Ksiądz opowiada o kościele

i

Autor: TikTok/pixabay

społeczeństwo

Pusty kościół - dosłownie. Co wtedy robi ksiądz?

2024-06-12 13:11

Zaskakującą tajemnicę zdradził popularny w sieci duchowny. Pusty kościół i nikogo na mszy świętej. Zastanawialiście się kiedyś, co wtedy się dzieje? Zdarza się coraz częściej, a my wiemy, co w tym czasie robią duchowni!

Co, gdy kościół jest pusty? Jak reagują księża, gdy na 18 zaplanowano mszę, ale nikt nie przyszedł? Czy można odwołać nabożeństwo? Co robi w tym czasie ksiądz? Duchowny opowiedział o kulisach pracy duszpasterskiej. 

Kościoły pustoszeją. Jak wskazują statystyki jest coraz gorzej. Świadczą o tym też dane z ostatniego spisu powszechnego. Nas interesuje jednak to, co robią księża, gdy kościół jest pusty, a planowano nabożeństwo. Opowiedział o tym ksiądz!

Coraz mniej ludzi w Kościele

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego im. ks. Witolda Zdaniewicza (ISKK) wydał raport "Ilu było katolików w Polsce w roku Narodowego Spisu Powszechnego 2021" opracowany przez prof. Koseła i przewodniczącą Polskiego Towarzystwa Socjologicznego prof. Mirosławę Grabowską.

Zwrócono w nim uwagę na spadek w ciągu dekady liczby osób deklarujących przynależność do Kościoła katolickiego oraz blisko trzykrotny przyrost w ciągu 10 lat odsetka osób, które omówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową.

Według Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r., przynależność do Kościoła katolickiego obrządków łacińskiego i greckiego zadeklarowało 71,3 proc. obywateli, czyli 27,1 mln osób. Natomiast w 2011 r. było to 87,79 proc. ludności kraju, czyli 33,79 mln osób.

To więcej niż liczba osób, które zmarły w czasie II WŚ w Polsce. 

Media społecznościowe są odpowiedzią na odpływ ludzi z Kościoła, a aktywność księży w sieci ma promować katolicyzm wśród młodego pokolenia. To się udaje, strony i profile prowadzone przez duchownych cieszą się popularnością i często padają tam kontrowersyjne pytania, od których duchowni się nie uchylają. 

Dzięki mediom społecznościowym ksiądz Piotr Jarosiewicz zyskał rozpoznawalność w całej Polsce. Za pośrednictwem TikToka, gdzie jego profil obserwuje już niemal 300 tys. internautów publikuje treści. Kapłan nie waha się odpowiadać nawet na najtrudniejsze pytania, które dotyczą kontrowersyjnych tematów. Na jedno z nich zdecydował się odpowiedzieć, a zagadnienie jest bardzo interesujące. 

Czy jeśli w kościele na mszy nie będzie żadnego wiernego, to msza będzie odprawiona? – padło pytanie.

Nikt nie przyszedł na mszę, co robi ksiądz?

Odpowiedź księdza zaskoczyła. Wiele osób było w szoku, ale inni przywołali sytuacje, gdy byli jedynymi uczestnikami nabożeństwa. Ksiądz odpowiedział wprost, co robi się w takich przypadkach. 

Tak, jak najbardziej. Eucharystia wtedy też będzie odprawiona i też będzie ważna, natomiast delikatnie się modyfikuje w mszale, żeby było dobrze. Ale tak, msza będzie – powiedział ksiądz Piotr Jarosiewicz.

GALERIA: Najbardziej niezwykłe zjawiska Bałtyku. Trzeba mieć szczęście, by tego doświadczyć!

Dwie łamigłówki w jednym pytaniu. Pomożesz sobie z tak podchwytliwym quizem?

Pytanie 1 z 10
Nie skalecz sobie pięt na ścieżce.
Pomorskie. Kolejka przed budką z lodami. Uda się ją uratować?