Barszcz Mantegazziego

i

Autor: Wikipedia

ciekawostki

Nie zbliżaj się, nie pochodź, wezwij pomoc. O tej roślinie mówi się zbyt mało

2024-06-17 8:53

Zagrożenie jakie niesie jest ogromne ale niewiele się o nim mówi. Barszcz Sosnowskiego jest znany i wiemy, ze może być niebezpieczny. Do listy trzeba dopisać jeszcze inną roślinę. Chodzi o Barszcz Mantegazziego.

Barszcz Mantegazziego przywędrował do Polski z Kaukazu i dlatego też często nazywany jest także barszczem kaukaskim barszczem mantegazyjskim. W Polsce pojawił się w latach 70. ubiegłego wieku. Kwitnie latem od czerwca do sierpnia, jest podobny do swojego kuzyna: Barszczu Sosnowskiego. Oba są groźne i należą do rodziny selerowatych. Aż trudno pomyśleć, że piękne, duże kwiaty mogą być tak groźne. Rodzina selerowatych przywołuje nam na myśl jadalne liście, ale też np. mikołajka nadmorskiego, który zachwyca kwiatami.

Groźny Barszcz Mantegazziego

Barszcz Mantegazziego Rozprzestrzeniony został początkowo jako roślina ozdobna w zachodniej części Europy i w Ameryce Północnej, gdzie rozprzestrzenił się jako gatunek inwazyjny. W Polsce po raz pierwszy notowany w drugiej połowie XX w. Gatunek znajduje się na liście gatunków inwazyjnych, które są zagrożeniem w całej Unii Europejskiej.

Toksyczne rośliny, na które trzeba uważać

Z całą pewnością trzeba uważać na barszcz mantegazziego. "Zawarte w wodnistym soku oraz w wydzielinie włosków gruczołowych furanokumaryny stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi. Związki te w kontakcie ze skórą i w obecności światła słonecznego, w szczególności ultrafioletu, powodują oparzenia (fotodermatozę) II i III stopnia. Objawy pojawiają się przy naświetleniu promieniowaniem ultrafioletowym już po kilkunastu minutach od kontaktu, przy czym największa wrażliwość i natężenie pojawiania się objawów następuje w ciągu od 30 minut do 2 godzin od kontaktu z rośliną" - podaje Wikipedia. Po poparzeniu barszczem pojawiają się pęcherze wypełnione surowicą, po pęknięciu goją się bardzo długo.

Co zrobić gdy znajdziemy toksyczny barszcz?

Już sam zapach rośliny może wywołać poważne podrażnienie dróg oddechowych. Gdy znajdziemy barszcz na spacerze czy podczas grzybobrania - lubi rosnąć na skraju lasu najlepiej powiadomić o tym odpowiednie służby: straż pożarną lub straż miejską, czy Wydział Ochrony Środowiska — nawet wtedy, kiedy nie masz pewności, czy ta roślina faktycznie jest barszczem.

Jak wygląda barszcz Mantegazziego?

Łodyga barszczu jest wysoka nawet do 5 m, gruba do 10 cm, pusta w środku. W górnej części silnie owłosiona, w dolnej mniej lub bardziej luźno owłosiona sztywnymi włoskami, szorstko bruzdowana, pokryta purpurowymi plamami.LiścieSkrętoległe, trzykrotnie-pierzastodzielne, osiągają do 3 m długości. Złożone są z wąskich i ostrych odcinków, na końcach wyciągniętych.KwiatyZebrane w baldachy złożone o średnicy do 50 cm, posiadające 50–150 szypuł. Zewnętrzne płatki korony poszczególnych kwiatów są wydłużone, białe i mają długość do 12 mm.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

GALERIA: Te zachowania turystów denerwują najbardziej