Śnięte ryby w Kanale Gliwickim

i

Autor: pixabay.com zdjęcie poglądowe

martwe ryby

Zatruta woda zbliża się do Gdańska. Wyłowiono setki martwych ryb!

2023-04-02 12:41

Woda w rzece Strzelniczka na Pojezierzu Kaszubskim została skażona nieznaną jeszcze substancją - podaje TVN 24. Ma ciemnozielony, szary kolor i nieprzyjemny zapach. Martwe ryby liczone są w setkach!

AKTUALIZACJA 12:40

Woda w Gdańsku jest zdatna do picia - takie informacje słyszymy od Gdańskich Wodociągów. Znajdujący się w okolicach (gdańskiego) lotniska zbiornik Strzelniczka II został zatruty. Na miejscu stwierdzono niski poziom tlenu i znaleziono 300 martwych ryb:

Tomasz Słomczyński, reporter TVN 24, relacjonował jako pierwszy, że woda jest zanieczyszczona a znad brzegu rzeki wydobywa się nieprzyjemny zapach. Według jego informacji pierwsze sygnały o złym stanie wody dotarły do Wojciecha Gillmeistera, szefa Straży Rybackiej w Kartuzach 24 marca. Zgłoszenia dokonali zaniepokojeni rybacy, ponieważ rzeka, którą do tej pory nazywano "krainą pstrąga i lipienia" ze względu na przejrzystą wodę i dużą ilość ryb, teraz była mętna, pełna farfocli i śmierdziała. 

Na kilka dni od skażenia woda była ciemnozielona, szara i pełna zanieczyszczeń. 

Ujęcie wody produkuje wody w Straszynie bezpieczna, która jest kontrolowana. Ten system monitoringu jest wieloetapowy. Tam w systemie online przez 24 na dobę monitorowane są parametry, które nie zostały w żadnym momencie przekroczone.

Mówi Magdalena Rusakiewicz - wiceprezes Gdańskich wodociągów. Na miejscu pracuje również Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Przeprowadzono oględziny terenu wzdłuż rzeki Strzelenki na odcinku od Rębiechowa do miejscowości Lniska.

"W wyniki dokonanych oględzin stwierdzono widoczne zanieczyszczenie wód, niezbyt intensywny, nieswoisty zapach. Pomiary wykonane na miejscy wykazują na bardzo niski poziom tlenu w wodach. Trwają dalsze czynności" - mówi Radosław Rzepecki z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku. Według wstępnych oględzin rzeka Radunia nie jest skażona. Na początku przyszłego tygodnia mamy poznać szczegółową analizę próbek pobranych z rzek.

Skażona woda. Pobrano próbki, trwają badania

Do sprawy odniosła się Rzeczniczka prasowa spółki Gdańskie Wody Agnieszka Kowalkiewicz. Podkreśliła, że żadne ścieki z pewnością nie powinny do akwenów wpływać.

Znamy sytuację, rzeczywiście, stwierdzono dopływ do zbiornika substancji o jeszcze nieznanym nam charakterze

 - poinformowała rzeczniczka spółki Gdańskie Wody Agnieszka Kowalkiewicz.

Jak dodała, zostały pobrane próbki wody z pięciu miejsc z obszaru całego układu sieci odwodnieniowej w okolicy zbiornika retencyjnego Budowlanych II.

Strzelniczka na Pojezierzu Kaszubskim. Setki martwych ryb

Rzeka Strzelniczka na Pojezierzu Kaszubskie płynie przez wsie Rębiechowo i Pępowo. Wpada do rzeki Raduni niedaleko wsi Lniska. Znajduje się w pobliżu Gdańska.  Czy ktoś mógł dokonać zrzutu zanieczyszczeń wprost do samego zbiornika? Zdaniem rzecznik, to nie wykluczone. Jak podkreśliła w rozmowie z TVN 24, ze "zbiornika Strzelniczka II wyłowiono około trzystu martwych ryb, głównie karasi", ale ryby były także wyławiane w kolejnych dniach, choć już nie w tak dużych liczbach.

Beata Cieślik, rzeczniczka WIOŚ w Gdańsku podkreśliła, że w pierwszej kolejności trzeba ustalić sprawcę, "potem, w zależności od ustaleń, złożymy doniesienie do prokuratury".

Katastrofa ekologiczna w Odrze. Kto truje ryby w rzece?