Dębki plaża 2023

i

Autor: Monika Czekańska Tłumy turystów nad Bałtykiem. Plaża w Dębkach przy ujściu Piaśnicy

motoryzacja

Nowa opłata nad morzem! Jedziesz na wakacje w 2024? Weź gruby portfel

Przyjazd do wielu mniejszych nadmorskich miejscowości to dramat związany z parkowaniem. Parkingi pękają w szwach, a gminy ponoszą koszty obecności tylu samochodów w weekend, nie mogą jednak pobierać opłaty. Jest apel do rządu w tej sprawie. Będą to dodatkowe środki z kieszeni turystów.

Nadmorskie miejscowości apelują do rządu, by ten umożliwił wprowadzanie stref płatnego parkowania w mniejszych miastach również w weekendy. Problemy z parkowaniem są coraz większe, a samorządy mają ograniczone możliwości. By wprowadzić dodatkowe opłaty za parkowanie potrzebna jest zmiana prawa. 

Przewodniczący rady miasta w Helu Marek Chroń przygotował w tej sprawie apel do rządu, który poparł Związek Miast i Gmin Morskich (ZMiGM).

W mniejszych miejscowościach, zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem nie można naliczać opłat w soboty i niedziele. Z tego powodu w Sopocie, Helu czy Karwii za parkowanie w weekend nie zapłacimy. Tłumy w nadmorskich miejscowościach to jednak koszty utrzymania dla samorządów, a każda złotówka jest na wagę złota. W Gdańsku czy Gdyni płacimy już cały tydzień. Włodarze z nadmorskich miejscowości chcą też mieć taką możliwość i pobierać opłaty 7 dni w tygodniu. 

Samorządowcy uważają, że obecne przepisy nie traktują ich na równi z innymi gminami, przez co nie mogą zbierać środków z opłat na nowe parkingi. Zwracają też uwagę, że pieniądze są potrzebne na sprzątanie po turystach.

Obecnie przepisy pozwalają na to tylko w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców. Za zmianą przepisów lobbuje m.in. 32-tysięczny Sopot. O sprawie napisał portal WP. "Ministerstwo infrastruktury analizuje prośbę ZMiGM"  - przekazała WP Anna Szumańska, rzeczniczka resortu. 

GALERIA: Gdzie nad morze bez samochodu? Tu dojedziesz PKS-em Gdynia

Karol Strasburger ujawnia kulisy związku. Jego żona jest od niego młodsza o 37 lat. "Ja średnio nadążam"