"Czarne złoto" śmiertelną pułapką?
Las to cisza, świeże powietrze i bogactwo runa leśnego. Do jego najbardziej pożądanych skarbów należą grzyby i pojawiające się z końcem czerwca jagody. A te niezmiennie kojarzą się nam z rozpływającymi się w ustach pierogami, drożdżowymi jagodziankami czy wymyślnymi deserami. Brzmi sielsko i beztrosko? To tylko pozory! Jagody tylko wyglądają smacznie i niewinnie. Czasami mogą być też nosicielami śmiercionośnych chorób. O tym, co nam grozi po zjedzeniu nieumytych jagód ostrzegają nas w swoim wpisie w mediach społecznościowych Lasy Państwowe.
Lisy, które żyją w naszych lasach mogą być zarażone tasiemcem bąblowcem. Lisy jak każde zwierzę robią kupę, a to właśnie w ich odchodach znajdują się larwy tasiemca. W ten sposób mogą trafić na jagody czy poziomki, które my zbieramy i zjadamy. Aby ustrzec się zagrożeń na nich czychających należy zrobić bardzo prostą rzecz- przed zjedzeniem myjemy znalezione owoce. To tylko chwila, a możemy ustrzec się przed straszną chorobą jaką jest bąblowica.
- piszą Lasy Państwowe na swoich mediach społecznościowych
Jak podaje Medycyna Praktyczna: „głównym i ostatecznym żywicielem pasożyta Echinococcus multilocularis są lisy: arktyczny i pospolity (rudy). Człowiek jest żywicielem przypadkowym. Zaraża się jajami tasiemca znajdującymi się na runie leśnym (jagody, poziomki) zanieczyszczonym odchodami lisów.
Co to jest bąblowica?
Bąblowica to choroba, którą wywołuje niebezpieczny tasiemiec – bąblowiec. Do lat 90. grasował na zachodzie Europy, od 1994 r. występuje też w Polsce. Jaja tego małego (ok. 2 mm), ale niezwykle groźnego tasiemca znajdują się w kale zarażonych zwierząt (lisów, wilków lub psów). Razem z nim trafiają na runo leśne. Zwierzęcy kał nie zostawia śladu ani zapachu, dlatego należy unikać podjadania jagód prosto z krzaka. Nam może wydawać się, że są czyste, a w rzeczywistości mogą na nich znajdować się jaja niebezpiecznego tasiemca. Cysty najczęściej umiejscawiają się w wątrobie, ale również mogą występować w płucach, nerkach, śledzionie, ośrodkowym układzie nerwowym, kościach, oku i mogą tam przebywać nawet kilka lat po zjedzeniu jaj pasożyta.
Jakie są objawy bąblowicy?
Objawy choroby związane są głównie z powiększaniem się cyst, uciskiem na otaczające tkanki i narządy i zależą od miejsca ich lokalizacji (np. cysty w płucach doprowadzają do zmian przypominających nowotwór, a nieleczone doprowadzają do śmierci).
W ostatnich latach obserwuje się wzrost zachorowań na bąblowicę. Liczba stwierdzanych przypadków tej choroby jest prawdopodobnie zaniżona, z uwagi na trudną wykrywalność choroby – przewlekły rozwój sięgający 5-10 lat, brak objawów w pierwszej kilkuletniej fazie rozwoju, a z drugiej strony powszechne skażenie środowiska jajami tasiemców, wydalanych wraz z kałem przez zakażone lisy. Wyniki ostatnich badań dowodzą, że 1 na 3 lisy jest zakażonych ww. pasożytami.
GALERIA: Noc Kupały 2024 w Trójmieście. Ognisko na plaży, kąpiel w morzu o zachodzie słońca i wicie wianków
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].