Plaża czy można sikać?

i

Autor: Monika Czekańska

ciekawostki

Bałtyk nie gorszy niż Adriatyk! Spójrz na liczby, a zmienisz zdanie!

Pomiary temperatury mówią jednoznacznie - w samym środku wakacji woda w Bałtyku jest cieplejsza niż w Adriatyku. W Chorwacji morze jest chłodniejsze i chociaż wydaje się to niewiarygodne, specjaliści mówią, że co roku jest tak samo. Jak to możliwe?

Bałtyk cieplejszy od Adriatyku!

Polacy wprost kochają Adriatyk i często kierują się na urlopy do Chorwacji. Dlaczego? Woda jest cieplejsza i pływanie jest tam przyjemniejsze niż w polskim morzu. Czy tak jest naprawdę? Wciąż powtarzane zwroty o zimnym Bałtyku okazują się jednak błędne. Adriatyk może wydawać się cieplejszą alternatywą dla wielu osób, jest to miła odskocznia od Bałtyku, który słynie z tego, że jest zimny przez cały rok. Są jednak takie miesiące, że Adriatyk jest zimniejszy od Bałtyku. Poniżej opisujemy powód tego stanu rzeczy i więcej o zjawisku.

Lodowata woda w Adriatyku

Jadąc do Chorwacji warto wiedzieć, że jest czas, kiedy niemal na pewno woda w Adriatyku będzie zimniejsza niż w Bałtyku. Winno temu jest zjawisko pogodowe, a dokładnie Bora. Bora (z gr. boréas – wiatr północny) to chłodny, suchy i porywisty wiatr katabatyczny, powodujący spadek wilgotności. Najbardziej znany jest na chorwackim brzegu Adriatyku, ale też w Grecji, Francji i w okolicach włoskiego Triestu. 

Bałtyk cieplejszy od Adriatyku

Powoduje on dosłownie "wypychanie" ciepłej wody w głąb Adriatyku. Jak czytamy na radiozet.pl, takie zjawisko można było zaobserwować w Dubrowniku, gdzie w przeciągu kilku dni temperatura wody spadła z rekordowych 30 stopni Celsjusza do zaledwie 19 stopni.

Jaka jest temperatura wody w Bałtyku?

Według najnowszych pomiarów IMGW (z dnia 31 lipca 2024 roku) temperatura wody w Gdyni, Świnoujściu czy Pucku przekracza 20 stopni Celsjusza. Oznacza to, że polski Bałtyk jest w tych miejscach cieplejszy od Adriatyku w chorwackim Dubrowniku. Taka sytuacja potrwa jedynie kilka dni i później temperatura ponownie będzie wyższa. Specjaliści od klimatu podkreślają, że to bardzo dobre zjawisko sprawiające że morskie wody i cała fauna i flora są w dobrej kondycji. 

Zgodnie z przewidywaniami, po okresie wysokich temperatur, powiała Bora, czyli północny wiatr wiejący od kontynentu w kierunku otwartego morza, który zapoczątkował przemieszczanie się warstwy powierzchniowej do ciepłego otwartego morza, przez co nastąpił gwałtowny spadek temperatury. To nic niezwykłego w tej porze roku. To zdarzało się wcześniej i stanie się w przyszłości - powiedział w rozmowie z chorwackimi mediami Valter Kožul, specjalista Instytutu Nauk o Morzu i Wybrzeżu Uniwersytetu w Dubrowniku.

GALERIA: Najbardziej niezwykłe zjawiska Bałtyku. Trzeba mieć szczęście, by tego doświadczyć!

Najpiękniejsze jeziora w Pomorskiem. Te miejsca warto odwiedzić!

Jak dobrze znasz młodzieżowe słowa?

Pytanie 1 z 9
Kogo określamy NPC?
Listen on Spreaker.