Mały gryzoń - duży kłopot. Sprawdź, dlaczego nie możesz odpalić auta?

i

Autor: gdansk.pl/canva

szkodniki

Ten mały gryzoń może zniszczyć Twój samochód! Wiemy, co na niego zadziała!

2024-06-24 11:21

Jeśli wsiadasz rano do swojego samochodu i masz problem z odpaleniem swojego auta? Może się okazać, że mały gryzoń wyrządził spore szkody. Podpowiadamy, jak przechytrzyć tego wyjątkowo uciążliwego zwierzaka.

Dlaczego kuny wybierają samochody?

Sezon na kuny trwa w najlepsze. To właśnie zimą kierowcy najczęściej skarżą się na szkody spowodowane przez te gryzonie. Żerują najczęściej w nocy. Wtedy też poszukują pożywienia i schronienia. Dlatego też, to właśnie samochody, a w nich ich ciepłe silniki, są dla nich doskonałym zakwaterowaniem. Kuny wybierają ciasne i ciepłe zakamarki, kierując się przede wszystkim instynktem przetrwania.

Jakie szkody może wyrządzić kuna?

Ślady po kunach znajdziemy najczęściej między silnikiem, a ścianą grodziową. Największe spustoszenie sieją w częściach wygłuszających oraz w izolacji termicznej w komorze spalania. Właśnie w tym miejscu najczęściej organizują sobie legowisko. 

Jak zgodnie przyznają kierowcy oraz mechanicy samochodowi, straty mogą być dużo poważniejsze. Kuny bardzo często przegryzają przewody hydrauliczne, wodne czy elektryczne. Są to niezwykle kosztowne szkody. Bardzo często doprowadzają do unieruchomienia całego samochodu. Przyczynę takiego zachowania upatruje się w samej naturze zwierzęcia i potrzebie ciągłego gryzienia czegokolwiek. 

Jak przygotować samochód do starcia z kuną?

Jeżeli mamy podejrzenie, że w naszym samochodzie zamieszkał już kiedyś dziki lokator, należy zacząć od dokładnego umycia komory silnika. Jeśli kuna choć raz znalazła się we wnętrzu naszego auta, z powodu zapachu, z pewnością będzie próbowała pomieszkać w nim ponownie. Jeśli nie umiemy zrobić tego samodzielnie, możemy poprosić o to profesjonalistów. Jednorazowe umycie wnętrza auta, przynajmniej na pewien czas, może uchronić nasze auto i nasze finanse.

Kuna ma bardzo czuły węch. Ten zmysł możemy wykorzystać przeciwko niej rozwieszając pod maską kostki toaletowe bądź rozpylając inne środki czystości. Na rynku istnieją dedykowane temu problemowi specyfiki, jednak ich skuteczność jest porównywalna do detergentów, które mamy w domu. Ofiary kun podpowiadają na forach dyskusyjnych, że dobrą metodą jest także zawieszenie pod maską woreczka z psią sierścią. 

Kolejnym, dużo bardziej zaawansowanym sposobem na walkę z gryzoniem, jest zamontowanie elektronicznych urządzeń, emitujących nieznośne dla zwierząt dźwięki. Są zasilane na baterie bądź podpinane pod samochodowy układ elektryczny. 

Ubezpiecz się, bądź o krok przed szkodnikiem!

Warto wiedzieć, że przed szkodami spowodowanymi przez kuny można się ubezpieczyć. Coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych oferuje klientom właśnie taką opcję. Dzięki skorzystaniu z niej możliwa będzie całkowita bądź częściowa rekompensata poniesionych kosztów. 

GALERIA: Wakacyjna mapa Polski. Te miejscowości wybierają Polacy

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: redakcja.trojmiasto@eska.pl

M jak miłość. Nowa wersja Kingi zachwyci w następnym sezonie! Pokazali odmienioną Zduńską w nowej czołówce