Oliwia Raniszewska jedną z najlepszych uczennic na świecie. 19-latka odnosi naukowe sukcesy

i

Autor: archiwum prywatne

nauka

Sukces 19-latki! Oliwia Raniszewska jest jedną z najlepszych uczennic na świecie

2023-09-18 10:19

19-letnia Oliwia Raniszewska znalazła się w gronie 50 najlepszych uczniów/studentów na świecie. Mieszkanka Świecia zajmuje się zmianami skórnymi, a już od października rozpocznie naukę na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. W rozmowie z nami zdradziła, jakie ma plany na przyszłość.

O sukcesie Oliwii Raniszewskiej poinformował dr Maciej Kawecki za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Polka jest jedną z najlepszych uczennic na świecie

19-latka ze Świecia Oliwia Raniszewska pojawiła się na liście 50 najlepszych uczniów/studentów na świecie. To ogromne wyróżnienie, bo to grono reprezentuje tylko kilka osób z Europy.

Oliwia uzyskała wyróżnienie TOP 50 Global Students Prize w szczególności za jej ogromny wkład w rozwój Skin Preventer. To inteligentny system wspomagania diagnostyki zmian skórnych jej współautorstwa - czytamy w poście Macieja Kaweckiego.

W wyjątkowym projekcie Oliwia pracowała ze szkolnymi przyjaciółmi z Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu - Wiktorią Sadowską i Bogdanem Jabłońskim. Dlaczego nastolatka skupia swoje zainteresowanie na zmianach skórnych?

Jestem jeszcze na etapie, że interesują mnie generalnie nauki medyczne i lubię poszerzać swoją wiedzę w różnych obszarach. Najbardziej fascynuje mnie psychiatria, jednak w ostatnim czasie coraz bardziej zagłębiam się także w dermatologię. Jest to dynamicznie rozwijająca się dziedzina, a same zmiany skórne mogą świadczyć o szeregu chorób - niekoniecznie związanych stricte ze skórą, np. u niektórych pacjentów zmiany skórne były jedynym objawem COVID-19. To sprawia, że ich obserwacja, analiza i diagnostyka są szczególnie ciekawe 

- wyjaśnia w rozmowie z nami Oliwia Raniszewska.

O sukcesie studentów napisał m.in. prestiżowy magazyn The Economic Times. Jak zareagowała Oliwia na wieść, że znalazła się w gronie Global Student Prize 2023?

Oczywiście bardzo się ucieszyłam, to dla mnie wielki zaszczyt. Sukces ten jest uznaniem moich wszystkich aktywności i osiągnięć, co jest w dużym stopniu motywujące 

- mówi w rozmowie z nami Oliwia Raniszewska.

Oliwia Raniszewska angażuje się także w wolontariat. Obecnie organizuje akcję społeczną w Gdańsku, podczas której będzie promowana profilaktyka kontroli zmian skórnych oraz zasady zdrowego korzystania ze słońca.

W przeszłości, jako licealistka, brała udział w olimpiadach i konkursach, m.in. w Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej 2022, Programie Adamed SmartUp czy Konkursie Naukowym Explory 2021.

Oprócz diagnostyki zmian skórnych, nastolatka współtworzyła urządzenie, które pozwala na oczyszczenie wód z mikroplastiku.

Oliwia Raniszewska będzie studiować na GUMedzie. Jakie ma plany na przyszłość? 

Mimo ogromnych sukcesów, 19-letnia Oliwia Raniszewska zdecydowała się na studia w Polsce. Od października rozpocznie naukę na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym na kierunku lekarskim. Jak zdradziła w rozmowie z nami, Oliwia w przyszłości chciałaby zostać lekarką i łączyć to z pracą naukową.

To jedna z najlepszych uczelni medycznych w naszym kraju, co więcej ze statusem uczelni badawczej. Myślę, że zapewni mi wysoki poziom kształcenia i ciekawe możliwości rozwoju. Gdańsk jako miasto również od dawna mi się podobał, więc z przyjemnością tutaj zamieszkam 

- tłumaczy 19-latka.

Pływacy z Rumi przepłynęli największe jezioro w Anglii

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: redakcja.trojmiasto@eska.pl

Metoda SUZUKI. Nauka gry na skrzypcach dla dzieci