Skarb z lasu, który właśnie kwitnie. Czosnek

i

Autor: pixabay

Środowisko

Pod żadnym pozorem go nie zrywaj! Grozi ci za to nawet 5 tysięcy złotych kary

Jest aromatyczny i zdrowy, znajdziemy go w lesie - ma cudowny, biały kwiat. W Austrii rośnie praktycznie wszędzie, można go zrywać i dodawać prosto do dań. W Polsce jest to surowo zabronione. Warto zapoznać się z dokładnymi zasadami: w niektórych województwach przepisy są inne! W 2024 roku wiosna przyszła szybciej, czosnek można zrywać już w kwietniu!

Co się stanie gdy zerwiesz czosnek niedźwiedzi?

Czy można zrywać czosnek niedźwiedzi? Odpowiedź jest prosta, ale nieoczywista: to zależy! Czosnek niedźwiedzi rośnie dziko w całej Europie. W Polsce nazywany bywa trzemuchą. Jego charakterystyczny zapach oraz właściwości smakowe i lecznicze są podobne do tradycyjnego czosnku. Jest świetną przyprawą do dań na ciepło, sałatek, zapiekanek czy sosów! Liście czosnku niedźwiedziego są aromatyczne i bogate w związki siarki (bardzo silne antyoksydanty) oraz kwasy fenolowe. Zawierają mnóstwo mikro - oraz makroelementów, m.in. magnez.

Jakie są kary za zrywanie czosnku niedźwiedziego?

Czy skoro tak łatwo spotkać go w lesie, można go zerwać? W Polsce zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony gatunkowej roślin, czosnek niedźwiedzi jest rośliną objętą ochroną częściową. Oznacza to, że nie wolno zrywać go w lasach. Za naruszenie zakazu grozi kara grzywny od 20 do 5 000 złotych. Czosnek niedźwiedzi można natomiast wychodować samemu w domu.

Gdzie zrywać czosnek niedźwiedzi?

Są w Polsce jednak wyjątki i lasy, gdzie można zrywać czosnek niedźwiedzi. To województwa:

  • śląskie,
  • małopolskie
  • i podkarpackie.

Czy można zrywać czosnek niedźwiedzi?

Tu można zbierać czosnek w lasach, ale na zbiór trzeba mieć pozwolenie regionalnej dyrekcji ochrony środowiska. Nie należy przy tym zebrać więcej niż 25 proc. populacji rośliny ani uszkadzać jej części podziemnych. Trzeba jednak te województwa traktować jako wyjątek od reguły. W Polsce za zrywanie czosnku niedźwiedziego dostaniecie mandat.

Jak samemu wyhodować czosnek niedźwiedzi?

Sadzonki czosnku niedźwiedziego można kupić w sklepie ogrodniczym i samodzielnie podjąć się hodowli. Na portalach można znaleźć oferty sprzedaży bulw czosnku niedźwiedziego. Za 600 sztuk cena wynosi 24 zł.

Uprawa czosnku niedźwiedziego w ogrodzie wymaga zapewnienia stanowiska półcienistego lub cienistego (najlepiej pod drzewami liściastymi) oraz próchniczej, przepuszczalnej, żyznej i stale lekko wilgotnej gleby o odczynie lekko kwaśnym. Czosnek niedźwiedzi wymaga podlewania, szczególnie w okresie wiosennym. Wszystko wynika z tego, ze w naturze występuje na terenach leśnych.

W centrach ogrodniczych można kupić gotowe nasiona czosnku niedźwiedziego, przeznaczone do wysiewu późną jesienią (październik-listopad). Po wysiewie nasiona przechodzą zimowy okres spoczynku i rozwijają liście wiosną następnego roku (marzec-kwiecień).

Czosnek niedźwiedzi wyrośnie nam także w doniczce. Próbowaliśmy, i jak się okazało, to jest możliwe! Nic nie cieszy tak bardzo jak samodzielnie wychodowane rośliny, smakują cudownie i zrywając czosnek niedźwiedzi wprost z doniczki unikniecie mandatu.

Ile wiesz o polskich gadach?

Pytanie 1 z 13
Co widzisz na zdjęciu?
zdjęcie poglądowe

GALERIA: Władysławowo poza sezonem. Latem są tu tłumy

Listen on Spreaker.
Sprawdź, jakie właściwości lecznicze ma czosnek niedźwiedzi