Pamiętacie to kultowe zdjęcie informatyków? Zostało odwzorowane!

i

Autor: Ministerstwo Cyfryzacji/canva

ciekawostka

Pamiętacie to kultowe zdjęcie informatyków? Zostało odwzorowane!

2024-01-31 9:46

Wicepremier i Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski powołał zespół doradczy PL/AI Sztuczna inteligencja dla Polski, który będzie opracowywał rekomendacje wykorzystania AI dla usprawnienia konkretnych obszarów działania państwa. Podczas konferencji zaprezentowano także odwzorowane zdjęcie informatyków z 1997 roku.

Zespół topowych naukowców, przedsiębiorców i programistów, którzy odnieśli światowe sukcesy w obszarze AI, będzie na stałe doradzać Ministerstwu Cyfryzacji. Pomysłodawcą PL/AI jest Miron Mironiuk, do zespołu dołączyli także: Agnieszka Mikołajczyk-Bareła, Kamila Staryga, Marek Cygan, Tomasz Czajka, Łukasz Kidziński i Karol Kurach.

Dziś inicjujemy bardzo ważny projekt, swoje wsparcie zadeklarowała grupa ekspertów z udokumentowanymi na świecie sukcesami w zakresie rozwoju AI. Ta grupa jest oczywiście otwarta i chcemy, aby dołączali do niej kolejni uczestnicy. Wierzę, że wspólnie możemy sprawić, że AI zostanie wykorzystana do istotnego ulepszenia funkcjonowania ważnych dla obywateli działań administracji, a w konsekwencji do poprawy życia Polaków

– mówi Krzysztof Gawkowski, Wicepremier, Minister Cyfryzacji. "Prace, które będą się toczyły w ramach zespołu, to oczywiście tylko jeden z elementów naszych działań związanych z wzmacnianiem wykorzystania tej technologii, wsparcia dla jej twórców oraz legislacji, której ona wymaga. Mamy w tym zakresie dużo do zrobienia, ale to dla mnie jeden z priorytetów" – dodaje.

Inicjatorzy grupy określili na start 10 obszarów, w których sztuczna inteligencja ma szansę realnie i mierzalnie usprawnić działanie państwa – to zagadnienia z dziedziny bezpieczeństwa, edukacji, zdrowia publicznego, skutecznego państwa oraz rozwoju, w których AI może pozwolić na zwiększenie efektywności, eliminację barier lub lepsze planowanie. Zespół będzie przygotowywać rekomendacje i dzielić się wiedzą praktyków sztucznej inteligencji z administracją rządową.

Pamiętacie to kultowe zdjęcie informatyków? Zostało odwzorowane!

Podczas konferencji prasowej zespół zaprezentował "rekonstrukcję" słynnego zdjęcia z 1997 roku. Zdjęcia szybko stało się memem i możemy ją kojarzyć pod hasłem "impreza informatyków". Co ciekawe, na zdjęciu z 1997 roku  widać Tomasza Czajka (drugi od prawej), który należy do zespoły AI i brał udział w odwzorowaniu fotografii. 

Politycy o starcie Wąsika i Kamińskiego do europarlamentu