Mechanik samochodowy

i

Autor: pixabay.com Mechanik samochodowy

motoryzacja

Ten nawyk kierowców kochają mechanicy. Auta szybko się od niego psują

2023-08-17 8:32

Są kierowcy, którzy aż nadmiernie dbają o swoje samochody, ale są też tacy, dla których wizyta u mechanika raz na kilka miesięcy, to szczyt dbałości. U jednych i u drugich niestety występują często te same nawyki, które niszczą samochody. Mechnicy nie narzekają.

Wielu kierowców ma już wypracowany swój styl jazdy, który praktykuje od wielu lat. Często uczymy się go już na kursach prawa jazdy i tak zostaje z nami na dłużej. Bywa, że mimo iż wydaje nam się, że jeździmy ekonomicznie i tym samym dbamy o nasz samochód - jest zupełnie odwrotnie. 

Zasady ecodrivingu

Prawidłowe ruszanie, ekonomiczna zmiana biegów czy utrzymywanie stałej prędkość to tylko kilka z zasad ekonomicznej jazdy samochodem. Niestety, wiuelu kierowców nie trzyma się jednej z jego głównych zasad. 

Jak podaje portal Moto.pl, na kursach nauki jazdy wielu instruktorów zapomina o tym, że jazda na czwartym lub piątym biegu z prędkością rzędu 40-50 km/h, może być opłakana w skutkach. Wielu kierowców wciąż stosuje się do tych zasad nie zważając na konsekwencje. 

Co z kontrolką przypominającej o zmianie biegu? Jak czytamy, nie zawsze trzeba się nią sugerować. 

Warto słuchać jednostki napędowej i wychwytywać niepokojące drgania. To pierwsze symptomy pracy poniżej bezpiecznej szybkości obrotowej. Auto może faktycznie zużyje nieco mniej paliwa w określonych warunkach, ale późniejsze koszty wymian eksploatacyjnych elementów znacznie przewyższą oszczędności.

- podaje portal.

Tak nieodpowiedzialna jazda może doprowadzać do uszkodzeń poszczególnych podzespołów oraz różnego rodzaju wycieków. Może nawet dojść do uszkodzenia głowicy bądź gładzi słabiej chłodzonych cylindrów w wyniku przegrzania. 

B.SZYDŁO: POPEŁNILIŚMY WIELE BŁĘDÓW, ALE POTRAFIMY PRZEPROSIĆ