Sprzedajesz na OLX czy Allegro? Zainteresuje się tobą skarbówka

i

Autor: pixabay.com

Internet

Sprzedajesz na OLX czy Allegro? Skarbówka ma cię na oku

2024-06-07 10:28

Konta zablokowane, wypłaty wstrzymane. To katastroficzna wizja wszystkich handlujących w sieci na popularnych platformach sprzedażowych. Obowiązujące od 1 lipca przepisy mogą znacznie wpłynąć na silnie rozwiniętą gałąź sprzedaży online.

Senat 5 czerwca przegłosował ustawę wprowadzającą rewolucyjne rozwiązania w handlu internetowym. Ustawa czeka na podpis prezydenta, który najprawdopodobniej nie będzie miał do niej zastrzeżeń. Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 lipca.

Jakie zmiany dla sprzedających w Internecie?

Nowa ustawa dotyczy raportowania przez platformy sprzedażowe do Urzędu Skarbowego wszystkich użytkowników handlujących w sieci. To wdrożenie unijnej dyrektywy DAC7 mającej zapobiegać wyłudzeniom podatkowym. Nie polega to na niczym innym, jak na przekazywaniu fiskusowi danych sprzedających ( np. na Allegro czy Vinted) w celu weryfikacji, czy ta osoba odprowadza wszystkie podatki czy też uchyla się od tego obowiązku. Dotyczy to zarówno osób posiadających własną działalność gospodarczą, jak i każdego „domowego” sprzedawcy.

Nie wszyscy muszą się bać

Obowiązek ten nie będzie dotyczył jednak wszystkich handlujących w sieci. Zwolnieni z niego będą sprzedawcy, którzy na danej platformie w ciągu roku udostępniają mniej niż 30 ofert. Bez względu na liczbę ofert, obowiązek obejmie jednak wszystkich sprzedających, którzy w ciągu roku dokonali sprzedaży towarów na łączną kwotę przekraczającą 2 tys. euro na danej platformie.

Mówiąc o sprzedaży, nowe przepisy nie obejmują jednak tylko handlu towarami. Te same regulacje obejmować będą również osób wynajmujących nieruchomości (pokoje, mieszkania, domy, garaże) oraz tych, świadczących usługi osobiście („złote rączki”, kierowcy). W tym wypadku nie obowiązują jednak żadne regulacje dotyczące liczby ofert czy kwot transakcji. Prześwietlona zostanie każdy, kto wystawi choć jedną ofertę za symboliczną opłatę.

Jakie dane będą przekazywane?

Platformy będą domagać się od osób fizycznych dostarczenia im informacji o: adresie zamieszkania, numerze NIP, miejscu i dacie urodzenia. Natomiast ktoś, kto ma działalność gospodarczą, musi przekazać informacje o nazwie i adresie firmy, do tego numer NIP oraz REGON i w końcu numer firmowego konta bankowego. Wreszcie, jeśli ktoś wynajmuje pokoje, musi podać swój adres, numery ksiąg wieczystych wynajmowanej nieruchomości oraz od kiedy do kiedy nieruchomość była wynajmowana.

Pod lupą transakcje sprzed roku

Ustawa wchodzi w życie od 1 lipca 2024 roku, jednak prześwietlone będą dane użytkowników dokonujących transakcji za okres od 1 stycznia 2023 roku do 30 czerwca 2024 roku. Dlatego jeśli ktoś w tym czasie sprzedawał coś w Internecie, jego dane również mogą zostać dostarczone do skarbówki. Vinted czy Amazon raporty o sprzedających muszą przekazać skarbówce do 31 stycznia 2025 r. Za niedopełnienie tego obowiązku grożą im kary.

GALERIA: Przegląd wakacyjnych stoisk w Sopocie. Wakacyjne hity znad morza  

Pomorskie. Gdańskie Juwenalia 2024

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].