Rugby 7 kobiet

Autor: Polski Komitet Olimpijski, mat. prasowe

sport

Medale gdańskich sportowców na Igrzyskach Europejskich. O rugbystkach usłyszy cały świat

Złoty medal florecisty oraz srebrny Narodowej Reprezentacji Rugby kobiet - to największe osiągnięcia trójmiejskich sportowców i medale zdobyte na zakończonych już Igrzyskach Europejskich. Międzynarodowe zmagania odbyły się w Krakowie.

Ladies Gdańsk - kobieca drużyna rugby 7

Reprezentacja Polski rugby kobiet w siedmioosobowych składach zwróciła do domu ze srebrnymi medalami. 11 zawodniczek polskiej reprezentacji to zawodniczki Ladies Gdańsk - biało-zielone rugbystki na "co dzień" grają w Trójmieście, ale właściwie sport to przede wszystkim ich pasja: bo chociaż sukcesów mają na swoim koncie wiele, dofinansowania miasta i sponsorów są mniejsze niż męskich drużyn, bez tak wybitnych osiągnięć.

Srebro dla rugbystek

Polska drużyna kobieca rugby 7 pojechała do Krakowa z trójmiejskim trenerem: Januszem Urbanowiczem. Reprezentacja to 13 zawodniczek, z czego 11 trenuje i wygrywa w biało-zielonych barwach Ladies Gdańsk. Panie 12 razy zdobyły Mistrzostwo Polski, nieprzerwanie od 2011 roku. Wygrana na Mistrzostwach Europy nie jest więc przypadkowa, ale teraz może zwiastować prawdziwy sukces. To zwycięstwo pozwoli na udział w barażach i wejście do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.

Srebrny medal dla Polski tego dnia wywalczyły zawodniczki w siedmioosobowej odmianie rugby. W finale na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana w Krakowie biało-czerwone przegrały z Wielką Brytanią 0:33 (0:19).

Sukces ten zapewnił Brytyjkom bezpośrednią kwalifikację na przyszłoroczne igrzyska olimpijskie w Paryżu. Biało-czerwone, podobnie jak brązowe medalistki Czeszki, wywalczyły natomiast prawo gry w barażu interkontynentalnym.

Zwycięstwa polskich sportowców na Europejskiej Olimpiadzie 2023

Oprócz rugbistek ze złotem z Krakowa wrócił Michał Siess. To zawodnik trenujący w AZS AWFiS Gdańsk: zdobył złoto podczas III Igrzysk Europejskich Kraków Małopolska 2023 w turnieju indywidualnym florecistów.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]