O tym, że Władysławowo ma tradycję rybacką można się domyślać, lady tej działalności odkryjemy w wielu muzeach, jednak historyczne zdjęcia wciąż robią wrażenie na turystach Teraz turystyczna mekka, deptaki, hotele i rozrywki wakacyjne, kiedyś wietrzna i spokojna Wielka Wieś - dziś dumne i popularne Władysławowo.
Skąd się wzięła nazwa Władysławowo?
Okolice obecnego Władysławowa zasiedlali od dawna Kaszubi, już w XIII wieku tworzyli oni rybacką społeczność utrzymującą się z połowów ryb i towarzyszących im zajęć. Prawo lokacyjne osada otrzymała w XIV wieku, a w XVII potwierdzenie praw lokacyjnych wydał Władysław IV, którego imię będzie później towarzyszyć tej okolicy.
Polecany artykuł:
Port i wieś Władysławowo czy Hallerowo?
Pierwsza zanotowana nazwa to Wielka Wieś, jednak nazwa Władysławowo to 1638 rok i decyzja o budowie portu. Dwa forty Władysław IV nazwał Władysławów i Kazimierzów, później powstał port Władysławowo i te okolice zyskały nazwę Władysławowo - od portowych umocnień.
Prawdziwa historia Władysławowa rozpoczyna się podczas zaślubin Polski z morzem. To stąd generał Haller wypłynął, by odbyć rejs kutrem po - już polskim - Bałtyku. Pierwsze "hotele" stawiali żołnierze generała. Ppłk Henryk Bagiński kupił tu ziemię i powstałą w ten sposób osadę nazwał Hallerowem - to w tej części obecnego miasta spaceruje w sezonie najwięcej osób i odwiedza mini muzeum w willi "Hallerówka". Nie wszyscy jednak wiedzą, że w owej willi wakacje spędzał sam generał Haller. Nazwę "Hallerowo" nosił także pierwotnie przystanek kolejowy. Z czasem zmienił nazwę na Hallerowo-Wielka Wieś, aż w końcu wszystko zostało ujednoliconym Władysławowem.
Historyczne ciekawostki o Władysławowie
Dzisiejsze Władysławowo to popularna miejscowość urlopowa nad Bałtykiem. Zlokalizowane jest tu aż piętnaście kąpielisk z piaszczystymi i szerokimi plażami. Znajduje się tu również port morski i rybacki.