Dni wolne od pracy - Wigilia i Wielki Piątek od 2019?

i

Autor: Pixabay.com

dni wolne

Nowy, dodatkowy dzień wolny! Polacy będą zachwyceni

2024-06-24 11:21

Pomysłów i postulatów dotyczących kolejnych dni wolnych od pracy nie brakuje. O Wigilii i Wielkim Piątku dyskutuje się od dawna, jednak póki co, tu konkretów brak. Do tej puli dołącza kolejny, bardzo ważny dla Polaków dzień. Projekt ustawy już jest gotowy.

Upamiętnienie symbolu upadku komunizmu w Polsce 

Projekt ustawy dotyczy wyznaczenia 4 czerwca dniem wolnym od pracy.  To pomysł Stowarzyszenia Sieć Solidarności. Jego członkowie chcą w ten sposób upamiętnić pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory do Sejmu.

Rocznica pierwszych wolnych wyborów od 2013 roku ustanowiona jest w Polsce Dniem Wolności i Praw Obywatelskich. Tego dnia karta wyborcza stała się orężem w walce o wolność milionów czekających na nią Polaków. Te najważniejsze w historii Polski wybory stały się początkiem upadku komunizmu w całej Europie.

Próbują po raz trzeci

Kluczowym argumentem członków Stowarzyszenia, przemawiającym za wyznaczenie 4 czerwca dniem wolnym od pracy jest dołączenie tej daty do grona światowych świąt państwowych wolnych od pracy. Inicjatywa ustanowienia dodatkowego dnia wolnego od pracy sięga 2019 r. Pomysł ten reaktywowany jest po raz trzeci.

Postulat poparło aż jedenaście organizacji z całej Polski. Priorytetem jest teraz zdobycie poparcia 100 tys. obywateli. Zbiórka podpisów będzie trwała przez najbliższe miesiące.

Czwarty do kolekcji 

Gdyby 4 czerwca dołączył do grona świąt państwowych wolnych od pracy, byłby już czwartym takim dniem. W tej chwili ustawodawca taki status przewidział tylko dla trzech dat - 1 oraz 3 maja, a także 11 listopada.

GALERIA: Tych pracowników brakuje na Pomorzu. Barometr Zawodów 2024

Iwona Węgrowska jest przerażona. Lekarze powiedzieli jasno: grozi jej straszna choroba. "Mam dla kogo żyć"

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: redakcja.trojmiasto@eska.pl.