Wielki powrót zimy! Na termometrach nawet 11 na minusie

i

Autor: canva/ Ventusky

Pogoda

Wielki powrót zimy! Na termometrach nawet 11 na minusie

2024-03-03 12:00

To będzie szok! Nie mamy dobrych wieści dla wszystkich, którzy cieszyli się z wiosennego falstartu. Zima powraca! Na termometrach nawet 11 na minusie. Synoptycy są bezlitośni.

Wiosna w pełni! Nie nacieszymy się nią jednak długo 

Niedziela (3 marca) zapowiada się na bardzo ciepłą na południu i zachodzie kraju. Tam, jak powiedział PAP synoptyk IMGW Michał Folwarski, termometry wskażą do 15, a lokalnie nawet do 16 stopni Celsjusza.

W niedzielę najwięcej słońca powinno być na zachodzie kraju. Natomiast na wschodzie sporo chmur i tam możliwe są słabe opady deszczu.

Wiatr będzie umiarkowany i porywisty, południowo-wschodni.

W nocy z niedzieli na poniedziałek wyraźne ochłodzenie zaznaczy się na północy kraju. "Na północnym wschodzie miejscami temperatura spadnie nawet do minus 1 stopnia Celsjusza" – zaznaczył synoptyk.

Natomiast im dalej na południe, tym będzie cieplej. Na zachodzie i południu kraju temperatura nie powinna spaść poniżej 6-7 stopni Celsjusza.

Wielki powrót zimy! Na termometrach nawet 11 na minusie

Według Grzegorza Walijewskiego, rzecznika prasowego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowego Instytutu Badawczego, mijający właśnie miesiąc był ekstremalnie ciepły, najcieplejszy od ponad 100 lat. Co prawda rekord temperatury lutego nie został pobity, wynosi on 22,1 st. Celsjusza i został ustanowiony w 2021 r. w Makowie Podhalańskim, ale średnia temperatura była aż o 5,9 st. C. wyższa od normy. Do tej pory rekordowy był luty w 1990 roku, kiedy średnia temperatura była wyższa o 5 st. C. od normy.

Jak zapowiada IMGW, pogoda zmienia się od wtorku, ale pierwsze przymrozki w nocy są spodziewane już w nocy z niedzieli na poniedziałek. "W najbliższych dniach zrobi się chłodniej. Początkowo na północnym wschodzie Polski, ale od wtorku, tylko lokalnie zobaczymy na termometrach 10°C" 

Nocami mogą występować przymrozki

- podaje IMGW. 

Wypadek w Szczecinie 17 osób rannych
Listen on Spreaker.