Jakie produkcje w ostatnim czasie powstawały w województwie pomorskim?
Ostatnio głośno było o produkcji filmowej realizowanej na półwyspie, bo na plaży leżał ogromny wieloryb. Ssak znaleziony na plaży w Helu to rzecz jasna nie martwy wieloryb, lecz bardzo wiernie odtworzona jego makieta. Już wiadomo, że powstała na potrzeby serialu realizowanego tam dla serwisu Max. Ostatnim hitem, który możecie zobaczyć na ekranie w domu jest serial: "Kolory zła: Czerwień". Serial o morderstwie na plaży w Gdyni wciąż zyskuje na popularności i był kręcony w Trójmieście.
Filmy z udziałem Trójmiasta
Ponadto w ostatnim czasie na Pomorzu realizowane były zdjęcia do takich produkcji: "#BringBackAlice" , "Zatoka Szpiegów", "Minghun", "Sloborn" i "Kolory zła. Czerwień".
Te filmy były kręcone w Trójmieście i okolicach. Oglądałeś je? [GALERIA]
Jak podpowiada Wikipedia, w samym Gdańsku kręcono ponad 100 produkcji. Oprócz Trójmiasta, filmowcy upodobali sobie Półwysep Helski, Łebę, Malbork czy Tczew. Jakie filmy tam powstały?
Jakie popularne polskie filmy były kręcone w Gdyni?
W Gdyni były realizowane zdjęcia do filmu „Czarny Czwartek”. To polski film dramatyczny z roku 2011 w reżyserii Antoniego Krauzego. To rekonstrukcja tragicznych wydarzeń czwartku 17 grudnia 1970 roku. Na ekranie zobaczyliśmy rejony wokół SKM Gdynia Stocznia czy ul. Świętojańską.
"Furioza" to film akcji z 2021 roku. W role główne wcielili się Mateusz Damięcki i Weronika Książkiewicz. Obraz okazał się hitem Netflixu. W ubiegłym roku produkcja znalazła się na liście 10 najchętniej oglądanych produkcji nieanglojęzycznych. W połowie 2023 roku zapowiedziano, że powstanie Furioza 2.
Furioza jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, które miały rozegrać sie w Gdyni m.in. ustawka kiboli Arki Gdynia i Lechii Gdańsk w lesie.
"Kariera Nikosia Dyzmy" to współczesna adaptacja powieści Kariera Nikodema Dyzmy Tadeusza Dołęgi-Mostowicza z 1932 roku. W rolę tytułowego Nikosia wcielił się Cezary Pazura. Na ekranie partnerowała mu Anna Przybylska, która pochodziła z Gdyni. To jednak nie jedyny trójmiejski akcent. Zdjęcia do filmu były nagrywane także w gdyńskim porcie.W latach 2012-2015 swoje premiery miały odcinki serialu "Krew z krwi", gdzie Gdynia jest tłem przemytu narkotyków i całej akcji serialu. Dziś możecie obejrzeć go na streamingach. Akcja serialu rozgrywa się w Gdyni. Carmen Rota-Majewska (Agata Kulesza), córka byłego bossa mafii, wiedzie życie z dala od kryminalnego półświatka i wychowuje trójkę dzieci.
Jeżeli nie widzieliście jeszcze, to wśród wielokrotnie nagradzanych filmów, w których Pomorze ma swoją historię, a le znajdziecie je też w kadrach jest "Johnny" i "Kamerdyner". W tym ostatnim usłyszycie nawet język kaszubski w wykonaniu Janusza Gajosa!
Ponadto w Gdyni kręcone były zdjęcia do filmów:
- "Człowiek z żelaza"
- "Wałęsa. Człowiek z nadziei"
- "Konsul"
- "Miasto z morza"
- "Ostatni po Bogu"
- "Podatek od miłości"
- "Reich"
- "Serce nie sługa"
- "U Pana Boga za miedzią"
- "Układ zamknięty"
- "Żona dla Australijczyka"
Jakie filmy kręcono w Gdańsku?
Najchętniej z całego Trójmiasta, reżyserzy i scenarzyści wybierali Gdańsk jako miejsce akcji. W 2012 roku do kin wszedł film szpiegowski Patryka Vegi "Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć". Opowiada o losach Hansa Klossa (Tomasz Kot), który wpada na trop skarb, który został zrabowany przez nazistów. Jak się okazuję w sprawę zamieszany jest Hermann Brunner (Piotr Adamczyk). Zdjęcia do filmu powstawały w Gdańsku, ale także w Malborku i Czołpinie.
W latach 80. w Gdańsku pojawiła się ekipa filmu Andrzeja Wajdy "Człowiek z żelaza". Film opowiada o wydarzeniach sierpniowych z 1980 roku. Dzieło zapisało się jako jedno z kultowych w polskiej kinomatografii. Po premierze do 12 grudnia 1981 film obejrzało ponad 5 milionów widzów w Polsce. Potem został zdjęty z ekranów z powodu wprowadzenia stanu wojennego. "Człowiek z żelaza" został nagrodzony m.in. Złotą Palmą i nagrodą Solidarności. Film był nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.
Komedia romantyczna "Serce nie sługa" z 2018 roku w całości nagrany był w Trójmieście. Na ekranie zobaczymy m.in. gdyński Bulwar Nadmorski, molo w Orłowie czy deptak nad Motławą w Gdańsku.
Ponadto w Gdańsku kręcone były zdjęcia do filmów:
- "Awantura o Basię"
- "Blaszany bębenek"
- "Czarny czwartek"
- 'Do widzenia, do jutra"
- "Dwaj ludzie z szafą"
- "Furioza"
- "Gierek"
- "Jack Strong"
- "Kamerdyner"
- "Konsul"
- "Miasto z morza"
- "Mniejsze zło"
- "Ostatni po Bogu"
- "Popiełuszko. Wolność jest w nas"
- "Sztos"
- "Układ zamknięty"
- "Wałęsa. Człowiek z nadziei"
- "Wojna polsko-ruska"
- "Zew morza"
- "Żona dla Australijczyka"
Filmy kręcone w Trójmieście. Co nagrywano w Sopocie?
Sopot to także miejsce chętnie wybierane przez polskich filmowców. To tutaj kręcono finałowe sceny do popularnej komedii "Tylko mnie kochaj" z 2006 roku. Ekipa filmowa pojawiła się m.in. na zabytkowym dworcu kolejowym, na molo oraz w słynnym sopockim Grand Hotelu.
Film "Johnny" opowiada o przyjaźni ks. Jana Kaczkowskiego i Patryka Galewskiego - chłopaka, który nie miał łatwego startu w życiu. W głównych rolach występują Dawid Ogrodnik oraz Piotr Trojan. Zdjecia plenerowe realizowane były m.in. w Pucku i Sopocie. To jednak koniec regionalnych smaczków z Pomorza, bo na ekranie zobaczymy Annę Laburę (dyrektor puckiego hospicjum), Jurka Owsiaka, Hannę Pruchniewską (burmistrz Pucka) i Jacka Karnowskiego (prezydent Sopotu).
Ponadto w Sopocie kręcone były zdjęcia do filmów:
- "Gra"
- "Ile waży koń trojański?"
- "Kochanie, chyba cię zabiłem"
- "Konsul"
- "Reich"
- "Sztos"
- "Sztos 2"
- "To musi być miłość"
- "To nie tak, jak myślisz, kotku"
- "Układ zamknięty"
- "Underdog"
Te filmy były realizowane na Półwyspie Helskim:
- "Na srebrnym globie"
- "O dwóch takich, co nic nie ukradli"
- "Pociąg"
- "Trzeci"
- "Nadzieja"
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].