Kandydaci na prezydenta Gdańska 2024. Jest siedem nazwisk. Kto wystartuje w wyborach?

i

Autor: pixabay/PAP/mat. kandydatów

Wybory samorządowe 2024

Siedem osób startuje w wyborach na prezydenta Gdańska. Oto kandydaci!

Znamy już pełną listę kandydatów na prezydenta Gdańska. Jest ich siedmiu. Każdy z nich ma swój pomysł na to, jak będzie wyglądało miasto. 7 kwietnia wybierzemy jednego z nich, więc poznajcie ich bliżej!

Tomasz Rakowski kandydatem Prawa i Sprawiedliwości

Tomasz Rakowski jest gdańszczaninem, przedsiębiorącą i 43 lata. Kandydat do walki o prezydenturę Gdańska zaprezentował się dwukrotnie wyborcom, w 2019 i 2023 roku podczas wyborów parlamentarnych. Jesienią, startował z 4. miejsca, ale do Sejmu ostatecznie się nie dostał. Prowadzi firmę z branży IT, co według niego jest atutem.

Przychodzę ze świata biznesu, w którym próbuje się rozwiązywać problem, a nie szukać wymówki. Ze świata, w którym szanuje się pieniądze

- stwierdził.

Przez kilka miesięcy pełnił funkcję rzecznika prasowego Muzeum II Wojny Światowej. W kampanii chce się zająć m.in. problemami pasażerów komunikacji miejskiej, kierowców, rodziców i pozostałych mieszkańców. Od bieżącej polityki chce się odciąć, a przynajmniej ograniczyć ją do minimum.

Mariusz Andrzejczak startuje z własnym komitetem wyborczym

Mariusz Andrzejczak do Platformy Obywatelskiej należał od 2006 r. W roku 2012 był założycielem Stowarzyszenia Przyjaciół Oliwy. W wyborach samorządowych jesienią 2014 r. roku startował z Okręgu Wyborczego nr 6 (Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia, Oliwa, VII Dwór, Osowa, Matarnia, Kokoszki). Nie dostał się wówczas do Rady Miasta Gdańska, ale uzyskał mocny wynik, który jesienią 2015 roku dał mu miejsce w RMG - po radnej Małgorzacie Chmiel, która jako kandydatka PO dostała się do Sejmu RP.  Jako kandydata na prezydenta Gdańska jesienią 2018 roku Mariusz Andrzejczak popierał kandydaturę Jarosława Wałęsy. 

Teraz sam będzie ubiegał się o prezydenturę. Na tegoroczne wybory samorządowe, zaplanowane na 7 kwietnia, zarejestrował swój własny komitet wyborczy pod nazwą: KWW Mariusz Andrzejczak Dla Gdańska. Swój program chce oprzeć m.in. na kwestiach związanych z gospodarką morską i rozwojem portu czy bezpieczeństwem przeciwpowodziowym miasta. Mariusz Andrzejczak ma 41 lat.

Reelekcja dla Aleksandry Dulkiewicz?

Aleksandra Dulkiewicz jest obecnie urzędującym prezydentem Gdańska. Urząd objęła w styczniu 2019 roku po tragicznej śmierci ówczesnego włodarza miasta, Pawle Adamowiczu. W przedterminowych wyborach 3 marca tego samego roku została wybrana przez mieszkańców na prezydenta.

Przed prezydenturą przez lata była związana z urzędem i miastem. W 2006 została asystentką prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W 2010 i 2014 uzyskiwała mandat radnej Gdańska z ramienia Platformy Obywatelskiej, w 2014 została szefową jej klubu radnych. Od 20 marca 2017 do 14 stycznia 2019 była zastępcą prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej. Aleksandra Dulkiewicz urodziła się w Gdańsku, ma 44 lata i wychowuje 15-letnią córkę Zofię.

Michał Urbaniak z Konfederacji kandydatem na prezydenta Gdańska

W poniedziałek (11 marca)  w Domu Technika NOT w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa Komitetu Wyborczego Wyborców Konfederaci Bezpartyjni Polska Jest Jedna dla Pomorza, podczas której ogłoszono start Michała Urbaniaka w wyborach na prezydenta Gdańska.

Michał Urbaniak podkreślił, że Gdańsk „zasługuje na to, by być dobrze zarządzanym miastem”. „Dość bylejakości, dość udawania, że zarządza się miastem. Dość tego, by Gdańsk był miastem, w którym będzie się tylko mówić, że wszyscy są uśmiechnięci i zadowoleni, a tak naprawdę pod skorupą to wszystko trzeszczy” – mówił.

Według Urbaniaka, Gdańsk powinien być miastem otwartym na mieszkańców, w którym będą się oni czuć dobrze i pewnie. Wśród pomysłów, które chciałby wdrożyć w mieście wymienił m.in. internetowe konsultacje społeczne, a także stworzenie przyjaznego klimatu dla przedsiębiorców.

Pamiętajmy, że Gdańsk nie jest autonomiczny na mapie Pomorza. Jest częścią większej struktury, jest częścią aglomeracji i nasz komitet chce tego by Gdańsk w tej aglomeracji grał kluczową rolę

-  stwierdził.

Widzimy tutaj sporo problemów. Choćby to, jak aktualny zarząd miasta, na czele z prezydent Aleksandrą Dulkiewicz podchodzi do polskości kapitału w mieście. Przecież choćby przykład GPEC-u (Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej) sprzedanego Niemcom, jest to rzecz karygodna. Chcielibyśmy takie procesy też odwracać

– wskazał kandydat na prezydenta Gdańska.

Adam Szczepański wystartuje z komitetu Społeczny Gdańsk w wyborach na prezydenta miasta

Komitetu Wyborczego Wyborców Społeczny Gdańsk w wyborach samorządowych na prezydenta miasta wystartuje Adam Szczepański.

Chcemy, by Gdańsk był miastem wolności i solidarności, nie tylko z nazwy. Konsekwencja będzie tym, co będzie nas odróżniać od innych. Nie chcemy tylko od święta machać tęczową flagą, ale żeby równość była naprawdę równością. Bo nie można mówić o równości, gdy nie ma sprawiedliwości ekonomicznej

 – mówił.

Jak podkreślił, Gdańsk miasto ma ogromny potencjał, ale rozwija się nierównomiernie.

Obok stref luksusu i reprezentacyjnych dzielnic stoją rozpadające się pustostany, ludzie żyją w zagrzybionych lokalach komunalnych w fatalnym stanie, a mieszkania na prywatnym rynku są coraz mniej osiągalne. Czujemy, że najwyższy czas zmienić sposób w jaki rozwija się nasze miasto i z tym przekazem idziemy Rady Miasta 

- dodaje Szczepański.

Polska 2050 wystawiła swojego kandydata na prezydenta Gdańska. To kardiolog Andrzej Pecka

Kandydaturę Komitetu Wspólna Droga - Andrzeja Pecka poparła minister ds. społeczeństwa obywatelskiego Agnieszka Buczyńska. Minister podkreśla, że Pecka ma 25-letnie doświadczenie w zawodzie kardiologa, ale jest również doświadczonym menedżerem.

Andrzej Pecka podkreślił, że w komitecie Wspólna Droga udało się zjednoczyć przedstawicieli lewicy, centrum i ruchów miejskich, choć nie było to łatwe. Zaapelował o głosy wśród wyborców nie tylko koalicyjnych ugrupowań, ale również Platformy Obywatelskiej, PiS oraz osób, które nie popierają żadnej strony politycznego sporu.

Chciałbym, żebyśmy podczas kampanii wyborczej rozmawiali, a nie obrażali się 

- stwierdził kandydat.

Przedsiębiorca Artur Szostak będzie ubiegał się o fotel prezydenta Gdańska

Artur Szostak w środę (13 marca) na konferencji prasowej podkreślił, że jego pomysł na prezydenturę jest bardzo prosty. „Zamierza przywrócić to, co jest zapisane w prawie”: rozdzielić urząd prezydenta od Rady Miasta.

Dzisiaj w praktyce, nie tylko w Gdańsku, ale w całej Polsce wygląda to w ten sposób, że Radą Miasta szefuje prezydent. Nie tak to powinno wyglądać. To Rada Miasta uchwala prawo lokalne, a prezydent ma wykonywać to, co Rada Miasta mu zleciła

GALERIA: Protest rolników w Pomorskiem. Blokady na drogach krajowych i w centrum Gdańska

Szostak zapowiedział, że po wygranych wyborach na swoich zastępców powoła Elżbietę Lorek oraz Michała Dworakowskiego. Trzecim wiceprezydentem miasta będzie osoba wybrana w drodze konkursu, w którym będzie mógł wystartować każdy mieszkaniec. Taka osoba będzie rzecznikiem praw mieszkańców.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: redakcja.trojmiasto@eska.pl.

Protest rolników w centrum Gdańska