Senat 5 czerwca przegłosował ustawę wprowadzającą rewolucyjne rozwiązania w handlu internetowym. Ustawa czeka na podpis prezydenta, który najprawdopodobniej nie będzie miał do niej zastrzeżeń. Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 lipca.
Jakie zmiany dla sprzedających w Internecie?
Nowa ustawa dotyczy raportowania przez platformy sprzedażowe do Urzędu Skarbowego wszystkich użytkowników handlujących w sieci. To wdrożenie unijnej dyrektywy DAC7 mającej zapobiegać wyłudzeniom podatkowym. Nie polega to na niczym innym, jak na przekazywaniu fiskusowi danych sprzedających ( np. na Allegro czy Vinted) w celu weryfikacji, czy ta osoba odprowadza wszystkie podatki czy też uchyla się od tego obowiązku. Dotyczy to zarówno osób posiadających własną działalność gospodarczą, jak i każdego „domowego” sprzedawcy.
Nie wszyscy muszą się bać
Obowiązek ten nie będzie dotyczył jednak wszystkich handlujących w sieci. Zwolnieni z niego będą sprzedawcy, którzy na danej platformie w ciągu roku udostępniają mniej niż 30 ofert. Bez względu na liczbę ofert, obowiązek obejmie jednak wszystkich sprzedających, którzy w ciągu roku dokonali sprzedaży towarów na łączną kwotę przekraczającą 2 tys. euro na danej platformie.
Mówiąc o sprzedaży, nowe przepisy nie obejmują jednak tylko handlu towarami. Te same regulacje obejmować będą również osób wynajmujących nieruchomości (pokoje, mieszkania, domy, garaże) oraz tych, świadczących usługi osobiście („złote rączki”, kierowcy). W tym wypadku nie obowiązują jednak żadne regulacje dotyczące liczby ofert czy kwot transakcji. Prześwietlona zostanie każdy, kto wystawi choć jedną ofertę za symboliczną opłatę.
Polecany artykuł:
Jakie dane będą przekazywane?
Platformy będą domagać się od osób fizycznych dostarczenia im informacji o: adresie zamieszkania, numerze NIP, miejscu i dacie urodzenia. Natomiast ktoś, kto ma działalność gospodarczą, musi przekazać informacje o nazwie i adresie firmy, do tego numer NIP oraz REGON i w końcu numer firmowego konta bankowego. Wreszcie, jeśli ktoś wynajmuje pokoje, musi podać swój adres, numery ksiąg wieczystych wynajmowanej nieruchomości oraz od kiedy do kiedy nieruchomość była wynajmowana.
Polecany artykuł:
Pod lupą transakcje sprzed roku
Ustawa wchodzi w życie od 1 lipca 2024 roku, jednak prześwietlone będą dane użytkowników dokonujących transakcji za okres od 1 stycznia 2023 roku do 30 czerwca 2024 roku. Dlatego jeśli ktoś w tym czasie sprzedawał coś w Internecie, jego dane również mogą zostać dostarczone do skarbówki. Vinted czy Amazon raporty o sprzedających muszą przekazać skarbówce do 31 stycznia 2025 r. Za niedopełnienie tego obowiązku grożą im kary.
GALERIA: Przegląd wakacyjnych stoisk w Sopocie. Wakacyjne hity znad morza
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].