Masowe szczepienia da dzieci w szkołach. Ministerstwo zdrowia zdradza szczegóły

i

Autor: pixabay

Zdrowie

Masowe szczepienia dla dzieci w szkołach. Ministerstwo Zdrowia zdradza szczegóły

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna powiedziała, że chce, by od września szczepienia dzieci przeciw HPV były w szkołach i jest to uzgodnione z ministrem edukacji Barbarą Nowacką. Zapowiedziała też wprowadzenie tych szczepień w aptekach.

Ministerstwo Zdrowia 1 czerwca 2023 r. uruchomiło powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12-13 lat. Od 2 września rozszerzyło ten pogram – dwuwalentna szczepionka przeciw HPV jest dostępna dla wszystkich dzieci od 9 do 18 lat.

Dla 12– i 13-latków, dziewcząt i chłopców, dostępne są dwie szczepionki: Cervarix i Gardasil.

Dla pozostałych dzieci, czyli w wieku 9–11 lat i 14–17 lat, dostępna jest szczepionka dwuwalentna Cervarix. Dzieci mogą zostać bezpłatnie zaszczepione przeciw HPV, jeśli lekarz wystawi e-receptę na szczepionkę. Wówczas rodzic realizuje e-receptę w aptece, umawia dziecko na szczepienie bezpośrednio w przychodni POZ i przynosi szczepionkę.

Szczepionka dwuwalentna działa przeciw dwóm typom wirusa HPV: 16 i 18. Zapobiega wystąpieniu zmian przednowotworowych narządów płciowych i odbytu oraz rakowi szyjki macicy i rakowi odbytu, związanych z onkogennymi typami HPV.

Szczepionka dziewięciowalentna Gardasil działa przeciw dziewięciu typom wirusa brodawczaka ludzkiego, a mianowicie: 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58. Chroni przed zmianami przednowotworowymi narządów płciowych i odbytu, rakiem szyjki macicy, rakiem odbytu i dodatkowo przed wystąpieniem brodawek narządów płciowych (kłykcin kończystych) związanych przyczynowo z zakażeniem określonymi typami wirusa.

HPV odpowiada za blisko 100 proc. stanów przedrakowych i raka szyjki macicy, 64-100 proc. stanów przedrakowych i nowotworów pochwy, 90 proc. nowotworów odbytu, a także za nowotwory prącia, sromu, jamy ustnej, nosogardzieli, nasady języka, migdałków, gardła, głowy i szyi. Infekcje HPV są powszechne – większość zakażeń ma charakter bezobjawowy i przemijający. Jednak mogą rozwinąć się poważne lub nawet zagrażające życiu choroby jak rak szyjki macicy.

Szczepienia przeciw HPV w szkołach

W środę (10 kwietnia) podczas konferencji prasowej, zapytano Izabelę Leszczynę o szczepienia dzieci przeciwko HPV. Odpowiedziała, że chce, i jest to uzgodnione z ministrem edukacji Barbarą Nowacką, aby od września mogły się one odbywać w szkołach.

Pracujemy nad procedurą, wiemy wszyscy, że obecny przy takim świadczeniu musi być rodzic

– poinformowała Leszczyna.

Ruszamy z informacją do szkół

– dodała.

Szczepienia odbywać się też będą w aptekach

Zapowiedziała też prowadzenie tych szczepień w aptekach, które mają doświadczenie w szczepieniu, ale zaznaczyła, że wszystkie będą mogły do tego programu przystąpić.

Potwierdziła, że w przypadku dzieci starszych nie będzie już konieczna recepta od lekarza rodzinnego. Wystarczy, że rodzic uda się z dzieckiem do apteki i tam otrzyma receptę i szczepienie.

Chcemy (…), żeby tak było też ze szczepionką przeciw grypie. Jesteśmy społeczeństwem, jednym z tych niestety w Unii Europejskiej, gdzie szczepienia przeciw grypie, także przeciw covid, są najniższe

– powiedziała Leszczyna.

Oceniła, że mogłoby to być robione na zasadzie formuły recepty aptecznej.

Myślimy także o tym, żeby szczepienia przeciw grypie dla wszystkich były bezpłatne

– dodała.

GALERIA: Polscy artyści na Open'erze w Gdyni. Oni wystąpią na początku lipca 2024

Zadumana Joanna Racewicz przy grobie męża. Przejmujące, co zrobili ministrowie Nowacka i Gawkowski