Wszyscy kandydaci na prezydenta Gdyni

i

Autor: pap

wybory 2024

To wszyscy kandydaci na prezydenta Gdyni. Kto startuje w wyborach 2024?

Wojciech Szczurek, Aleksandra Kosiorek, Tadeusz Szemiot, Marek Dudziński oraz Przemysław Olczyk to pięcioro kandydatów, którzy stanęli do rywalizacji o stanowisko prezydenta Gdyni. Który z nich przekona mieszkańców?

Nasze pytania skierowaliśmy też do pozostałych kandydatów na prezydenta Gdyni. Linki do nich znajdziecie państwo poniżej, klikając na nazwisko kandydata.

Wybory samorządowe 2024 w Gdyni

W Gdyni swoje kandydatury zgłosiło ostatecznie pięcioro kandydatów. Oprócz Wojciecha Szczurka starającego się o reelekcję są to:

Wybory samorządowe 2024 w Gdyni

W Gdyni swoje kandydatury zgłosiło ostatecznie pięcioro kandydatów. Oprócz Wojciecha Szczurka starającego się o reelekcję są to: Aleksandra Kosiorek z ramienia Gdyńskiego Dialogu, Tadeusz Szemiot reprezentujący koalicję PO, Lewicy i Zielonych oraz Koalicję Ruchów Miejskich, radny miejski PiS Marek Dudziński, oraz ostatni zgłoszony kandydat: Przemysław Olczyk, działacz Ruchu Narodowego. 

Czy Wojciech Szczurek kandyduje w wyborach?

Zgodnie z prawem, które ograniczyło ilość kadencji na stanowisku prezydenta, po raz ostatni kandydować będzie Wojciech Szczurek. To już oficjalna wiadomość, że prezydent będzie się starał o reelekcję. Wojciech Szczurek jest prezydentem nieprzerwanie od 1998 roku. Urodził się w Gdyni i jest kandydatem niezależnym, ponad politycznym. Stworzył i przewodniczy "Samorządności". Ma trzech synów. 

Wybory samorządowe w Gdyni 2024

O pierwszych kandydatach na stanowisko prezydenta w Gdyni usłyszeliśmy już latem 2023. W prawyborach kandydatów przedstawił Gdyński Dialog. Ostateczną kandydatką jest Aleksandra Kosiorek – radczyni prawna, działaczka społeczna, mieszkanka Orłowa.

Już od miesięcy spotyka się z mieszkańcami Gdyni, ostatnio w Chwarznie Wiczlinie. Program Aleksandry Kosiorek jest jeszcze budowany w oparciu o te spotkania, Dialog ma jednak znane już wcześniej założenia. To kluczowe sprawy, które należy w Gdyni zmienić:

  • Transparentność procedur, działań i decyzji podejmowanych przez władze miasta oraz ich skutków finansowych
  • Dialog z mieszkańcami, realne konsultacje i partycypacja, partnerskie traktowanie rad dzielnic
  • Racjonalność wydatków, zmniejszanie zadłużania miasta, jasna koncepcja i hierarchia ograniczania wydatków
  • Powstrzymanie betonowania miasta i likwidacji terenów zielonych
  • Wprowadzanie rozwiązań realnie chroniących klimat i ekologicznych
  • Najpierw mieszkańcy – później goście
  • Partnerska, bliska współpraca z samorządami Trójmiasta oraz Małego Trójmiasta Kaszubskiego.

Nowy Kandydat na prezydenta Gdyni

Radny Miasta Gdyni Tadeusz Szemiot (PO) ogłosił start w wyborach na prezydenta Gdyni podczas konferencji prasowej. Kandydata wspólnie wskazało porozumienie wyborcze gdyńskiej PO, Koalicji Ruchów Miejskich, Nowej Lewicy, Razem i Zielonych.

Stojąc przed państwem, biorę sobie za cel urzeczywistnić wizję tej zjednoczonej, demokratycznej opozycji, która razem staje do wyborów samorządowych i doprowadzi do oczekiwanej przez gdynian zmiany

- powiedział radny Szemiot na konferencji prasowej.

Podkreślił, że jego kandydaturę w wyborach na prezydenta Gdyni poparły: gdyńska Platforma Obywatelska, Koalicja Ruchów Miejskich, Nowej Lewicy, Razem i Zielonych.

W Warszawie zawiązano koalicję 15 października, która udowodniła, że bliskie jemu myślenie ma sens i może prowadzić do potrzebnych zmian. "To również dodatkowo ośmieliło niektórych moich partnerów. Pokazało im, że można" - stwierdził Szemiot.

Podkreślił, że bierze sobie za cel "urzeczywistnić wizję tej zjednoczonej, demokratycznej opozycji, która razem staje do wyborów samorządowych i doprowadzi do oczekiwanej przez gdynian zmiany". 

Tadeusz Szemiot urodził się w 1976 roku w Gdyni. Jest absolwentem Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego. Zawodowo zajmuje się zagadnieniami z zakresu audytu, kontroli i nadzoru właścicielskiego. Od 2006 roku jest gdyńskim radnym z ramienia Platformy Obywatelskiej.

Kto kandyduje w wyborach na prezydenta Gdyni?

23 lutego swoją kandydaturę ogłosił też kandydat PiS-u. Radny miejski PiS Marek Dudziński ogłosił, że będzie kandydował na prezydenta Gdyni w zbliżających się wyborach samorządowych. Kandydata poparło PiS i Konfederacja. Hasło, z którym startuje to: "Wspólnie naprawimy Gdynię".

Marek Dudziński jest najmłodszym spośród kandydatów, ma 32 lata. Jest absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego na kierunkach: Politologia oraz Ekonomia. W Radzie Miasta zasiada od 2018 roku.

Kto kandyduje z prawicy na prezydenta Gdyni?

Jako ostatni kandydat na prezydenta Gdyni zarejestrował się 51-letni Przemysław Olczyk z Komitetu Wyborczego Wyborców "Konfederaci bezpartyjni Polska jest jedna dla Pomorza". Jest działaczem Ruchu Narodowego. Przed nadchodzącymi wyborami nie organizował spotkań wyborczych i konferencji prasowych.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: redakcja.trojmiasto@eska.pl.

GALERIA: Nowe IMPULSY na trasie SKM

Pomorskie. Odwiedziłam knajpę Harry'ego Pottera w Gdańsku