Parking zdjęcie poglądowe

i

Autor: pixabay

Parkujesz na miejscu dla osoby niepełnosprawnej? Słono zapłacisz

Kultura jazdy samochodem jest równie ważna, co przestrzeganie przepisów. Jednym z grzechów kierowców jest parkowanie na miejscu parkingowym dla osoby niepełnosprawnej. Grozi za to surowy mandat.

Kultura jazdy to zdecydowanie jedna z najważniejszych elementów ruchu drogowego. Oprócz przepisów, które musimy przestrzegać, ważne jest poszanowanie praw innych uczestników ruchu. 

Takim przykładem jest parkowanie na miejscach dla osób niepełnosprawnych. Miejsca te są szersze od pozostałych, co ułatwia osobom na wózku wyjście z pojazdu. Są one także zlokalizowane bliżej wejścia, skraca czas dotarcia chociażby do sklepu.  

Słono zapłacisz za zaparkowanie na kopercie

Za parkowanie na niebieskiej kopercie grozi dokładnie 800 zł grzywny i 5 punktów karnych. Przypadek ten dotyczy dwóch wykroczeń. Polegają one na:

  • niestosowaniu się do znaku D-18 "parking" lub D-18b "parking zadaszony", z umieszczoną pod znakiem tabliczką T-29, albo D-18a "parking – miejsce zastrzeżone", z umieszczoną pod znakiem tabliczką T-29,
  • niestosowaniu się do znaku P-18 "stanowisko postojowe" i P-24 "miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej" albo P-20 "koperta" i P-24 "miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej", umieszczonego samodzielnie bez znaku pionowego D-18, D-18a lub D-18b.

Posługiwanie się fałszywą kartą parkingową. Za to również grozi mandat!

Osoby, które zaparkują się na miejscu dla niepełnosprawnych oraz oznaczą swój pojazd nieuprawnioną kartą parkingową, zapłacą wyższy mandat. I może wynieść do 1200 złotych.  

W przypadku posługiwania się nieuprawnioną kartą parkingową kierowcę spotka kara nie tylko za parkowanie na niebieskiej kopercie. Może on również zostać ukarany w sytuacji, w której skorzysta z pozostałych praw przysługujących niepełnosprawnym kierowcom lub pojazdom przewożących niepełnosprawnych.

Oznacza to m.in. możliwość niestosowania się do znaków B-3 "zakaz wjazdu pojazdów silnikowych, z wyjątkiem motocykli jednośladowych", B-3a "zakaz wjazdu autobusów", B-4 "zakaz wjazdu motocykli", B-10 "zakaz wjazdu motorowerów", B-35 "zakaz postoju", B-37 lub B-38 "zakaz postoju w dni... " czy B-39 "strefa ograniczonego postoju". W przypadku znaków B-3, B-3a i B-4 grzywna to 650 zł. W pozostałych przypadkach mandat sięgnie 500 zł.

4000 zł mandatu i 41 punktów. Ten manewr pogrążył kierowcę renault