyni 21 kwietnia wybrany zostanie nowy prezydent miasta - tyle jest pewne. Przed urzędem oboje zwołali dziś konferencje prasowe. Jak komentowali wybór Gdynian? Okazuje się, że zaskoczeni dziś o poranku byli wszyscy. Zapytani o przyczyny porażki prezydenta na obu konferencjach padały podobne słowa: zabrakło dialogu z mieszkańcami. 

Wydaje mi się, że jednak zaważył brak refleksji ze strony pana prezydenta. Myślał, że uprawiając tą samą politykę przez 26 lat myślał, że to przyniesie ten sam efekt. Natomiast świat się zmienia, również się zmieniają wyborcy. Bardzo ważną sztuką w polityce jest też umiejętność przyznawania się do błędów, do tłumaczenia dlaczego do nich doszło, a nie brnięcie wciąż i przekonywanie do tego, że Gdynia jest miastem samych sukcesów - powiedział Tadeusz Szemiot, kandydat na prezydenta Gdyni. 

Dzisiaj w Gdyni obudziliśmy się w całkowicie nowej rzeczywistości. KWW Gdyński Dialog zrobił wczoraj niesamowity wynik wyborczy. Mój wynik o 10 punktów proc. wyższy od drugiego z kontrkandydatów czyli od pana Szemiota. To jest rewolucja w naszym mieście, ja chciałabym bardzo podziękować naszym wyborcom. (...)

Gdynianie potrafią zaufać osobom bez partyjnych etykietek. Byliśmy już zmęczeni rządami Samorządności Wojciecha Szczurka, 26 lat pan prezydent rządził naszym miastem i uważamy, że ostatnie kadencje były wyjątkowo nieudane. Natomiast gdynianie już mieli dość również prezydenta który się odgradza od mieszkańców, który się z nimi nie spotyka. 

- mówiła Aleksandra Kosiorek na powyborczej konferencji, 8 kwietnia. 

Do rady miasta nie dostało się też wielu radnych Samorządności. Większość będzie miała Koalicja Obywatelska, z których list do rady dostali się przedstawiciele gdyńskich stowarzyszeń. Gdyński Dialog będzie drugą siłą w radzie. Do rady nie dostał się między innymi wiceprezydent Marek Łucyk. Zdaniem Tadeusza Szemiota to czerwona kartka dla radych i zastępców z ramienia Samorządności jest spowodowana tym, że mieszkańcy oczekują, by radni wchodzili w dyskusję z prezydentem i przekonywali, a nie bezrefleksyjnie akceptowali decyzje. 

Aleksandra Kosiorek zapowiedziała, że nie będzie wchodzić w żadne koalicje, takich propozycji nie usłyszeli i nie składają, nie będą też zabiegać o wsparcie Wojciecha Szczurka w drugiej turze. Tadeusz Szemiot liczy na współpracę szerokich środowisk, podobnie jak zapowiadał na początku kadencji. 

Wyniki wyborów w Gdyni

PKW podała już wyniki wyborów, znane jest już 100% głosów w Gdyni. Najwięcej uzyskała Aleksandra Kosiorek. 34,43 % czyli dokładnie 33 010 głosów. W drugiej turze zmierzy się z Tadeuszem Szemiotem, który zdobył 25,85 % głosów. W drugiej turze nie będzie Wojciecha Szczurka.

Kto wygrał wybory w Gdyni 2024? Oficjalne wyniki wyborów w Gdyni

W wyborach na prezydenta Gdyni oficjalne wyniki głosowania PKW:

  • Aleksandra Kosiorek (KWW Gdyński Dialog) uzyskała 34,43 procent
  • Tadeusz Szemiot (KWW Koalicja Obywatelska) uzyskał 25,85 procent
  • Wojciech Szczurek (KWW Wojciecha Szczurka Samorządność) uzyskał 23,53 procent
  • Marek Dudziński (KWW Prawica i Społecznicy) uzyskał 12,77 procent
  • Przemysław Olczyk (KWW Konfederaci Bezpartyjni Polska jest Jedna) uzyskał 3, 42 procent.

GALERIA: Wybory samorządowe 2024. Te memy zostaną ci w pamięci na długo!

Pomorskie. Gdynia Orłowo wiosną