niemowlę do adopcji

i

Autor: pixels

społeczeństwo

Dziecko z ogłoszenia. Niecodzienny pomysł w Gdańsku

Emocje determinują nasze zachowania - idąc za tym placówki opiekuńcze postawiły wszystko na jedną kartę, by osiągnąć jeden cel - znaleźć domy dla jak największej liczby dzieci! Stworzono więc ogłoszenia, w których "reklamują" noworodki czekające na swoją rodzinę.

Dziecko z ogłoszenia w Gdańsku

Każde ogłoszenie publikuje się po to, by znaleźć osobę zainteresowaną jego treścią. Jak pokazał przykład: efekt jest, bo dzieci znajdują nowy dom, w tej formie jest jednak też dużo kontrowersji. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku rozpoczął kampanię społeczną, której celem jest znalezienie rodziców zastępczych. W "ogłoszeniach" pojawiają się konkretne historie, konkretne dzieci, które z jakiś powodów nie znajdują opiekunów. 

W samym Gdańsku problem z niewystarczającą liczbą rodzin zastępczych jest ogromny. W listopadzie 2023 roku aż 348 dzieci czekało na miejsce w rodzinie zastępczej. Kampania pod hasłem „Daj przyszłość – zostań rodziną zastępczą” ma to zmienić. 

Na nowy kochający dom czeka noworodek urodzony w październiku bieżącego roku ‼️ Mama dziecka wyraziła zgodę na umieszczenie syna/dziecka w zastępczym środowisku rodzinnym. Chłopiec może już opuścić szpital🏥 Poszukujemy opiekunów zastępczych którzy otoczą go ciepłem, czułością i rodzinną opieką

Poszukujemy opiekunów adopcyjnych bądź zastępczych dla rodzeństwa 👨‍👩‍👧‍👦❗Dzieci są radosne, żywe, komunikatywne, lubiące nawiązywać nowe relacje. Rodzeństwo jest uczuciowe, wrażliwe, lubiące się przytulać❤Nikola 👧 ma zdiagnozowany FAS, niedosłuch, niedowidzi – stwierdzony zez, opóźniony rozwój mowy. Nikolka systematycznie poszerza swój zasób słów i coraz sprawniej, bardziej zrozumiale komunikuje się. Dzięki zaangażowaniu się opiekunów zastępczych Nikola bardzo dużo nadrobiła💪🏻 Dziewczynka sprawnie porozumiewa się werbalnie, komunikuje swoje potrzeby. Jednym z ulubionych jej zajęć jest przebieranie się w różne stroje zabawa w księżniczki👑Marcel 👦 bardzo chętnie naśladuje starszych chłopców, którzy przebywają z nim w rodzinie zastępczej. Marcelek lubi bawić się klockami, budować z nich konstrukcje. Lubi również bawić żołnierzykami i samochodzikami, gra w piłkę⚽️ jeździ na hulajnodze i rolkach. Marcelek w związku ze stwierdzonym ukrytym zezem nosi okulary.Podejmując się opieki nad Nikolką i Marcelkiem dasz dzieciom szansę na budowanie poczucia bezpieczeństwa poprzez zapewnienie im stabilnego i kochającego środowiska

- to kilka z ogłoszeń, które publikuje dział gdańskiego MOPR-u, na FB Daj Przyszłość - Piecza Zastępcza w Gdańsku.

W mediach społecznościowych pojawiają się krótkie ogłoszenia mówiące wprost. Znajdziemy w nimi datę urodzenia, płeć dziecka i lakoniczne informacje o jego zdrowiu i historii rodzinnej. Jak mówią pomysłodawcy: ta metoda się sprawdza, bo zgłaszają się chętni rodzice. A to jest najważniejsze. 

Kolejne podobne ogłoszenie zostało zamieszczone jeszcze przed sylwestrem. Dotyczyło chłopca, który urodził się w szpitalu na gdańskiej Zaspie. I tutaj także już zgłosili się kandydaci na rodziców zastępczych. To osoby, które pełniły już funkcję rodziny zastępczej i doskonale wiedzą, z czym to się wiąże.

Warto również wspomnieć o walorze edukacyjnym. Dzięki kampanii „Daj przyszłość – zostań rodziną zastępczą”, dofinansowanej ze środków UNICEF za pośrednictwem Fundacji Gdańskiej, coraz więcej osób w ogóle dowiaduje się o tym, kto może zostać rodzicem zastępczym.

W kampanii informacyjnej dowiadujemy się jakie są zasady budowania domu dla dziecka. Piecza zastępcza zapewnia, że jako rodzic zastępczy masz wpływ na decyzję, jakie dziecko przyjmiesz do domu.Możesz także zasugerować preferowaną płeć i wiek. Takie prośby często wynikają z warunków mieszkalnych rodziców zastępczych. Fakty i mity są obalane w kolejnych odsłonach kampanii.

GALERIA: Nowe zwierzęta w gdańskim ZOO

Pomorskie. To był pierwszy supermarket w Trójmieście. Trwa rozbiórka