Dworzec w Jastarni

i

Autor: Monika Czekańska

kolej

Remontują dworce na półwyspie. Na jakim etapie są inwestycje w Jastarni i Pucku?

Cegła, dachówka i wygląd jak z lat 20. Remont dworca w Jastarni właśnie się kończy. Pasażerowie z niecierpliwością czekają też na otwarcie wyremontowanego dworca w Pucku. Kiedy cala trasa z Redy do Helu odzyska blask? Rocznica otwarcia tego połączenia już w grudniu.

Remonty dworców na półwyspie helskim

Nowy dworzec, odbudowany w historycznej wersji ma już Kuźnica. Wszystkie dworce na trasie prowadzącej na półwysep helski od Pucka po Hel są lub będą remontowane, w każdym brana pod uwagę jest ich historyczna budowa. Kolej w tym miejscu to najważniejszy sposób transportu. Dworce w Pucku i Jastarni są już na ostatniej prostej. 

Remont dworca w Jastarni

Inwestycja to kompleksowa przebudowa niewielkiego, wybudowanego w latach 20. XX wieku dworca w Jastarni na Półwyspie Helskim. Zadanie rozpoczęło się we wrześniu 2022 roku, ma zostać zakończone w 2023. Prace są już na ukończeniu, konstrukcja budynku jest gotowa.

Nowy wygląd i funkcjonalność na miarę XXI wieku

Dworzec jest już ceglany - jak za dawnych lat ma wciąż ten sam kolor. Wejście będzie bardziej nowoczesne, przeszklone. Historyczny charakter obiektu podkreśli stylizowany zegar, bryłę dworca podkreśli nocna iluminacja budynku.

PKP podaje w komunikacie, że posadzka w holu będzie posiadała geometryczny wzór ułożony przy pomocy płytek imitujących drewno i kamień. Ściany do wysokości lamperii obłożono wielkoformatowymi panelami gresowymi w kolorze szarym, a powyżej pomalowano na biało. Oświetlenie zaprojektowano w formie modnych reflektorów na szynie. Tuż nad witrynami kas biletowych będą zamontowane elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów.

Dworzec w Jastarni będzie w pełni przystosowany do obsługi osób z niepełnosprawnościami. Zaprojektowano w nim szereg rozwiązań, które poprawią ich komfort; wśród nich plany dotykowe, oznaczenia w alfabecie Braille’a czy ścieżki prowadzące dla osób niewidzących i niewidomych. W budynku znajdzie się również toaleta dla osób z niepełnosprawnościami, a na zewnątrz, przy wiacie, podjazd dla wózków.

Jak podało PKP, przebudowa dworca obejmie również jego najbliższe otoczenie. Poza nową nawierzchnią, podjazdem, wyznaczaniem miejsc parkingowych oraz uporządkowaniem terenów zielonych zaprojektowano stojaki rowerowe. Część z nich będzie się mieścić pod wiatą przy wejściu, a pozostałe przy ścianie budynku od strony peronów.

Kiedy zakończy się remont dworca w Jastarni?

Inwestycja w Jastarni jest częścią Programu Inwestycji Dworcowych i jest dofinansowana ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wizualizację przedstawialiśmy w naszym artykule.

Przebudowa dworca w Jastarni to koszt 10,62 mln zł brutto. Planowany termin zakończenia inwestycji to koniec 2023 roku.

Remont dworca w Pucku

Pod koniec roku zakończy się też przebudowa dworca w Pucku. Tu prace trwają już naprawdę długo, bo formalnie rozpoczęły się już 24 listopada 2021. To gruntowny remont dworca. Koszt to blisko 11 milionów złotych. Rozbierany był budynek i dach głównego budynku. Odkryto przykryte tynkami cegły. To kolejny historyczny obiekt, podobnie jak na półwyspie. Pucki dworzec został zbudowany w 1928 roku. 

Rozpoczęcie przebudowy dworca w Pucku to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy kolejnego miasta powiatowego zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że zmodernizowany historyczny budynek dworca stanie się wizytówką Pucka, ważnym centrum społeczności lokalnej i ułatwi pasażerom podróżowanie po Pomorzu, a turystom nad morze. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. prawie 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców

- mówił wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel, zapowiadając inwestycję. 

Na parterze historycznego dworca znajdzie się przestrzeń obsługi podróżnych składająca się z holu, poczekalni sezonowej, toalet oraz pomieszczeń kas biletowych. Wykończenie holu i poczekalni zaprojektowano w sposób nowoczesny i utrzymano w odcieniach bieli i szarości z nawiązaniem do ceglanej elewacji dworca w detalu ścian. Ciekawie zaprojektowano oświetlenie wnętrza w formie podwieszanych na linkach kwadratowych lamp zbudowanych z pasków LED. Przestrzenie obsługi podróżnych będą wyposażone ponadto w ergonomiczne ławki, kosze na śmieci, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz gabloty ścienne na rozkłady jazdy. Na parterze przewidziano również pomieszczenia dla jednej ze spółek kolejowych oraz prawie dwustumetrowy lokal na wynajem. Tego rodzaju powierzchnie znajdą się również na piętrze historycznego budynku.

Kiedy otwarcie dworca w Pucku?

Planowo dworzec miał zostać oddany w pierwszej połowie 2023 roku, jednak terminy wciąż były przesuwane. Mieszkańcy obawiają się czy na miejscu będą dostępne kasy biletowe. Wszystko wskazuje na to, że otwarcie dworca to jeszcze 2023 rok. 15 grudnia to rocznica otwarcia trasy kolejowej Puck - Hel w 1898.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: redakcja.trojmiasto@eska.pl

Pomorskie. Tereny przeznaczone pod budowę elektrowni jądrowej. Plaża Lubiatowo i Słajszewo