zdjęcie poglądowe

i

Autor: pixabay

Społeczeństwo

Pierwsze takie miejsce w Europie! Wstęp tylko dla lesbijek oraz kobiet queer.

Do środka będą mogły wejść tylko kobiety: homoseksualne oraz queer. Co ma na celu taki projekt? Integrację środowiska, ale tylko tego LBGTQR i tylko kobiet. Według specjalistów, brakuje w tym gronie akceptacji, a miejsce ma pozwolić na bezpieczne spędzanie czasu w gronie kobiet.

Mieszkania tylko dla lesbijek

W Berlinie ma powstać "projekt mieszkaniowy", przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer; w nowym, "pionierskim w całej Europie", budynku mają powstać 72 mieszkania na wynajem, a także centrum kulturalne i kawiarnia - informuje w czwartek (1 czerwca) portal RedaktionsNetzwerk Deutschland.

Wstęp tylko dla kobiet: tych queer oraz lesbijek

Jak mówi szefowa RuT (berlińskiej organizacji lesbijek, które jest inicjatorem pomysłu), Jutta Brambach: całość ma zostać ukończona w październiku 2025 roku. Plany zostały ogłoszone na koniec maja przez komunalne przedsiębiorstwo budownictwa WBM i organizację RuT.

Co miało wpływ na podjęcie inicjatywy? Jak mówią pomysłodawcy: zwłaszcza w starszym wieku wiele lesbijek lub kobiet queer odczuwa potrzebę "po prostu wypicia ginu z tonikiem z ludźmi, którzy cię rozumieją i którym nie musisz tłumaczyć, dlaczego nie masz męża" - powiedziała RND Verena Diehl z zarządu Stowarzyszenia Lesbijek i Gejów (LSDV) Berlin-Brandenburgia.

Diehl podkreśla, że projekt mieszkaniowy jest skierowany zarówno do lesbijek, jak i kobiet queer. Niestety istnieje podział "wśród kobiet, które kochają kobiety" - mówi. Na przykład lesbijki czasami mają problem z kobietami queer, a społeczność nie zawsze jest zjednoczona. Projekt ma temu przeciwdziałać.

Przedstawicielka LSDV uważa, że w ciągu ostatnich kilku dekad w społeczeństwie wiele się poprawiło, jeśli chodzi o postępowanie z osobami homoseksualnymi i queer. "Starsze lesbijki były kiedyś niewidoczne w społeczeństwie" - podkreśla. Dziś jest inaczej. Jednak w ostatnich latach dyskryminacja ponownie wzrosła.

Znajduje to również odzwierciedlenie w statystykach dotyczących aktów przemocy o podłożu politycznym w 2022 r., przedstawionych przez niemieckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. 1005 przestępstw odnotowano w podtemacie "orientacja seksualna", co odpowiada wzrostowi o 15,52 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim - pisze RND

VII Trójmiejski Marsz Równości w Gdańsku