Plaża w Gdyni Śródmieściu. Żółta woda w Bałtyku

i

Autor: Monika Czekańska

alerty

Jesteś nad morzem? Będziesz dostawać specjalne SMS-y. Chodzi o zakaz!

Co roku jest ten sam problem: gdy nad Bałtykiem w końcu zrobi się ciepło, w wodzie zaczynają kwitnąć sinice, a nad kąpieliskami zawisają czerwona flagi. Zakaz kąpieli frustruje odwiedzających, którzy często nie wiedzą, czy można się kąpać czy nie. Pojawiła się propozycja, by o zagrożeniu informować alertami RCB.

Niebezpieczne kąpiele nad morzem

Stowarzyszenie Czyste Pomorze złożyło wniosek do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku z prośbą o uruchomienie alertów RCB w momencie zamykania kąpielisk w wyniki rozkwitu sinic. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyła alarmy w przypadkach określonych przez Ministra. SMS-a z ostrzeżeniami dostaniemy w przypadku niebezpiecznych zjawisk pogodowych czy planowanych neutralizacji niewybuchów. Wszystko otrzymują te osoby, których telefon komórkowy loguje się w pobliżu zagrożenia. Alert RCB ostrzegający przed kwitnieniem sinic mógłby być wysyłany do wszystkich okolicy, teraz na miejscu o zakazie kąpieli informuje czerwona flaga, ale tylko, gdy kąpielisko jest otwarte. 

Każdorazowo stan wody warto sprawdzać na serwisie kąpielowym, Głównego Inspektoratu Kąpielowego, nie każdy jednak korzysta z tych informacji. Alert docierałby do wszystkich, bez wyjątku.

Uważamy, że informowanie osób przebywających w pobliżu zakwitu sinic jest właściwym sposobem informowania i ostrzegania społeczeństwa przed występującym zagrożeniem. Sinice stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia osób mających kontakt z skażoną wodą. Ponadto, wdychanie oparów znad wody zawierającej kwitnące sinice może doprowadzić do zatrucia organizmu. Aktualnie, wiele osób przebywających nad wodami świadomie lub nieświadomie naraża swoje zdrowie i życie.

- informuje Grzegorz Głowacki, prezes zarządu Stowarzyszenia Czyste Pomorze, które jest inicjatorem pomysłu.

Sinice nad Bałtykiem

Wniosek o uruchomienie alertu został skierowany do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: redakcja.trojmiasto@eska.pl.

GLERIA: Jeziora lobeliowe na Pomorzu. Tu nie ma sinic

Pomorskie. Kolejka przed budką z lodami. Uda się ją uratować?
Listen on Spreaker.