Zaginięcie Iwony Wieczorek. Od 13 lat nie wiadomo co się stało z nastolatką
Sprawa Iwony Wieczorek to jedna z najgłośniejszych, nierozwiązanych spraw w Polsce. Nastolatka 16 lipca 2010 umówiła się z koleżanką Adrią i trzema kolegami - Pawłem, Markiem i Adrianem na wyjście do sopockiej dyskoteki. Zanim pojawili się w klubie, pojechali na działkę babci Pawła, gdzie pili alkohol. Po północy grupa pojechała do Krzywego Domku w Sopocie do klubu Dream Club. W klubie miało dojść do kłótni między Iwoną a Adrią. Około godziny 3:00 19-letnia Iwona wyszła z klubu i poszła promenadą pieszo do domu.
Przed godziną 4:00 nad ranem nastolatce rozładował się telefon, a o godz. 4:12 minęła wejście nr 63 na plażę w Gdańsku Jelitkowie. Tam urywa się ślad po Iwonie. 19-latka nigdy nie powróciła do domu, nie wiadomo co się z nią stało.
Film "Dzieciństwo Iwony Wieczorek"
Pod koniec maja na platformie Vodylla odbyła się premiera dwuczęściowego filmu dokumentalnego "Dzieciństwo Iwony Wieczorek", który opisuje życie zaginionej nastolatki.
Serial "Sprawa Iwony Wieczorek". Co zobaczymy?
Po miesiącu pojawiła się nowa produkcja. Od piątku (30 czerwca) na platformie Viaplay można oglądać trzyodcinkowy serial "Sprawa Iwony Wieczorek".
Serial "Sprawa Iwony Wieczorek" to historia zaginięcia 19-letniej dziewczyny w Trójmieście. Pytanie o to, co się stało, nadal jest otwarte. W serialu analizujemy prawdopodobne poszlaki i śledztwo
- opisują twórcy.
W pierwszym odcinku przedstawiono okoliczności zaginięcia Iwony Wieczorek - co działo się przed feralnymi wydarzeniami, m.in. relacja Iwony z kuzynem Patrykiem czy przygotowania do matury. W serialu pojawia się informacja, że policja zignorowała zgłoszenie o zaginięciu nastolatki. Wtedy to sprawą zajął się detektyw Krzysztof Rutkowski.
Był taki moment, że w dużym pokoju może było z 40-50 osób. Planowali poszukiwania na plaży, w parku, a ja mówię - ale jak to zrobić? Jak się za to wziąć? Weźniemy kij, łopatę i będziemy kopać, będziemy szukać? Może trzeba wziąć jakąś pomoc? Detektywa?
- wspomina Iwona Kinda.
Rutkowski mówi, że to zgłoszenie zaginięcia było dla jego agencji detektywistycznej standardową sprawą. W serialu pojawia się informacja, że to on pierwszy zabezpieczył dysk twardy Iwony Wieczorek, jeszcze przed policją.
To jest niedopuszczalne, żeby ktoś czy to Rutkowski czy Kowalski czy ktoś inny, przy tak ważnej sprawie jak zaginięcie grzebał sobie na dysku zaginionej przed policją. To świadczy o tym, że coś tu nie zagrało
- mówi w serialu dziennikarka Marta Bilska, która zajmowała się sprawą zaginięcia. Obecnie planuje wraz z Mikołajem Podolskim wydać książkę.
Dopiero po zaangażowaniu Rutkowskiego do sprawy, policja zaczęła przesłuchiwać pierwszych świadków - znajomych 19-latki.
Serial skupia się głównie na śledztwu ws. Iwony Wieczorek - jakie działania prowadziła policja i prywatny detektyw, do jakich informacji dotarli dziennikarze śledczy. Podsumowano wszystkie tropy.
W produkcji wykorzystano materiały archiwalne oraz inscenizacje.
Gdzie obejrzeć serial "Sprawa Iwony Wieczorek"?
Serial "Sprawa Iwony Wieczorek" dostępny jest od piątku (30 czerwca) na platformie Viaplay.
Kto wystąpił w serialu "Sprawa Iwony Wieczorek"?
W serialu wypowiadają się m.in. mama Iwony Wieczorek - Iwona Kinda, detektyw Krzysztof Rutkowski, dziennikarka Marta Bilska, dyrektor Collegium Gedanense Grzegorz Nocoń, Anna Trojanowska, Ewa Gruza, Aldona Szostak, Marek Sterlingow, dziennikarka Natalia Grzybowska, były dyrektor Biura Kryminalnego KGP Marek Dyjasz, był nadkom. wydziału zabójstw Marek Siewert, adwokat i były szef MSWiA Janusz Kaczmarek.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: redakcja.trojmiasto@eska.pl