Na granicy hiszpańsko-portugalskiej możesz kupić całą wieś!

i

Autor: pixabay.com/FelixMittermeier zdjęcie ilustracyjne

Ranking

Tu bieda aż piszczy! Nowy ranking najbiedniejszych gmin na Pomorzu

W nowym zestawieniu opublikowanym przez Ministerstwo Finansów ujawniono, które polskie gminy są najbogatsze, a które zmagają się z biedą. Szczególnie zaskakujące mogą okazać się wyniki dla niektórych miejscowości z Pomorza. Pełne zestawienie prezentujemy w galerii na naszej stronie.

Kleszczów w woj. łódzkim wciąż pozostaje najbogatszą gminą w Polsce - wynika z danych Ministerstwa Finansów. Z kolei najniższe wpływy z podatków odnotowała Dydnia – gmina wiejska w województwie podkarpackim

Z opublikowanych przez Ministerstwo Finansów wskaźnikach dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca dla gmin wynika, że liderem pod względem dochodów w 2022 roku jest gmina wiejska Kleszczów. Na jednego mieszkańca przypadło tam 23 773,77 zł. 

Więcej o najbogatszych gminach w województwach pomorskich tutaj

Najbiedniejsze z gmin

Najbiedniejszą gminą w Polsce jest Dydnia – gmina wiejska w województwie podkarpackim. Z dochodami w wysokości 580, 51 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca. 

Wśród gmin o najniższych dochodach znalazły się ponadto: Potok Górny  w woj. lubelskim (626,51 zł) i Wiżajny w woj. podlaskim (665,64 zł).

 

Podstawę tych prognoz, służących do obliczenia tzw. janosikowego, stanowią dane o dochodach podatkowych gmin za 2020 r. Chodzi m.in. o dochody z tytułu opłat (np. eksploatacyjnej) i podatków: od nieruchomości, rolnego i leśnego, a także udziały we wpływach z CIT i PIT.

Otrzymanie subwencji lub ewentualna wpłata do budżetu państwa jest wynikiem różnicy wpływów podatkowych na jednego mieszkańca w danej jednostce oraz średniej dla kraju, która wynosi 2 122 zł. Poniżej tej średniej znalazło się 2037 na 2477 gmin w Polsce.

Wpływy z podatków i opłat oraz udziały w PIT i CIT stanowią jedynie część dochodów gmin. Ponadto zaliczają się do nich dochody ze sprzedaży majątku, subwencje, dotacje celowe z budżetu państwa, a także środki unijne.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: redakcja.trojmiasto@eska.pl

Biały wilk uchwycony w Pomorskiem. Dopadł ofiarę na oczach kamery
Listen on Spreaker.