Wdowia renta jeszcze w tym roku? Ministerstwo robi, co może

i

Autor: pixabay.com/canva

zasiłki

Renta wdowia już w tym roku? Są zapewnienia ministerstwa

2024-01-19 8:53

Zasiłki pogrzebowe to istotne wsparcie dla rodzin po stracie bliskich. I choć nie zawsze są w stanie pokryć wszystkie koszty organizacji pochówku, są dla krewnych zmarłego sporym odciążeniem. Podpowiadamy, czy i kiedy zostanie zwiększony oraz kiedy wprowadzona zostanie wdowia renta.

O tym, że zasiłki pogrzebowe miały być wyższe dyskutowano już od dawna. Po zmianie władzy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, ten temat i wprowadzenie wdowiej renty ponownie poddane zostały pod dyskusję. Zgodnie z zapewnieniami, ministerstwo trzyma rękę na pulsie.

Należy jednak pamiętać, że inicjatywy te nie wyczerpują całej polityki wobec osób starszych, w tym także osób starszych, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej po stracie małżonka. w resorcie trwają prace i analizowane są różne rozwiązania, by zwiększyć wsparcie dla osób starszych po stracie małżonka. Dodał, że w tej chwili w wykazie prac legislacyjnych rządu jeszcze nie ma takich projektów, ale będą się one pojawiały.

- mówi wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Sebastian Gajewski

Czym jest wdowia renta?

W obowiązującym porządku prawnym, w małżeństwie emerytów, po śmierci męża kobieta może zachować swoją emeryturę albo z niej zrezygnować i wybrać rentę rodzinną. Projekt „wdowiej renty” zakłada możliwość zachowania swojej emerytury powiększonej o 50 procentową wartość renty męża albo wybranie renty po mężu powiększonej o 50 procent swojej emerytury.

Taka wola obywateli

W Sejmie znajduje się obywatelski projekt dotyczący renty wdowiej. Pojawił się już w poprzedniej kadencji Sejmu. Teraz o losie projektu zdecyduje marszałek Szymon Hołownia

Wiceminister Sebastian Gajewski podkreślił, że ministerstwo będzie brało aktywny udział w pracach nad projektem. Sama ustawa również wymaga pewnych modyfikacji.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: redakcja.trojmiasto@eska.pl

Pomorskie. Nowe pociągi w Trójmieście. IMPULSY na trasie