Kaszubski humor ma się dobrze!
Adam Hebel i Patryk Mudlaw to podstawowy skład jednego z najpopularniejszych kaszubskich kabaretów. Kabaret Kùńda od wielu lat występuje na największych kaszubskich i nie tylko imprezach, w zabawny sposób opowiadając o kaszubsko-polskiej rzeczywistości. Od pewnego czasu swoją aktywność przenieśli również do przestrzeni internetowej. Na swoim profilu w mediach społecznościowych w humorystyczny sposób odnoszą się do bieżących wydarzeń w kraju, świąt czy w zabawny sposób opowiadają o znanych sytuacjach z życia codziennego. Tym razem na tapet wzięli zmagania polskiego przedsiębiorcy z trudną rzeczywistością prowadzenia firmy.
Każdy Kaszuba ma w rodzinie osobę prowadzącą własną działalność, w związku z czym problemy takie jak wysokie podatki, składki, zmiany w prawie i odpowiedzialność za własne oszczędności są nam bliskie. Ma to podłoże historyczne - z jednej strony w zaborze niemieckim szybko nastąpiło uwłaszczenie chłopów, z drugiej nie powstały i nas fabryki, czy kopalnie, w związku z czym każdy rzemieślnik pracował na siebie i tak w dużej mierze jest do dzisiaj. Sam mierzę się z problemami stale rosnącego ZUS i nie ukrywam, że tekst do Nótów Geszeftnika powstał jako próba poradzenia sobie z niełatwą sytuacją gospodarczą i lękiem o przyszłość rodziny. Po prostu można usiąść i bezradnie płakać, albo obrócić wszystko w żart. Wybrałem tę drugą opcję i chyba zdrowotnie lepiej na tym wyszedłem. Ale nawet gdybym przeżył załamanie, przecież płacę ogromną składkę zdrowotną i z pewnością by mi pomogli.
mówi Adam Hebel, twórca i bohater filmiku
Filmik wrzucili do internetu na początku kwietnia. Już po kilku dniach miał on niemal pół miliona wyświetleń i tysiące komentarzy i udostępnień!
Sukces Nótów Geszeftnika, czyli kaszubskich nut w wersji dla przedsiębiorców przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Spodziewaliśmy się, że "porady biznesowe" rozbawią wiele osób, ponieważ jako Kaszubi jesteśmy bardzo przedsiębiorczym narodem, ale nie pomyślelibyśmy, że dotrzemy do ok. pół miliona odbiorców i zbierzemy tysiące pozytywnych reakcji.
- dodaje Adam Hebel
Jaki jest kaszubski humor?
Kaszubski humor kojarzy się nam ze spotkaniami zazwyczaj starszych osób, którzy tylko w swoim kręgu mówili sobie żarty w języku kaszubskim. Jak się okazuje, w rzeczywistości również młodzi ludzie, nawet w niewielkim stopniu rozumiejąc kaszubski, są w stanie świetnie bawić się na kaszubskim kabarecie.
Chcemy też lepiej docierać do młodych odbiorców. W ten sposób walczymy ze stereotypem, że kaszubski język i kultura są tylko dla osób starszych. Czasem dzwonią do nas osoby zapraszające nas na jakąś uroczystość i mówią "mamy już atrakcje dla młodych, ale chcemy Was, żeby starsi też mieli coś dla siebie". Wówczas tłumaczymy, że owszem, rozbawimy seniorów, ale program kierujemy także do młodych, a często najlepszy odbiór mamy na osiemnastkach, czy festynach, na których sporą grupę stanowią młodzi. Jest tak dlatego, że prezentujemy nie tylko tradycyjny kaszubski dowcip, ale także humor obserwacyjny, komentujący współczesną rzeczywistość. Kaszubski humor charakteryzuje się dosadnością i bezkompromisowością, to często opisywanie zabawnych sytuacji, ale z zawartą w nich mądrością życiową. W naszym wykonaniu, zwłaszcza w kontekście Nótów Geszeftnika jest po prostu powiedzeniem głośno tego, co wielu myśli.
- podsumowuje Adam Hebel
Ilustracje widoczne na planszy wykonała żona Adama Hebla, Anna Hebel i wystąpiła także w nagraniu (stoi po prawej stronie). Drugą modelką jest członkini teatru Zymk Natalia Mrozek-Rutkowska. Całość nagrał drugi członek kabaretu - Patryk Mudlaw.
Te kwiaty zasadź w ogrodzie [Galeria]: