Wakacyjna mapa Polski. Te miejscowości wybierają Polacy

i

Autor: pixabay

Urlop

Wakacyjna mapa Polski. Te miejscowości wybierają Polacy podczas urlopu [GALERIA]

Te miejscowości najchętniej odwiedzają polscy turyści. Wakacyjna mapa Polski przedstawia najpopularniejsze kierunki naszych rodaków. Co takiego jest w tych miejscach, że lubimy je odwiedzać?

Polska z roku na rok staje się miejscem coraz częściej wybieranym przez turystów zagranicznych. Ale walory turystyczne naszego kraju chętniej odkrywają również rodacy. Potwierdzeniem tego są wyniki Revolut Travel Report 2024, z którego wynika, że 44 proc. Polaków planuje wakacje w kraju. Wzrost zainteresowania turystyką krajową związany jest z rozwojem infrastruktury, poszerzaniem bazy noclegowej i promocją atrakcji regionalnych.

Jak mówią eksperci, spodziewać się można, że trend ten zyska na popularności, zważywszy na fakt, że aktywny wypoczynek na łonie natury to forma podróżowania wybierana przez 36 proc. polskich turystów. Będą temu sprzyjały programy takie jak „Zrównoważona turystyka”, polegające m.in. na stworzeniu ponadregionalnych tras turystycznych, ścieżek rowerowych oraz zaplecza dostosowanego do potrzeb turystyki kajakowej i kamperowej.

Według danych GUS najpopularniejszym miesiącem na planowanie wyjazdów wakacyjnych jest sierpień. W 2023 roku w obiektach noclegowych na terenie kraju przebywało ok. 5 mln osób. Jeśli zaś chodzi o długość pobytu, najczęściej decydujemy się na krótsze wyjazdy, do 7 dni – takiego wyboru dokonuje ponad połowa Polaków.

Odpoczynek czy zwiedzanie. Co robią Polacy na wakacjach?

Polacy coraz częściej podróżują świadomie, a możliwość spędzania wolnego czasu na własnych zasadach to istotny czynnik przy wyborze miejsca wyjazdu. OLX przeanalizował, co robimy na wakacjach. Dane z serwisu potwierdzają, że Polacy planujący wakacje w Polsce, wybierają noclegi w miejscach, które gwarantują im swobodę, autentyczne doświadczenia, a także możliwość odzyskania równowagi i regenerację. Potwierdzają to również badania rynku1 – respondenci deklarowali, że interesuje ich przede wszystkim aktywny wypoczynek – aż 58 proc. stawia na zwiedzanie lokalnych zabytków, potem plażowanie (46proc.) i spędzanie czasu z rodziną (39proc.).

Polacy na wakacjach coraz częściej doceniają także lokalne kuchnie i chcą poznać miejscowe tradycje. Stąd zainteresowanie turystyką kulinarną, czyli poznawaniem innych kultur poprzez smak regionalnych potraw. Podążając tym tropem obserwujemy również rozwój eno- i biroturystyki, a więc wyjazdów związanych z poznawaniem historii rodzimych tradycji winiarskich i browarniczych

– podaje OLX.

Te kierunki Polacy wybierają najczęściej!

Według Polskiej Organizacji Turystycznej, najbardziej obleganymi kierunkami wyjazdów wakacyjnych, poza polskim morzem (37 proc.) są góry (22 proc.) i jeziora (19 proc.). A jakie dokładnie miejscowości odwiedzamy? W 2023 roku najwięcej turystów odwiedziło województwo zachodniopomorskie, a turyści zagraniczni stanowili niemal 1/4 odwiedzających ten region.

TOP 6 wśród regionów na wakacyjny urlop. To tutaj przyjeżdża najwięcej turystów [GALERIA]

Z danych OLX wynika, że najpopularniejszymi wakacyjnymi miejscowościami są nadmorskie Pobierowo oraz Karpacz w górach.

Co ciekawe, po sezonie zimowym Zakopane wypadło z top 10 wyszukiwań, a w pierwszej dziesiątce znalazły się za to Gdańsk, Kołobrzeg, Sopot i Władysławowo. Obok popularnych i dużych ośrodków turystycznych coraz częściej pojawiają się mniej oczywiste miejsca do spędzania wakacyjnego wypoczynku. Są one wybierane przez osoby świadomie poszukujące nowych i niepowtarzalnych doświadczeń oraz przez tych, którzy szukają usług nakierowanych na zdrowie czy aktywny wypoczynek

– czytamy w raporcie OLX.

Wśród nich znajdziemy kwatery zlokalizowane w Międzybrodziu Bialskim w powiecie żywieckim, Kruklankach w województwie suwalskim i Sosnówce w dolnośląskim oraz w okolicach Ełku, Rynu i Szczecinowa na Mazurach, które coraz chętniej Polacy wybierają na wakacyjne wypady. Numerem jeden w tym sezonie jest urokliwa wieś Spalona, położona w Górach Bystrzyckich, tuż przy granicy z Czechami.

Radomscy policjanci uratowali noworodka, który nie oddychał